oddech relaks medytacja
Pamiętaj, że dbanie o siebie, swój odpoczynek i stawianie swoich przyjemności na pierwszym miejscu wcale nie jest samolubne | fot.: stock.adobe.com

Sztuka relaksu – 5 sposobów na zadbanie o siebie

Stres dopada każdego z nas. Jeśli utrzymuje się on wystarczająco długo, może odbić się na naszym zdrowiu. Tempo życia i nadmiar obowiązków sprawiają, że często zapominamy o sobie i małych przyjemnościach. Zajęci codziennymi sprawami nie dajemy sobie czasu na coś tak prostego i potrzebnego naszemu organizmowi jak odpoczynek. Warto zatem niekiedy się zatrzymać i zastanowić czego tak naprawdę potrzebujemy. W dzisiejszych czasach sztuka relaksu to coś czego musimy się niestety uczyć. W momencie przemęczenia, warto pozwolić sobie na wyciszenie, odprężenie i ukojenie nerwów. Jakie zatem są techniki relaksowania się i jak wypracować własne sposoby na odpoczynek? Odpowiedź wraz z przykładowymi sposobami na zadbanie o siebie znajdziesz poniżej!

  • Weź głęboki oddech!

Oddech to jedna z podstawowych czynności życiowych, którą nasz organizm wykonuje mimowolnie. Warto jednak niekiedy skupić się nieco bardziej na technice jaką to wykonujemy. Proste, niewymagające specjalnych przygotowań ćwiczenia oddechowe, pomogą Ci się bowiem zrelaksować i odstresować. Jedyne na czym musisz się bardziej skupić to praca przepony. Parę minut oddechu za pomocą tego mięśnia, maksymalnie dotleni Twój organizm i pozwoli się odprężyć.

  • Jak oddychać przeponą?

Przede wszystkim usiądź wygodnie lub jeśli wolisz możesz się położyć – ważne, by kręgosłup był wyprostowany. Umieść jedną rękę na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej. Oddychaj powoli i głęboko odliczając w myślach do trzech. Jeśli Ci to ułatwi, możesz zwizualizować sobie balon z powietrzem w brzuchu, który napełnia się przy wdechu i opróżnia przy wydechu. Pomiędzy wdechem i wydechem postaraj się wstrzymać powietrze na 3 sekundy. Zwróć uwagę na swoje dłonie. Podczas oddechu przy pomocy przepony, głównie będzie się poruszać ręka ułożona na brzuchu. Ćwiczenie wykonuj tak długo, jak uznasz za słuszne, zaleca się by było to ok.10 min. Za pomocą tej techniki będziesz mogła wyciszyć się w sytuacji, która wyzwala w Tobie stres lub odprężyć się po ciężkim dniu, dając sobie chwilę relaksu.

  • Postaw na jogę

Po całym dniu nasze ciało jest spięte i zmęczone, dlatego wieczorem dobrze jest je trochę rozluźnić. Relaks w jodze jest bardzo ważny i poświęca się mu wiele czasu. Jest to połączenie pracy ciała, oddechu i umysłu, które finalnie pozwala nam osiągnąć tzw. wewnętrzną harmonię i równowagę. Poziom ćwiczeń możesz bez problemu dopasować do swoich potrzeb i możliwości. Prawidłowo wykonana sesja jogi z pewnością doda Ci energii i pozwoli powrócić do równowagi emocjonalnej. A jeśli zaczniesz praktykować jogę regularnie z pewnością odczujesz jak zmienia się całe Twoje życie, a w szczególności świadomość własnego ciała.

Warto być świadomym, że relaks to proces, który może trwać w nieskończoność. Rozluźnienie może być coraz większe, mięśnie coraz swobodniejsze, a umysł w coraz to większym letargu. Z czasem, kiedy zaczniesz robić postępy w uczeniu się relaksacji, zaczniesz zauważać, że oprócz odpoczynku uczysz się puszczać napięcie z mięśni, a następnie napięcie psychiczne.

  • Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu 

Nieistotne czy będzie to bieganie, jazda na rolkach czy rowerze, czy zwykły spacer. Regularna aktywność fizyczna pomoże Ci w redukcji stresu i wyciszeniu myśli. Przebywanie na łonie natury zmniejsza w Twoim organizmie poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu i ma realny wpływ na Twoje ogólne samopoczucie. Warto również pamiętać, że w czasie aktywności fizycznej wydzielają się endorfiny. Jeśli zatem zastanawiasz się czy warto, odpowiedź bezsprzecznie brzmi tak!

Jak natomiast przykładowo zrelaksować się podczas spacerowania? Skup się na otaczającej naturze! Wsłuchaj się w otaczające Cię dźwięki i obserwuj piękno przyrody. Dodatkowym atutem będzie jeśli skupisz się przy tym na swoim oddechu – świeże powietrze dobrze Ci zrobi. Pamiętaj, żeby odpuścić korzystanie z mediów społecznościowych. Bycie offline pozwoli na odetchnięcie od codziennego pędu i sprawi, że smartfon nie będzie Cię rozpraszał.

  • Sięgnij po książkę lub obejrzyj ulubiony serial

Dla wielu osób dobra książka to najlepsza forma odpoczynku. W dzisiejszych czasach, gdy sztuka czytania zanika i jest wypierana przez media społecznościowe jest to niezbyt popularna forma relaksu, jednak ma swoich zwolenników. Pozwala na odcięcie się od codziennych problemów i ucieczkę do zupełnie innej rzeczywistości bez wychodzenia z domu. Warto mieć też na uwadze fakt, że jest to rozrywka, za którą nie musisz płacić. Istnieje wiele bibliotek, w których możesz znaleźć prawdziwe perełki literackie.

Czytanie pozwala się wyciszyć, odstresować i choć na chwilę oderwać od szarej rzeczywistości. Dodatkowo zwiększa zasób słownictwa i ćwiczy koncentrację. Poszerza też wiedzę o nas samych i o otaczającym nas świecie. Na rynku dostępny jest szereg rodzajów literackich, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Książki to nie Twój świat? Sięgnij po serial! Godzina z ulubionym “tasiemcem” serialowym z pewnością pozwoli Ci odreagować i zapomnieć o stresie. Terapia serialowa ma wielu zwolenników i coraz więcej osób po nią sięga. Na szczęście mamy dostęp do wielu serwisów, gdzie zasób seriali czy filmów jest nieskończony, więc na pewno wybierzesz spośród nich swój ulubiony.

  • Relaksacyjna kąpiel

Twoje potrzeby i czas sama ze sobą to priorytet. Zaznaj relaksu podczas domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Ukoją one Twoje pędzące myśli, odprężą ciało i rozpieszczą zmysły. Zacznij od długiej, relaksacyjnej kąpieli. Na rynku znajdziesz szereg umilaczy, które oczarują Cię swoim aromatem czy kolorem. Należą do nich wszelkie sole, olejki, płyny i kule. Dobrym wyborem będzie tu Rytuał Relaksu -unikalny kosmetyk do kąpieli od Wimin. Olejek CBD, który ma w składzie to najprzyjemniejszy sposób na pozbycie się napięcia, zmęczenia i złego nastroju. Wszelkie kosmetyki, które łączą w sobie działanie odprężające i pielęgnacyjne – oczyszczają, nawilżają i regenerują. Taka rytualna kąpiel to idealny wstęp do dalszej pielęgnacji.

Pamiętaj, że dbanie o siebie, swój odpoczynek i stawianie swoich przyjemności na pierwszym miejscu wcale nie jest samolubne. Jeżeli odpuścisz sobie relaks, z czasem odbije się to nie tylko na Tobie, ale i na Twoich najbliższych. Warto zatem zadbać o siebie i dzięki temu być bardziej efektywnym.

Opracowanie artykułu: Wimin – producent suplementów i produktów dedykowanych kobietom

Materiał partnera

Sprawdź także

joga rozciąganie

Różne rodzaje jogi – w jakim stylu praktykować?

Joga staje się coraz popularniejsza w Polsce. Jednak gdy laik wgłębi się w temat, okazuje …