Chihuahua tresura pupila
 Chihuahua są trudne do trenowania w domu, jeśli ich właściciel nie wykaże się dużą konsekwencją i cierpliwością | fot.: Fotolia

Chihuahua – zadziorny, ale kochany

Chihuahua stał się popularny dzięki bogatym, atrakcyjnym i znanym kobietom, które z tylko sobie znanych powodów uznały, że ten mały piesek świetnie pasuje do stylowej torebki. Maleńki Chihuahua oferuje zadziorność w połączeniu z trwałą lojalnością w stosunku do właściciela. Wielu nie potrafi oprzeć się temu wyrazistemu pyszczkowi oraz dużym, okrągłym oczom, które pokazują wszystko, o czym pies myśli.

Chihuahua – charakterystyka rasy

Rasa ta to potomkowie starożytnych psów żyjących na dworach azteckich władców, znanych jako Techichi. Sama nazwa pochodzi od miejscowości i stanu w Meksyku. Pomimo wielu ujmujących cech oraz małego rozmiaru, ten pies nie jest najlepszym możliwym towarzyszem dla dzieci. Chihuahua jest za mały i delikatny dla energicznych dzieci domagających się zabawy. Chihuahua ponadto mają tendencję do szczekania, drapania a nawet gryzienia, gdy są przestraszone lub zagrożone, ewentualnie gdy bronią swoich ludzi lub terytorium.

chihuahua charakter
Maleńki Chihuahua oferuje zadziorność w połączeniu z trwałą lojalnością w stosunku do właściciela | fot.: Fotolia

Niektórym z tych skłonności można zapobiec poprzez wczesne szkolenia i socjalizację. Niestety, zbyt wielu właścicieli pozwala swoim pupilom na stanie się małymi tyranami, wykazującymi maniery, których nie można zaakceptować u dorosłego psa. Pies ten potrzebuje łagodnego i konsekwentnego treningu, by nie stał się agresorem atakującym ludzi i inne psy. Podobnie, jak wiele innych małych psów, Chihuahua nie jest świadomy swego rozmiaru i nie waha się rzucić wyzwanie psom wielokrotnie większym od siebie.

Piesek jest też bardzo hałaśliwy. Nie przepada za obcymi ludźmi, jest przywiązany wyłącznie do właściciela i ewentualnie jego najbliższej rodziny.

Chihuahua – wymagania i pielęgnacja

Chihuahua mają dwa rodzaje sierści – krótką i długą. Te pierwsze psiaki noszą aksamitną, błyszczącą, dopasowaną sierść i posiadają obszar grubszych, dłuższych włosów na szyi. Mają niewielką kępkę włosów na głowie i uszach. Ogon mają zwykle futrzany.

Chihuahuę należy szczotkować co tydzień za pomocą gumowej rękawicy do pielęgnacji lub szczotki z miękkim włosiem, aby usunąć martwe włosy i utrzymać zdrową skórę i sierść.

Długowłosy Chihuahua nie jest widywany w miotach tak często, jak krótkowłosy. Długie, miękkie włoski są proste lub lekko kędzierzawe, a pies ma kosmki na szyi, frędzlowate uszy, owłosienie na nogach i ogon przypominający pióropusz. Włosy na reszcie ciała są prawie tak samo krótkie, jak na krótkowłosym Chihuahua. Pieski w długich szatach są piękne i łatwo o nie zadbać, ale linieją sezonowo.

pielęgnacja chihuahua
Do mycia chihuahuy używaj delikatnego szamponu dla psów i wysusz go dokładnie, aby się nie wyziębił | fot.: Fotolia

Jeśli umiejętnie myjesz Chihuahuę, nie powinien potrzebować częstych kąpieli. Używaj delikatnego szamponu dla psów i wysusz go dokładnie, aby się nie wyziębił. Nie pozwól mu wysychać na powietrzu. Regularnie przycinaj jego paznokcie, zwykle co kilka tygodni. Nigdy nie powinny być tak długie, aby słyszeć ich dźwięk, gdy pies biega po podłodze.

Chihuahua potrzebują częstych spacerów
Chihuahua potrzebują częstych spacerów | fot.: Fotolia

Chihuahua – zdrowie

Hodowca szczenięcia powinien dostarczyć historię medyczną, aby można ją było podać swojemu weterynarzowi. Lekarz może doradzić ci, jak utrzymać szczeniaka w zdrowiu, bez pcheł i innych pasożytów. Szczepienia są zalecane, aby zapobiec poważnym chorobom. Chihuahua są na ogół zdrową rasą. Jednak, tak jak wszystkie rasy, mogą miewać pewne problemy zdrowotne, takie jak luzowanie się rzepki, choroby serca i oczu. Dobrzy hodowcy przeprowadzają testy genetyczne na swoich zasobach hodowlanych, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania u szczeniąt.

Chihuahua to urocze i piękne zwierzęta, aczkolwiek wymagają dużej wiedzy właściciela. Niewłaściwie wychowany Chihuahua może stać się psem groźnym dla otoczenia – ludzi i innych psów. Nie jest polecany jako pierwszy pies w życiu. Od właściciela Chihuahuy wymaga się dużego doświadczenia i cierpliwości.

KGR

Sprawdź także

Maltańczyk

Psy miniaturki – jakie są najmniejsze rasy psów?

Psy miniaturki są dość popularne wśród opiekunów zwierząt. Ich niewielki rozmiar sprawia, że wiele osób …