Orlen-ładowanie-samochodu
Fot.: Orlen

Orlen otwiera się na e-tankowanie

Na razie na niemieckich stacjach sieci Star, ale jeszcze w tym roku także w sieci stacji paliw należących do Grupy ORLEN w Polsce i Czechach pojawią się punkty szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. To efekt współpracy PKN ORLEN z amerykańskim producentem samochodów elektrycznych i jednocześnie liderem w zakresie szybkiego ładowania, firmą Tesla.

Pierwsze punkty ładowania elektrycznego oddane zostaną do użytku do końca sierpnia br. na należących do ORLEN Deutschalnd, stacjach marki star. Obiekty w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii – Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii, przy granicy z Polską, są obecnie wyposażane przez firmę Tesla w najszybsze na świecie porty służące do ładowania elektrycznego maksymalnie do 4 samochodów. Punkty „Supercharger” umożliwiają bezkosztowe doładowanie aut Tesla Model S w niecałe 30 minut, co pozwala na przejechanie nawet 270 kilometrów. W 40 minut możliwe jest już naładowanie 80% baterii, a w 75 minut -100%. Pojedyncze doładowanie baterii pozwala na przejechanie do 460 km.

Od lat z zainteresowaniem przyglądamy się najnowszym trendom i rozwijamy innowacyjne segmenty biznesowe. Nie ulega wątpliwości, że wśród światowych firm motoryzacyjnych na sile przybiera trend związany z produkcją samochodów zero i niskoemisyjnych. Naszą odpowiedzią na nadchodzące zmiany jest podjęta właśnie współpraca z liderem w segmencie aut elektrycznych, firmą Tesla. To kolejny krok w kierunku budowy naszej przewagi konkurencyjnej i ukłon w stronę klientów, którzy cenią sobie alternatywne rozwiązania mobilne z korzyścią dla ochrony zasobów naturalnych.– mówi Marek Podstawa, Członek Zarządu ds. Sprzedaży PKN ORLEN.

Równolegle trwają analizy dotyczące uruchomienie testowych stacji do ładowania samochodów w Polsce i Czechach. Ostateczne decyzje podjęte zostaną do końca tego roku. Obecnie na świecie sprzedaje się rocznie około 300 tysięcy pojazdów elektrycznych, a światowa sieć punktów ładowania tego typu pojazdów liczy już prawie 100 tysięcy obiektów, z czego w Europie – 22 tysiące. Według ekspertów w 2020 roku światowa sprzedaż w tym segmencie wyniesie 7 milionów samochodów rocznie, co stanowi 10% łącznej sprzedaży samochodów osobowych, a liczba punktów doładowań wzrośnie do kilku milionów.

Sprawdź także

dziecko samochodzik

Samochody elektryczne dla maluchów – na jakiej zasadzie one działają?

W momencie kiedy zbliżają się urodziny lub nawet Dzień Dziecka, rodzice w dość dużej panice …