wanna kąpiel
Kąpiel to połączenie wygody, wyciszenia się i odcięcia od świta zewnętrznego | fot.: materiał partnera

Dlaczego warto brać kąpiel?

Gorąca i aromatyczna kąpiel pozwala nie tylko zadbać o pielęgnację ciała, lecz także pomóc w odpoczynku, relaksie i przygotowaniu do snu. Może jednak także posłużyć jako sposób na ładowanie baterii przed czekającymi cię wyzwaniami.

Kąpiel w cenie

W wielu krajach świata kąpiel ma bardzo symboliczne znaczenie. Pomyślność na nowy rok ma zapewnić Japończykom obmycie się w zimnej wodzie. Węgrzy w basenach termalnych potrafią spędzić całe dnie. Ruska bania to z kolei nieodłączny element wschodnich, szczególnie górskich regionów Europy. W końców dla Duńczyków kąpiel to czysta przyjemność. Kąpiel ceni się przede wszystkim jako sposób na zrzucenie z siebie codziennego stresu, napięć, przyjemną formę odpoczynku, która dodatkowo może posłużyć rozluźnieniu mięśni i pielęgnacji ciała.

Za co kochamy kąpiele?

Kąpiel przed wiele tysięcy lat była traktowana przez kobiety jako sposób na przedłużenie młodości. Popularne były oczywiście kąpiele w miodzie, oślim mleku, znane co najmniej od czasów Kleopatry. Katarzyna Wielka z kolei kąpała się w balsamie z żółtek, mleka migdałowego, wody różanej i… wódki. Wszystkie te składniki były dobierane tak, aby skórę wygładzać, nawilżać, ujędrniać, a przy tym dostarczać witamin i mikroelementów. Dzisiaj nie trzeba aż tak wymyślnych sposobów. Współczesne kobiety mogą bowiem sięgnąć do naturalne kule do kąpieli. Znaleźć w nich można ogrom różnego rodzaju składników odżywczych:  pochodzą one z bezcennych, odżywczych olejków eterycznych, ziół o właściwościach pielęgnacyjnych i relaksacyjnych oraz ekstraktów owocowych, które oczyszczają, pielęgnują i odświeżają. W kulach do kąpieli nie brakuje także soli morskiej, oczyszczającej glinki, masła shea i wielu innych składników. To wszystko razem daje obłędny zapach, uwodzącą zmysły pianę i głęboką pielęgnację skóry. Nie bez powodu kule do kąpieli to synonim domowego SPA.

Udowodnione zalety

Kąpiel to połączenie wygody, wyciszenia się i odcięcia od świta zewnętrznego. Nie bez powodu uznaje się więc dzisiaj, że kąpiel pomaga odzyskać optymizm i zmniejsza ryzyko depresji. Tutaj nie chodzi bowiem jedynie o zabieg pielęgnacyjny, ale o efekt terapeutyczny. Woda, w której się zanurzamy (o optymalnej temperaturze 36-38 stopni Celsjusza), pomaga rozluźnić mięśnie, zredukować skurcze i napięcia, a przy tym poprawia elastyczność mięśni. Jednocześnie podczas takiej kąpieli poprawia się praca układu krążenia i limfatycznego. Kąpiel uzupełniona odpowiednio dobranymi olejkami eterycznymi może pomóc ci zwalczyć rodzącą się infekcję, jak i wyciszyć organizm przed snem. To rytuał, który może pomóc ci oczyścić nie tylko ciało, ale i umysł.

Kąpiel dla urody

Oczywiście nie można zapominać o zaletach pielęgnacyjnych kąpieli. Kule do kąpieli pomagają w odżywieniu i nawilżeniu skóry. Natomiast kąpiel możesz uzupełnić także peelingiem całego ciała, co pozwoli ci pozbyć się martwego naskórka. W tym czasie możesz także nałożyć maskę na włosy – pod wpływem ciepła łuski się otworzą i składniki szybciej w nie wnikną. Z podobnego względu to doskonały czas na nałożenie maseczki na twarz. Wszystko możesz uzupełnić praktyką medytacji czy wizualizacji.

Materiał partnera

Sprawdź także

Kąpiel z solami do kąpieli

Sól do kąpieli dla każdego

Kąpiele z solą to żadna nowość, przez pewien czas zapomniane dziś wracają do łask. Większość …