overbooking w samolocie
Zakup biletu nie daje nam jeszcze pewności, że wsiądziemy na pokład samolotu | fot.: Fotolia

Gdy zabraknie miejsca w samolocie – co zrobić w przypadku overbookingu?

Zakupiony bilet lotniczy wcale nie gwarantuje, że na pewno zostaniemy przyjęci na pokład. Powszechną praktyką linii lotniczych jest sprzedaż większej liczby biletów niż miejsc w samolocie. Może się więc okazać, że po przyjeździe na lotnisko zostaniemy odprawieni, ale z kwitkiem. Europ Assistance radzi co zrobić w takim przypadku i jakie prawa nam przysługują?

Overbooking to powszechna praktyka linii lotniczych. Gros przewoźników sprzedaje większą liczbę biletów niż miejsc w samolocie. Część pasażerów z różnych przyczyn rezygnuje z podróży, a overbooking pozwala przewoźnikom zabezpieczyć się przed utratą zysków z powodu lotu z pustymi miejscami. Kwestia nadrezerwacji nie jest prawnie uregulowana, dlatego linie lotnicze nie muszą nawet informować swoich pasażerów o takim ryzyku.

Przykro nam, mamy komplet

Zakup biletu nie daje nam jeszcze pewności, że wsiądziemy na pokład samolotu. W przypadku overbookingu może się okazać, że usłyszymy przy odprawie „Przykro nam, mamy komplet pasażerów”. Właśnie dlatego nie warto czekać do ostatniej chwili z odprawą i najlepiej zrobić to wcześniej przez internet. W sytuacji overbookingu linie lotnicze w pierwszej kolejności mają obowiązek poszukania osób, które dobrowolnie zrezygnują z lotu w zamian za bilet na inny rejs i rekompensatę, najczęściej w formie vouchera lub finansowej. Jeżeli nie będzie ochotników, przewoźnik będzie musiał niektórym pasażerom odmówić przyjęcia na pokład i zapewnić im alternatywny lot.

Co w sytuacji, gdy nie zostaniemy wpuszczeni na pokład?

Jeżeli linie lotnicze odmówiły przyjęcia na pokład, pasażer ma prawo do opieki, zwrotu ceny biletu lub innego połączenia, a także może dochodzić odszkodowania.

Prawa pasażerów linii lotniczych regulowane są rozporządzeniem WE nr 261 i dotyczą przewoźników zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Na tej podstawie linie lotnicze w sytuacji overbookingu mają pewne obowiązki względem pasażerów.

Przewoźnik powinien każdemu pasażerowi wręczyć pisemną informację dotyczącą przysługujących mu praw. Pasażer powinien mieć świadomość, że może oczekiwać od przewoźnika odpowiedniej opieki i odszkodowania. Pasażerom, którym odmówiono wejścia na pokład, przysługuje również prawo do opieki – przewoźnik ma obowiązek zapewnienia pasażerom bezpłatnych posiłków i napojów w ilości adekwatnej do czasu oczekiwania na kolejny lot. Ponadto pasażerowie mają zagwarantowane przeprowadzenie dwóch rozmów telefonicznych, dalekopisów, faksów lub e-mailowych. Zakwaterowanie w hotelu wraz z transportem powinno być zapewnione, jeżeli konieczność oczekiwania przekracza dobę.

Prawo do odszkodowania

Pasażerowie mogą również dochodzić od linii lotniczych odszkodowania, w związku z odmową wpuszczenia ich na pokład.

Jego wysokość uzależniona jest od trasy przelotu:

  • 250 euro w przypadku rejsów do 1500 km;
  • 400 euro w przypadku rejsów wewnątrz UE powyżej 1500 km i między 1500 a 3500 km w przypadku rejsów poza UE;
  • 600 euro dla pozostałych rejsów.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

samolot nad wieżowcami

Sprawdź, jak łatwo uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot

Coraz więcej Polaków decyduje się na podróżowanie samolotem. Wpływ na to mają przede wszystkim atrakcyjne …