chomik na ściółce
Mimo dostępności innych rodzajów ściółek, właściciele zwierzątek nadal chętnie wybierają właśnie trociny | fot.: stock.adobe.com

Jakie wybrać podłoże do klatki dla gryzonia?

Posiadanie zwierzaka to nie tylko radość ze wspólnej zabawy i głaskania, ale także wzięcie na siebie odpowiedzialności za opiekę nad puchatą kuleczką. Jedną z istotnych kwestii, przed którą staje właściciel gryzonia to wybór odpowiedniego podłoża do klatki. Powinno być ono dostosowane do potrzeb zwierzęcia, tak by było mu wygodnie. Kiedyś na rynku dostępne były jedynie trociny, dzisiaj jest jednak cała masa innych wyściółek. Poszczególne rodzaje sprawdzają się u konkretnych gatunków zwierzaków.

Podłoże do klatki dla gryzonia – z czego można wybierać

Producenci oferują szeroką gamę wypełniaczy do klatek dla gryzoni. Można wśród nich znaleźć różnego rodzaju granulaty, żwirek, ostatnio dużą popularnością cieszą się również maty wykonane z naturalnych tworzyw, takich jak choćby włókno kokosowe. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne rodzaje podłoża do klatek dla małych zwierzątek.

  • Trociny

Mimo dostępności innych rodzajów ściółek, właściciele zwierzątek nadal chętnie wybierają właśnie trociny. Może się to wiązać ze stosunkową niską ceną. W sklepach zoologicznych dostępne są klasyczne rodzaje oraz nowe trociny aromatyzowane zapachem jabłka lub cytrusów. Ten rodzaj podłoża sprawdza się szczególnie u małych gryzoni, takich jak: myszy, myszoskoczki, chomiki lub szczury. Podczas wyboru trocin warto zwrócić uwagę na to, by były one dość miękkie i nie podrażniały delikatnych łapek zwierzątka. Ważne jest również, by trociny za mocno nie pyliły, gdyż będzie to w znacznym stopniu utrudniało oddychanie naszemu pupilowi. Podstawową wadą trocin jest to, że trzeba je wymieniać co kilka dni, ponieważ niezbyt dobrze absorbują zapach odchodów.

  •  Drewniany pellet

Wielu właścicieli gryzoni chętnie wybiera tę ściółkę ze względu na jej trwałość. Pellet dużo lepiej pochłania zapach, dzięki czemu można rzadziej wymieniać podłoże. Warto zauważyć, że stosowanie pelletu zalecane jest przy średnich i większych zwierzakach, taki jak: króliki, świnki morskie, szynszyle lub fretki. Podczas wyboru warto sprawdzić, czy w składzie nie znajdują się syntetyczne lepiszcze.

  • Podłoże papierowe

To nowość na rynku, która cieszy się dość dużą popularnością. Podłoże wykonane z papieru jest bardzo delikatne, w związku z czym nie ma obaw o podrażnienia łapek. Do zalet można zaliczyć wysoką chłonność i dobre maskowanie zapachów.

  • Ściółka bawełniana

To bardzo dobre, wiążące wilgoć i redukujące zapach podłoże. Ściółka bawełniana nie pyli, jest do tego hypoalergiczna, więc stanowi świetny wypełniacz klatki, można nim pokryć dno w całości lub zostawić ściółkę w opakowaniu w kształcie tuby i pozwolić, by zwierzak wygryzł w niej dziurę i samodzielnie stworzył miękkie posłanie.

  • Ściółka silikonowa

To kolejna nowość na rynku. Podłoże składa się z niewielkich silikatowych kuleczek, które przypominają żwirek dla kota. Ściółka jest niezwykle trwała i może pozostać w klatce bez wymiany nawet do miesiąca. To kolejny produkt hypoalergiczny i niepylący, w porównaniu do konkurentów jest niestety dość drogi.

Jak widać gama produktów jest dość szeroka, dlatego w razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwość, czy dana ściółka będzie odpowiednim podłożem do klatki dla naszego gryzonia, warto zapytać o radę sprzedawcę.

JNE

Sprawdź także

karma dla psa

Jaka sucha karma dla psa? Czy karma Bozita jest dobra?

Szukasz suchej karmy dla psa? Przeglądasz recenzje, by wyszukać karmę najlepszą dla swojego pupila? Sprawdź …