zegarek sterowany zdalnie
Zegarki sterowane radiowo (radio controlled) wyposażone są w specjalną funkcję dodatkową, która umożliwia odbieranie sygnału radiowego | fot.: materiał partnera

Zegarki sterowane drogą radiową

Nowoczesne zegarki sterowane radiowo wyposażone są w zaawansowane funkcje synchronizacji czasu za pomocą fal radiowych. Pierwsze modele zegarków, które same korygują czas oraz datę pojawiły się w latach 80-tych XX wieku.

Niesamowita precyzja i bardzo duża niezawodność

Zegarki z korektą wskazań dokonywanych za pomocą fal radiowych są doskonałym wyborem dla tych osób, które w pierwszej kolejności zwracają szczególną uwagę na precyzję pomiaru czasu, czyli tak zwaną punktualność chodu zegarka. Tego typu zegarki umożliwiają pomiar czasu niezależnie od danej strefy czasowej. Nie ma także potrzeby ustawiania prawidłowej godziny przy zmianie czasu lub strefy czasowej. Bezobsługowa kalibracja jest bardzo wygodnym i niesłychanie praktycznym rozwiązaniem.

Jak to działa?

Zegarki sterowane radiowo (radio controlled) wyposażone są w specjalną funkcję dodatkową, która umożliwia odbieranie sygnału radiowego. W zegarkach tego typu producenci umieszczają specjalny moduł – to właśnie ten element automatycznie łączy się z najbliższym zegarem atomowym, dzięki czemu możliwe jest ustawienie poprawnego czasu naszego zegarka zgodnie z wzorcem czasu zegara atomowego. Sygnał DCF zapewnia niesamowitą dokładność pomiaru czasu. Informacje o aktualnej godzinie pobierane są ze stacji nadawczej i opierają się na wyliczeniach zegarów atomowych. Jeżeli chodzi o dokładność pomiaru, to warto wspomnieć o tym, że zegarki sterowane radiowo posiadają odchylenie na imponującym poziomie zaledwie jednej sekundy na… 100 000 lat.

Dlaczego warto?

Współczesne zegarki synchronizowane falami radiowymi są bardzo proste w konfiguracji. Po uruchomieniu nowego zegarka na tarczy lub na wyświetlaczu prezentowana jest aktualny, bardzo precyzyjnie podany czas. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które często podróżują i raz na zawsze chcą zapomnieć o ciągłym korygowaniu wskazań zegarka. Obecnie najdokładniejsze są zegarki Multiband. Mowa tutaj oczywiście o modelach, które odbierają sygnał radiowy z co najmniej dwóch stacji nadziemnych na świecie. Wielu producentów oferuje zegarki, które odbierają sygnał nawet z 6 stacji nadawczych, które rozmieszczone są w różnych punktach na globie.

Dokładność pomiaru czasu w zegarkach

Klasyczne zegarki mechaniczne są znacznie mniej dokładne od zegarków kwarcowych, które wykorzystują, chociażby właśnie korektę wskazań za pomocą fal radiowych. Nawet w zegarkach mechanicznych tworzonych przez najlepszych producentów na świecie może występować dobowa odchyłka na poziomie jednej lub kilku sekund. Godne uwagi są zegarki kwarcowe, które są zdecydowanie bardziej precyzyjne od mechanicznych modeli. Odchyłka w zegarkach kwarcowych znanych marek może wynosić +/- 15 sekund w skali roku. Na niemal identyczną dokładność pomiaru można liczyć, gdy weźmie się pod uwagę zegarki solarne. Największą precyzję zapewniają oczywiście zegarki sterowane drogą radiową, które jak wspomniano powyżej – mają tylko jednosekundową odchyłkę w skali 100 000 lat.

Po więcej ciekawostek o zegarkach zapraszamy na https://zegarkiipasja.pl

Materiał partnera

Sprawdź także

dwie dojrzałe kobiety sprawdzające godzinę na zegarku jednej z nich

Jak nosić zegarek damski?

Zegarki to obecnie nie tylko praktyczne akcesoria, które ułatwiają odmierzanie czasu, ale także dodatki podkreślające …