Kartuzy na Kaszubach
Kartuzy leżą nad czterema jeziorami zwanymi kartuskimi. Są to: jezioro Karczemne, Klasztorne Duże, Klasztorne Małe i Mielenko | fot.: stock.adobe.com

Kaszuby – gdzie warto pojechać

Lubisz podróżować? Odkrywając uroki Polski ładujesz swoje baterie? A może szukasz miejsca na weekendowe zwiedzanie? Niezależnie od twoich oczekiwań, Kaszuby mają do zaoferowania wszystko co dla turysty najlepsze. Oryginalna kultura, liczne zabytki, kontakt z naturą oraz odmienną mentalnością mieszkańców, to i wiele więcej czeka na ciebie w regionie pełnym niespodzianek.

Wyjątkowość regionu

Czasami małe podróże w nieznane zakątki własnej ojczyzny okazują się być tymi najbardziej inspirującymi. Często planując urlop zapomina się o tym, co znajduje się na wyciągnięcie ręki, a urokiem nie odstaje od najpiękniejszych miejsc świata. Do takiego szczególnego regionu należą Kaszuby, o których każdy słyszał, ale nie każdy odwiedził ze świadomością specyfiki występującej tam kultury. Region znajduje się w północnej części Polski i obejmuje swoim terytorium Pomorze Gdańskie. Wielowiekowa historia ukształtowała wyróżniającą się na tle innych tradycję, która jest starannie pielęgnowana po dzień dzisiejszy. Kaszubi posługują się także własnym językiem regionalnym (status przyznany przez ustawę w 2005 roku), a więc nie jest to gwara ani dialekt, co jest istotnym elementem wskazującym na kulturową autonomię.

Kaszubskie miasta

Jeżeli lubisz zwiedzać, interesujesz się historią lub po prostu wolisz miejską atmosferę zwróć uwagę na te lokalizację.

Hel – to miasto położone na Mierzei Helskiej, najdalej tam wysunięte. Jest to niewielka miejscowość z licznymi zabytkami militarnymi, związanymi z II wojną światową. Oprócz autentycznych fortyfikacji, odwiedzić można Muzeum Obrony Wybrzeża. Inną część historii regionu opowiadają stare kaszubskie chaty. Domki rybackie z przełomu XVIII i XIX wieku oddają klimat epoki, umożliwiając prawdziwą podróż w czasie. Wartą uwagi atrakcją jest także fokarium prowadzone przez Uniwersytet Gdański.

Mierzeja Helska
Hel. Cały półwysep stanowi odrębny mezoregion | fot.: stock.adobe.com

Bytów – a tu znów gratka dla miłośników historii. Tym razem dzięki Zamkowi krzyżackiemu możesz przenieść się do średniowiecza, kiedy Kaszuby nie były polskie. By zagłębić się w kulturze oraz poznać codzienność dawnych mieszkańców koniecznym punktem wycieczki jest Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie.

Bytow zamek krzyżacki
Zamek w Bytowie – gotycki zamek krzyżacki z XIV i XV wieku będący początkowo siedzibą prokuratora krzyżackiego, a następnie własność książąt pomorskich | fot.: stock.adobe.com

Kartuzy – nie można nie wspomnieć o tym mieście w kontekście poznawania tradycji. Znajdujące się tu Muzeum Kaszubskie im F. Tredera jest miejscem poznania folkloru i historii, a więc elementów kształtujących tożsamość mieszkańców regionu. Miasto wypełnione jest także zabytkową architekturą. Panująca to atmosfera pozwala zrozumieć więcej, niż można gdziekolwiek przeczytać.

Bliżej natury

Całkowite wyciszenie, relaks na łonie przyrody, bliskość potężnych sił natury i dziewiczość… Ich także możesz z sukcesem poszukiwać na Kaszubach. Słowiński Park Narodowy to 3 co do wielkości park narodowy w Polsce. Puste plaże, szlaki do pieszych wędrówek, czy ścieżki rowerowe czekają aż zechcesz zachwycić się urokiem jezior takich jak Łebsko i Gardno. Ruchome wydmy to zjawisko, którego nie spotkasz w każdym miejscu na świecie. Nadmorskie lasy to alternatywa dla tłocznych promenad.

Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy został utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów, i lasów oraz wydmowego pasa mierzei z wydmami ruchomymi | fot.: stock.adobe.com

Lasy i jeziora (aż 50!) tak w skrócie można opisać Zaborski Park Krajobrazowy. I właściwie nie potrzeba niczego więcej, aby kontemplować u boku matki natury. Wchodzi on w skład Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, który charakteryzuje się szczególną dziewiczością w skali europejskiej. Prawie nieskalane ręką człowieka miejsce pozwala na oderwanie się od cywilizacji, rozkoszną chwilę zapomnienia.

Za co ty pokochasz Kaszuby? Podróżuj, odkrywaj i czerp radość z tego, co przekazały w spuściźnie poprzednie pokolenia oraz z tego czym obdarza nas przyroda. Świadomość zwyczajów pozwoli ci zrozumieć, to co zobaczysz na miejscu. Wykorzystaj swoją wrażliwość, aby na chwilę stać się częścią grupy etnicznej, której składasz wizytę. Tylko wtedy, nawet najkrótsza wycieczka będzie miała ogromną wartość.

KKO

Sprawdź także

morze jesienią

Dlaczego warto jechać jesienią nad Morze Bałtyckie?

Wiele osób uwielbia morze i dla nich to idealne miejsce na letni wyjazdy. Niestety w …