kobieta tusz do rzęs
Kosmetyki wodoodporne, w tym tusze do rzęs, są stworzone na bazie tłustych składników, jak silikony, żywice czy woski. Dzięki temu właśnie są trwałe i niepodatne na działanie wody, w tym popularnej w demakijażu wody micelarnej | fot.: materiał partnera

Tusze do rzęs – zwykłe czy wodoodporne?

Obecność tuszu do rzęs w kosmetyczce jest oczywistością. To jeden z najważniejszych kosmetyków do makijażu, który podkreśla oczy i nadaje im wyrazistość. Różnorodność tych produktów jest ogromna i czasem same już nie wiemy, czy potrzebujemy tuszu pogrubiającego, wydłużającego, czarnego czy kolorowego. A co z tuszami do rzęs wodoodpornymi? Kiedy je stosować i czy mogą zastąpić zwykły tusz?

Tusze wodoodporne nie tylko na plażę

Większość z nas rzadko stosuje tusze wodoodporne. Zwykle używamy ich latem, gdy korzystamy z kąpieli w jeziorach, morzach czy basenach. Dzięki nim makijaż oczu nie rozmazuje się, jak w przypadku zwykłych tuszy. Nie musimy jednak ograniczać się do ich stosowania wyłącznie w czasie urlopu. Wodoodporne tusze do rzęs sprawdzają się także w czasie deszczu, wzruszających uroczystości, a nawet w okresie alergii sezonowych, gdy częściej łzawimy. Umożliwiają one utrzymanie trwałości makijażu i nie powodują niespodziewanych zacieków na policzkach czy rozmazywania się pod oczami. 

Czym zmywać wodoodporne tusze do rzęs?

Kosmetyki wodoodporne, w tym tusze do rzęs, są stworzone na bazie tłustych składników, jak silikony, żywice czy woski. Dzięki temu właśnie są trwałe i niepodatne na działanie wody, w tym popularnej w demakijażu wody micelarnej. Czym zatem zmywać wodoodporne tusze do rzęs? Tu warto zainspirować się azjatyckimi sposobami demakijażu i zastosować dwustopniowe oczyszczenie. Jego najważniejszym elementem w przypadku tuszów wodoodpornych są oleje roślinne. Rozpuszczają one tusz wodoodporny, bez konieczności pocierania. Wystarczy delikatnie rozprowadzić olejek myjący na całej twarzy, uwzględniając oczywiście okolice oczu i po chwili spłukać całość wodą. Uzupełnieniem takiego oczyszczania jest zastosowanie żelu do mycia twarzy, pianki, emulsji czy musu i ponowne spłukanie wodą. 

Czy można zwykły tusz zastąpić wodoodpornym na stałe?

Skoro tusz wodoodporny sprawdza się na plaży, w czasie deszczu, a nawet gdy uronimy łzę, to właściwie, po co w ogóle używać zwykłej maskary? Może warto mieć tylko tusz wodoodporny? Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż kosmetyk ten jest cięższy. Bardziej obciąża rzęsy, zwiększając ryzyko ich uszkodzenia i wypadania. Z tego właśnie powodu lepiej stosować go tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, a na inne okazje wybrać zwykły tusz do rzęs, który jest lżejszy i mniej inwazyjny, a także łatwo zmywalny. 

Warto więc mieć zarówno tusz do rzęs wodoodporny, jak i zwykły, by mieć możliwość dopasowania kosmetyku do konkretnych potrzeb każdego dnia. 

Materiał partnera

Sprawdź także

pielęgnacja włosów

Dbanie o włosy to nie tylko kosmetyki!

Kiedy słyszysz o pielęgnacji włosów, to na myśl przychodzą Ci jedynie szampony i odżywki? Stosowanie …