jak karmić małego kota
Jeśli nie czujemy się dość pewnie, by przygotowywać pokarm dla kota samodzielnie, możemy karmić go dostępnymi na rynku gotowymi karmami. Powinny one spełniać kilka wymagań, które świadczą o dobrym przystosowaniu karmy do kociego organizmu | fot.: Stock.adobe.com

Czym i w jaki sposób karmić małego kota? Praktyczne wskazówki

Chociaż bardzo duża część społeczeństwa posiada zwierzęta domowe, wiedza na temat ich właściwego żywienia zwykle jest niepełna. Przyczynia się do tego między innymi brak porządnego kształcenia dietetycznego weterynarzy (w przeciwieństwie do zoodietetyków czy zootechników) i marketing karm dostępnych w sklepach. Najlepszy sposób karmienia kota to ten najbliższy jego naturze – a więc dieta mięsno-podrobowa o dużej wilgotności. Dotyczy to zarówno kociąt, jak i osobników dorosłych. Warto przed adopcją zwierzęcia poświęcić trochę czasu na przeczytanie wartościowych źródeł i badań naukowych.

BARF lub wysokomięsna karma w puszkach

Jeśli pierwszy raz zostajesz właścicielem małego kota, ta opcja może wydawać się dla Ciebie zbyt trudna. Rzeczywiście wymaga ona dobrego przygotowania teoretycznego, które znajdziesz np. na forach internetowych poświęconych tej diecie. Biologically Appropriate Raw Food, w skrócie BARF, w przypadku kota polega na tworzeniu mieszanek zmielonych mięs i podrobów w taki sposób, aby były w pełni zbilansowane pod względem składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Konieczne jest suplementowanie m.in. tauryny, która w niewielkiej ilości występuje w mięsach spożywanych przez człowieka, a w dużej ilości w myszach, które są naturalnymi ofiarami kotów. Proporcje posiadanych produktów wyliczy dla nas specjalny BARFny kalkulator. Przygotowany przy użyciu wagi kuchennej pokarm następnie dzielony jest na porcje i zamrażany – codziennie rozmrażamy porcję i karmimy z niej kota kilka razy w ciągu dnia.

Jeśli nie czujemy się dość pewnie, by przygotowywać pokarm dla kota samodzielnie, możemy karmić go dostępnymi na rynku gotowymi karmami. Powinny one spełniać kilka wymagań, które świadczą o dobrym przystosowaniu karmy do kociego organizmu:

  • bezzbożowość – zboża w kociej diecie mogą przyczyniać się do otyłości i nadmiernie podniesionego poziomu glukozy; w naturze ilość tego typu roślin spożywanych przez kota jest minimalna i pochodzi wyłącznie z układów pokarmowych ofiar
  • duża wilgotność – nie wybierajmy karm suchych, gdyż oprócz tego, że na ogół są pełne skrobi roślinnej, brak wilgotności często przyczynia się do chronicznego odwodnienia kota
  • wysoka zawartość mięsa mięśniowego – jeśli w składzie karmy nie ma wyszczególnienia, a jedynie widzimy pozycję „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”, może to być mało wartościowy pokarm z dużą ilością odpadów rzeźniczych

Do karm zachowujących te cechy należą m.in. mokre karmy MAC’s Cat, Feringa Menu, Catz Finefood czy Select Gold. Jedną z najtańszych, a o wystarczającej jakości, jest Animonda Carny.

Jak często karmić małego kota?

Chociaż dorosłe koty powinny otrzymywać określoną porcję pożywienia dziennie, kociąt to nie dotyczy – potrzebują bardzo dużo energii na wzrost i codzienną aktywność, w związku z czym należy im podawać jedzenie na zawołanie. Niektóre kociaki jedzą około 150 g mokrego pożywienia dziennie, inne aż ponad 300 g – nie ograniczajmy im pożywienia aż do pierwszego roku życia, najwidoczniej właśnie tyle potrzebują, aby się rozwijać.

Co zrobić, jeśli kociak nie chce jeść?

Czasem przestawienie kociaka na zdrową karmę skutkuje jego niechęcią do jedzenia. Wtedy można zastosować kilka trików, takich jak:

  • dosmaczanie karmy sosikami dla kotów, dostępnymi w sklepach zoologicznych, lub smalcem gęsim
  • posypanie porcji pożywienia pokruszoną suchą karmą lub suszonym mięsem
  • mieszanie pokarmu z karmą marketową, stopniowo zmniejszając udział tej drugiej

Żywienie młodego zwierzęcia może początkowo sprawiać trudności, jednak gdy opanujemy podstawowe zasady, stanie się intuicyjne, a kot będzie mógł cieszyć się długim zdrowiem, prawidłową masą ciała i dużymi pokładami energii.

ŻKA

Sprawdź także

kot ze swoim człowiekiem

Jakie zachowania kota sygnalizują problemy ze zdrowiem?

Jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych są koty. Nie wymagają one wyprowadzania na zewnątrz ani zbyt zaawansowanej pielęgnacji, ale …