kot brytyjski krótkowłosy
Kot brytyjski to swoisty arystokrata wśród kotów - nie narzuca się i obezwładnia swoją doskonałością | fot.: stock.adobe.com

Kot brytyjski krótkowłosy – charakterystyka rasy

Decydując się na wybór rasowego kota należy dokładnie zapoznać się z tym jaki jest charakter danej rasy i jakie będą się z tym wiązały obowiązki. Osoby poszukujące spokojnych kotów do domów z dziećmi, dotrą zapewne prędzej czy później do kota brytyjskiego krótkowłosego. Czym charakteryzuje się ta rasa?

Historia rasy

Zalążki tej rasy sięgają aż Starożytnego Egiptu, z którego trafiły do rzymskich legionistów. Podczas podbojów Europy koty asystowały żołnierzom pomagając w chronieniu pożywienia przed gryzoniami. Wraz z Rzymianami dotarły do Wielkiej Brytanii, gdzie zostały jeszcze bardziej docenione i tam stopniowo wykształciła się rasa kota brytyjskiego. Wskutek walk w trakcie II wojny światowej rasa niemal wyginęła, zatem po zakończeniu wojny dążono do jej odtworzenia. Przez lata próbowano krzyżowania tych kotów z innymi rasami, w tym przede wszystkim z kotami perskimi oraz kartuskimi. Doprowadziło to do pewnych zmian, w tym pojawienia się kotów brytyjskich o wielu odcieniach futra. Zmieniła się także budowa ciała tych zwierząt, która stała się krótka oraz mocna.

kot brytyjski krótkowłosy szary
Kot brytyjski niebieski i niebiesko–szary to najczęściej spotykane warianty kolorystyczne. I choć oczywiście kot nie jest niebieski, to da się rozpoznać specyficzną łunę nad jego sierścią w tym kolorze | fot.: stock.adobe.com

Wygląd i pielęgnacja

Koty brytyjskie krótkowłose charakteryzują się muskularną budową i krępą sylwetką. Mają szeroką klatkę piersiową i duży ogon, a także krótkie, ale silne łapki. Charakterystyczna jest ich duża, okrągła główka oraz małe, szeroko rozstawione uszka.

Jak sama nazwa wskazuje rasa ta ma krótką, aczkolwiek gęstą sierść, która jest niezwykle mięciutka. Jej pielęgnacja nie wymaga stosowania specjalnych środków i ogranicza się raczej jedynie do regularnego wyczesywania w okresie linienia.

Opieka nad kotami tej rasy nie jest trudna, choć regularnie powinno się sprawdzać czystość uszu oraz długość pazurków. Z uwagi na krótki pyszczek koty te mają także bardziej narażone oczy, które powinno się systematycznie przemywać.

Istotne jest natomiast pilnowanie diety, ponieważ koty tej rasy uwielbiają jeść, a mają przy tym skłonność do tycia, zatem trzeba przestrzegać pór karmienia. Przy czym warto wiedzieć, że samice osiągają wagę 5 kilogramów, a samce: nawet do 7 kilogramów.

Średnia długość życia kota brytyjskiego to 11-12 lat.

kot brytyjski krótkowłosy na zewnątrz
Koty brytyjskie nie wymagają wiele przestrzeni, ale za to uwielbiają się wspinać | fot.: stock.adobe.com

Usposobienie

Rasa ta jest bardzo inteligenta, ale przy tym koty te posiadają stonowany charakter i nigdy nie bywają natrętne. Lubią trzymać dystans i często wybierają jednego domownika, do którego będą najbardziej przywiązane. Koty te mają spokojne i przyjazne usposobienie, zatem są idealne dla rodzin z dziećmi. Dobrze odnajdują się także w relacjach z innymi zwierzętami. Koty brytyjskie rzadko się odzywają, choć zdarza się to, gdy chcą się upomnieć o jedzenie lub porcję pieszczot. Uwielbiają głaskanie, lecz nie lubią z kolei brania ich na ręce. Pomimo bogatej historii łowieckiej obecnie nie jest to już rasa specjalnie skłonna do polowania, ale znajdują radość we wspinaniu się. Dobrze odnajdują się zatem zarówno w domu na wsi, jak i mieszkaniu w mieście.

dziecko z kotem brytyjskim
Koty te mają spokojne i przyjazne usposobienie, zatem są idealne dla rodzin z dziećmi | fot.: stock.adobe.com

Kot brytyjski krótkowłosy zyskuje na popularności, bowiem jest to rasa jednocześnie piękna i nie wymagająca wiele czasu na rytuały pielęgnacyjne. Koty tej rasy są przyjazne, ale nie narzucają się i w wielu momentach trzymają się na dystans od domowników. Z uwagi na ich łagodne usposobienie doskonale nadają się dla rodzin z dziećmi, odnajdując się także w towarzystwie innych zwierząt. Jest to także rasa spokojna, która odnajdzie się zarówno w środowisku miejskim, jak i poza nim.

PGI

Sprawdź także

gekon lamparci

Pierwsza jaszczurka – jaka i co warto wiedzieć?

Wiele osób chciałoby mieć nietypowe, wyróżniające się zwierzątko. Jaszczurki to prawdziwa odskocznia od tradycyjnych pupili …