Sydon Liban
Sydon jest miastem wspominanym w Biblii. Jego znaczenie sprawiało, że początkowo jego nazwę odnoszono do całej Fenicj | fot.: Fotolia

Nie tylko Beirut. Dlaczego warto polecieć do Libanu?

Niewielkich rozmiarów Liban to jeden z najbardziej zróżnicowanych i oryginalnych krajów Bliskiego Wschodu. Leżące w basenie Morza Śródziemnego państwo graniczy od południa z Izraelem, a od wschodu i północy z Syrią. Liban jest najbardziej wielokulturowym krajem w regionie, gdzie muzułmanie i chrześcijanie żyją obok siebie bez żadnych większych konfliktów.

Jak dolecieć do Libanu?

Najlepszym sposobem na dostanie się do Libanu jest przylot samolotem do stolicy kraju – Bejrutu. Przejście graniczne z Izraelem jest zamknięte, a przekraczanie granicy z Syrią nie należy obecnie do najlepszych pomysłów. Najtaniej i najszybciej dolecimy do Libanu z przesiadką w Larnace lub Atenach. Bezpłatną 30-dniową wizę otrzymamy po przylocie, na lotnisku w Bejrucie. W naszym paszporcie nie mogą znajdować się stemple wjazdowe do Izraela, ze względu na napięte stosunki pomiędzy oboma krajami.

Co ciekawe, całkiem niedawno zostało uruchomione bezpośrednie połączenie Warszawa-Beirut realizowane przez PLL Lot. Przelot trwa około 3 i pół godziny.

Dlaczego warto odwiedzić Liban?

Atrakcje turystyczne

Liban to kraj bardzo zróżnicowany, zarówno pod względem ukształtowania terenu jak i kulturowym. Na powierzchni mniejszej od niejednego polskiego województwa znajdziemy dwa pasma górskie, ogromną dolinę oraz niziny z dostępem do morza. Większość państwa to tereny górzyste i pagórkowate. Najwyższy szczyt ma 3083 m n.p.m. i jest w pełni dostępny dla turystów.

Baalbek to miasto położne w północno-wschodniej części kraju, w dolinie Bekaa. Zostało założone przez Fenicjan, po czym trafiło pod panowanie Rzymian. To właśnie z tego okresu pochodzą najważniejsze zabytki Libanu. Baalbek i jego budowle stanowią po dziś dzień jeden z najpiękniejszych zespołów ruin rzymskiej architektury cesarskiej. Cały kompleks świątynny jest znakomicie zachowany i liczy sobie ponad 300 metrów długości.

Baalbek w Libanie
Baalbek – w starożytności znane jako miejsce kultu fenickiego boga słońca Baala, następnie pod nazwą Heliopolis | fot.: Fotolia

Sydon (znane obecnie pod nazwą Sajda) leży na wybrzeżu. Główną atrakcją tego miasteczka jest ogromny Morski Zamek wzniesiony przez Krzyżowców na wysepce zlokalizowanej kilkadziesiąt metrów od brzegu. W czasach wypraw krzyżowych zabezpieczał drogę do Ziemi Świętej.

Tyr (Sur) to miasto, w którym znajdziemy wspaniały zespół ruin z okresu rzymskiego.

Byblos to jedno z najstarszych zamieszkanym przez ludzi miast na całym świecie. Już 5000 lat temu był to najważniejszy port w regionie.

Byblos, Liban
Byblos – miasto w środkowym Libanie na wybrzeżu Morza Śródziemnego | fot.: Fotolia

W Libanie znajduje się także Święta Dolina, która jest jednym z najważniejszych miejsc kultu chrześcijańskiego na świecie. Znajdujące się tam klasztory idealnie komponują się z surowym krajobrazem regionu.

Na terenie tego kraju znajdziemy także wspaniałe jaskinie Dżeita, które słyną z największych stalaktytów i stalagmitów na świecie. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Libanie. Niestety, nie można robić w niej zdjęć.

Znakomita kuchnia

Liban szczyci się najlepszą na Bliskim Wschodzie kuchnią, opartą o świeże warzywa i owoce, mięso i owoce morza. Potrawy są niezwykle aromatyczne i pełne wdzięku. Dostęp do alkoholu jest powszechny, w większych miastach dostaniemy napoje alkoholowe niemal w każdym sklepie.

Podzwrotnikowy klimat

W Libanie panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski. Średnia temperatura nad morzem w styczniu to 13 stopni Celsjusza, a w lipcu aż 28 stopni Celsjusza. W górach jest nieco chłodniej. Idealny okres na odwiedziny Libanu to wiosna i jesień.

Liban – państwo godne uwagi

Liban to prawdopodobnie najpiękniejsze państwo na Bliskim Wschodzie. W dodatku jest to kraj w miarę bezpieczny, ale należy pamiętać o standardowych środkach bezpieczeństwa i zawsze nosić przy sobie dokumenty. Ze względu na liczne obiekty wojskowe porozmieszczane po całym kraju, należy zachować ostrożność przy robieniu zdjęć.

JMI

Sprawdź także

Albania Berat

Albania – kolejny modny kierunek wyjazdów na wczasy

W opinii wielu osób, Albania dalej jawi się jako kraj trzeciego świata. Niedawno obalony komunizm, pozostałości …