Sydon Liban
Sydon jest miastem wspominanym w Biblii. Jego znaczenie sprawiało, że początkowo jego nazwę odnoszono do całej Fenicj | fot.: Fotolia

Nie tylko Beirut. Dlaczego warto polecieć do Libanu?

Niewielkich rozmiarów Liban to jeden z najbardziej zróżnicowanych i oryginalnych krajów Bliskiego Wschodu. Leżące w basenie Morza Śródziemnego państwo graniczy od południa z Izraelem, a od wschodu i północy z Syrią. Liban jest najbardziej wielokulturowym krajem w regionie, gdzie muzułmanie i chrześcijanie żyją obok siebie bez żadnych większych konfliktów.

Jak dolecieć do Libanu?

Najlepszym sposobem na dostanie się do Libanu jest przylot samolotem do stolicy kraju – Bejrutu. Przejście graniczne z Izraelem jest zamknięte, a przekraczanie granicy z Syrią nie należy obecnie do najlepszych pomysłów. Najtaniej i najszybciej dolecimy do Libanu z przesiadką w Larnace lub Atenach. Bezpłatną 30-dniową wizę otrzymamy po przylocie, na lotnisku w Bejrucie. W naszym paszporcie nie mogą znajdować się stemple wjazdowe do Izraela, ze względu na napięte stosunki pomiędzy oboma krajami.

Co ciekawe, całkiem niedawno zostało uruchomione bezpośrednie połączenie Warszawa-Beirut realizowane przez PLL Lot. Przelot trwa około 3 i pół godziny.

Dlaczego warto odwiedzić Liban?

Atrakcje turystyczne

Liban to kraj bardzo zróżnicowany, zarówno pod względem ukształtowania terenu jak i kulturowym. Na powierzchni mniejszej od niejednego polskiego województwa znajdziemy dwa pasma górskie, ogromną dolinę oraz niziny z dostępem do morza. Większość państwa to tereny górzyste i pagórkowate. Najwyższy szczyt ma 3083 m n.p.m. i jest w pełni dostępny dla turystów.

Baalbek to miasto położne w północno-wschodniej części kraju, w dolinie Bekaa. Zostało założone przez Fenicjan, po czym trafiło pod panowanie Rzymian. To właśnie z tego okresu pochodzą najważniejsze zabytki Libanu. Baalbek i jego budowle stanowią po dziś dzień jeden z najpiękniejszych zespołów ruin rzymskiej architektury cesarskiej. Cały kompleks świątynny jest znakomicie zachowany i liczy sobie ponad 300 metrów długości.

Baalbek w Libanie
Baalbek – w starożytności znane jako miejsce kultu fenickiego boga słońca Baala, następnie pod nazwą Heliopolis | fot.: Fotolia

Sydon (znane obecnie pod nazwą Sajda) leży na wybrzeżu. Główną atrakcją tego miasteczka jest ogromny Morski Zamek wzniesiony przez Krzyżowców na wysepce zlokalizowanej kilkadziesiąt metrów od brzegu. W czasach wypraw krzyżowych zabezpieczał drogę do Ziemi Świętej.

Tyr (Sur) to miasto, w którym znajdziemy wspaniały zespół ruin z okresu rzymskiego.

Byblos to jedno z najstarszych zamieszkanym przez ludzi miast na całym świecie. Już 5000 lat temu był to najważniejszy port w regionie.

Byblos, Liban
Byblos – miasto w środkowym Libanie na wybrzeżu Morza Śródziemnego | fot.: Fotolia

W Libanie znajduje się także Święta Dolina, która jest jednym z najważniejszych miejsc kultu chrześcijańskiego na świecie. Znajdujące się tam klasztory idealnie komponują się z surowym krajobrazem regionu.

Na terenie tego kraju znajdziemy także wspaniałe jaskinie Dżeita, które słyną z największych stalaktytów i stalagmitów na świecie. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Libanie. Niestety, nie można robić w niej zdjęć.

Znakomita kuchnia

Liban szczyci się najlepszą na Bliskim Wschodzie kuchnią, opartą o świeże warzywa i owoce, mięso i owoce morza. Potrawy są niezwykle aromatyczne i pełne wdzięku. Dostęp do alkoholu jest powszechny, w większych miastach dostaniemy napoje alkoholowe niemal w każdym sklepie.

Podzwrotnikowy klimat

W Libanie panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski. Średnia temperatura nad morzem w styczniu to 13 stopni Celsjusza, a w lipcu aż 28 stopni Celsjusza. W górach jest nieco chłodniej. Idealny okres na odwiedziny Libanu to wiosna i jesień.

Liban – państwo godne uwagi

Liban to prawdopodobnie najpiękniejsze państwo na Bliskim Wschodzie. W dodatku jest to kraj w miarę bezpieczny, ale należy pamiętać o standardowych środkach bezpieczeństwa i zawsze nosić przy sobie dokumenty. Ze względu na liczne obiekty wojskowe porozmieszczane po całym kraju, należy zachować ostrożność przy robieniu zdjęć.

JMI

Sprawdź także

Bazylika św. Piotra na Watykanie nocą

Watykan – co warto o nim wiedzieć

Bez względu na wiarę, znaczenie kościoła katolickiego na przestrzeni dziejów jest niezaprzeczalne. Z tego powodu …