Niebezpieczne kierunki wakacyjnych wojaży

Obecnie najbardziej niebezpiecznymi państwami są Somalia, Afganistan i Jemen. | fot.: Fotolia

Wybierając się na zagraniczne wakacje sprawdzamy zawsze jaka waluta obowiązuje w danym kraju, co warto zobaczyć oraz jaka będzie pogoda. Warto także wcześniej się upewnić czy dany region nie znajduje się na liście wyjazdowych ostrzeżeń Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co oznacza, że dany kraj jest niebezpieczny?

Każdego roku ok. 5 milionów Polaków decyduje się spędzić swój urlop poza granicami ojczyzny. Jednak bardzo mały procent z nas zagląda wcześniej na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie na bieżąco publikowane są komunikaty o bezpieczeństwie w innych krajach.

Żeby nasze wymarzone wakacje nie zamieniły się w koszmar, upewnijmy się, że sami się o to nie prosimy, wybierając takie a nie inne miejsce odpoczynku. Obecnie najbardziej niebezpiecznymi państwami (czwarty poziom zagrożenia wg MSZ) są Somalia, Afganistan i Jemen. Wiąże się to z odnotowanymi tam przypadkami przemocy i atakami na ludność cywilną. Jak pokazują ostatnie wydarzenia, terroryści najczęściej wybierają miejsca, w których gromadzą się turyści.

Trzeci stopień zagrożenia wg skali MSZ obowiązuje w wielu państwach Afryki, m.in. Tunezji, Egipcie, Mauretanii, Kamerunie, Sudanie, Algierii. Nie mniej niebezpieczne (drugi stopień zagrożenia) są Turcja, Burkina Faso, Senegal, Nepal czy Maroko. Pamiętajmy, że MSZ ostrzega nas nie tylko przed zagrożeniami ze strony terrorystów, ale także natury.

Wakacje mogą być bezpieczne

Nasi rodacy często podróżują w niebezpieczne miejsca, ponieważ w ogóle nie zdają sobie sprawy z istniejącego zagrożenia. Kiedy dochodzi do różnego rodzaju incydentów w najlepszym wypadku mamy zepsute wakacje, a w gorszych przypadkach wracamy do kraju z traumą. Dlatego przed wyjazdem zapoznajmy się z ostrzeżeniami MSZ i wybierajmy raczej kraje, które nie znajdują się na tej liście.

Wbrew pozorom do wyboru mamy mnóstwo popularnych turystycznie kierunków: zaczynając od Hiszpanii, poprzez Włochy, aż po Wielką Brytanię. Decydując się na dany kraj, o jego bezpieczeństwo można zapytać biuro podróży takie jak R.pl, które na pewno udzieli nam szczegółowych informacji.​ Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych – lepiej zrezygnować z opalania się w Tunezji czy odwiedzenia egipskich piramid, a cieszyć się zdrowiem i w spokoju zregenerować siły podczas urlopu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Apteczka pierwszej pomocy w plecaku turysty.

SOS latem – co warto zabrać do apteczki na wakacyjny wyjazd

Pakując się na wakacyjny wyjazd nie chcemy myśleć o wizytach w szpitalach, dniach spędzonych w …