wanna kąpiel
Kąpiel to połączenie wygody, wyciszenia się i odcięcia od świta zewnętrznego | fot.: materiał partnera

Dlaczego warto brać kąpiel?

Gorąca i aromatyczna kąpiel pozwala nie tylko zadbać o pielęgnację ciała, lecz także pomóc w odpoczynku, relaksie i przygotowaniu do snu. Może jednak także posłużyć jako sposób na ładowanie baterii przed czekającymi cię wyzwaniami.

Kąpiel w cenie

W wielu krajach świata kąpiel ma bardzo symboliczne znaczenie. Pomyślność na nowy rok ma zapewnić Japończykom obmycie się w zimnej wodzie. Węgrzy w basenach termalnych potrafią spędzić całe dnie. Ruska bania to z kolei nieodłączny element wschodnich, szczególnie górskich regionów Europy. W końców dla Duńczyków kąpiel to czysta przyjemność. Kąpiel ceni się przede wszystkim jako sposób na zrzucenie z siebie codziennego stresu, napięć, przyjemną formę odpoczynku, która dodatkowo może posłużyć rozluźnieniu mięśni i pielęgnacji ciała.

Za co kochamy kąpiele?

Kąpiel przed wiele tysięcy lat była traktowana przez kobiety jako sposób na przedłużenie młodości. Popularne były oczywiście kąpiele w miodzie, oślim mleku, znane co najmniej od czasów Kleopatry. Katarzyna Wielka z kolei kąpała się w balsamie z żółtek, mleka migdałowego, wody różanej i… wódki. Wszystkie te składniki były dobierane tak, aby skórę wygładzać, nawilżać, ujędrniać, a przy tym dostarczać witamin i mikroelementów. Dzisiaj nie trzeba aż tak wymyślnych sposobów. Współczesne kobiety mogą bowiem sięgnąć do naturalne kule do kąpieli. Znaleźć w nich można ogrom różnego rodzaju składników odżywczych:  pochodzą one z bezcennych, odżywczych olejków eterycznych, ziół o właściwościach pielęgnacyjnych i relaksacyjnych oraz ekstraktów owocowych, które oczyszczają, pielęgnują i odświeżają. W kulach do kąpieli nie brakuje także soli morskiej, oczyszczającej glinki, masła shea i wielu innych składników. To wszystko razem daje obłędny zapach, uwodzącą zmysły pianę i głęboką pielęgnację skóry. Nie bez powodu kule do kąpieli to synonim domowego SPA.

Udowodnione zalety

Kąpiel to połączenie wygody, wyciszenia się i odcięcia od świta zewnętrznego. Nie bez powodu uznaje się więc dzisiaj, że kąpiel pomaga odzyskać optymizm i zmniejsza ryzyko depresji. Tutaj nie chodzi bowiem jedynie o zabieg pielęgnacyjny, ale o efekt terapeutyczny. Woda, w której się zanurzamy (o optymalnej temperaturze 36-38 stopni Celsjusza), pomaga rozluźnić mięśnie, zredukować skurcze i napięcia, a przy tym poprawia elastyczność mięśni. Jednocześnie podczas takiej kąpieli poprawia się praca układu krążenia i limfatycznego. Kąpiel uzupełniona odpowiednio dobranymi olejkami eterycznymi może pomóc ci zwalczyć rodzącą się infekcję, jak i wyciszyć organizm przed snem. To rytuał, który może pomóc ci oczyścić nie tylko ciało, ale i umysł.

Kąpiel dla urody

Oczywiście nie można zapominać o zaletach pielęgnacyjnych kąpieli. Kule do kąpieli pomagają w odżywieniu i nawilżeniu skóry. Natomiast kąpiel możesz uzupełnić także peelingiem całego ciała, co pozwoli ci pozbyć się martwego naskórka. W tym czasie możesz także nałożyć maskę na włosy – pod wpływem ciepła łuski się otworzą i składniki szybciej w nie wnikną. Z podobnego względu to doskonały czas na nałożenie maseczki na twarz. Wszystko możesz uzupełnić praktyką medytacji czy wizualizacji.

Materiał partnera

Sprawdź także

stroje kąpielowe dla dzieci

Jakie stroje kąpielowe wybrać dla dziecka?

Kompletowanie dziecięcej garderoby może sprawić wiele radości. Jednak często musimy pamiętać o tym, że ważny …