Wydajna praca na laptopie
Wydajność urządzenia poprawi też uporządkowanie autostartu, usunięcie zbędnych, jak i przeszkadzających nam w pracy dodatków oraz całkowite odinstalowanie programów, których część plików ciągle pozostaje na komputerze | fot.: StockAdobe.com

Jak sprawnie pracować na laptopie – poznaj kilka sposobów, które zapewnią większy porządek i wydajność twojej pracy

Długa praca na laptopie bywa uciążliwa – choćby dlatego, że męczy oczy i resztę ciała – nie warto więc sobie jej dodatkowo utrudniać zaniedbywaniem porządku na naszym komputerze i przyczynieniem się do obniżenia wydajności urządzenia, na którym pracujemy. Co zrobić, by pracować na laptopie szybko i wydajnie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. 

Jak utrzymać porządek na laptopie?

Chcąc utrzymać porządek wśród plików, na których pracujemy, warto kierować się poniższymi zasadami.

1. Nie nazywaj plików jak popadnie. Unikaj stosowania nic nie mówiących nazw (zbitki liter, cyfr itd.). Opracuj spójny system opracowywania nazw dla tego, nad czym pracujesz.

2. Nie gromadź na dysku tego, co możesz przechowywać online. Muzykę, filmy i fotografie możesz trzymać w chmurze, zdjęcia organizować choćby przy użyciu Pinterest!. Z pomocą  przyjdzie ci też Dropbox.

3.Możesz używać też dysku zewnętrznego. Dla bezpieczeństwa warto łączyć ze sobą przerzucanie plików na dysk zewnętrzny i na chmurę.

4. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zacznij od uprzątnięcia pulpitu. Zapchany ikonami pulpit nie zachęca do pracy. Na pulpicie laptopów osób pracujących zawodowo sprawdzi się raczej minimalizm.

5. Regularnie opróżniaj zawartość kosza i folderu pobrane.

Jak zwiększyć wydajność laptopa „ręcznie”?

Wydajność urządzenia poprawi też uporządkowanie autostartu, usunięcie zbędnych, jak i przeszkadzających nam w pracy dodatków oraz całkowite odinstalowanie programów, których część plików ciągle pozostaje na komputerze. Na początek, by usprawnić pracę na laptopie zacznij od tego, co możesz zrobić samodzielnie. Po pierwsze kasuj przestarzałe i nieużywane programy. Zadbaj też o to, by przy starcie systemu nie uruchamiała się zbyt duża ilość programów – zoptymalizowany proces uruchamiania systemu Windows znacząco skróci czas, który poświęcić musimy na „nicnierobienie”, bo nasz komputer nie jest jeszcze gotowy do pracy. Pamiętaj też o aktualizacjach systemu.

Jak poprawić wydajność laptopa – programy

To, czego nie zrobimy sami zrobią za nas programy. Oto przykładowe narzędzia, które pozwolą zwiększyć szybkość pracy naszego laptopa.

1. CCleaner i CCEnhancer, czyli programy pozwalające skutecznie i całościowo uprzątną nasz komputer, przy czym drugi z programów zadziała bardziej kompleksowo. Programy te porządkują system na kilka różnych sposobów – pozwalają odzyskać miejsce zajmowane przez zbędne pliki, wychwytuje błędne wpisy w rejestrze systemu Windows, a także umożliwiają wyczyszczenie historii internetowej. Wszystko to sprawia, że laptop działa szybciej. CCEnhancer rozbudowuje CCleaner o tysiąc nowych programów do optymalizacji systemu.

2. Malwarebytes Free i AdwCleaner. Malwarebytes Free pozwoli nam pozbyć się złośliwego oprogramowania, które spowalniać może pracę naszego komputera. Program AdwCleaner pozwala z kolei wyrzucić większości z tego, co zainstalowało się na naszym komputerze przypadkiem, podczas instalowania  ważnego dla nas oprogramowania. Usunie moduły reklamowe, szpiegowskie i paski narzędzi, które spowalniają pracę komputera, z którymi jednak nie poradzimy sobie samodzielnie.

3. BaterryCare – program, który pozwoli zarządzać lepiej baterią urządzenia. Stan baterii w komputerach przenośnych warto monitorować, ponieważ z roku na rok bateria w laptopie traci swoje właściwości. Program ten uruchomi także alarm, jeśli wykryje jakiekolwiek błędy w działaniu podzespołów naszego laptopa. Nie spotka nas dzięki temu w pracy przykra niespodzianka, która uniemożliwiałaby nam rozpoczęcie jakiegokolwiek działania, bo laptop postanowił „odmówić współpracy”.

Wymienione tu programy są darmowe.

Chociaż praca zawodowa bywa czasem przykrym obowiązkiem, to już użytkowanie urządzenia, na którym pracujemy może być czystą przyjemnością, jeżeli tylko o to urządzenie zadbamy. Warto więc wybrać któryś z powyższych sposobów i zastosować dany sposób w praktyce, tak by praca na laptopie sprawiała nam jak największą przyjemność.

JBE

Sprawdź także

student z laptopem

Laptop dla studenta – nowy czy używany?

Dawniej każdemu studentowi wystarczył zestaw złożony z długopisu i kartki papieru. Dziś młodzi ludzie na …