kobieta tusz do rzęs
Kosmetyki wodoodporne, w tym tusze do rzęs, są stworzone na bazie tłustych składników, jak silikony, żywice czy woski. Dzięki temu właśnie są trwałe i niepodatne na działanie wody, w tym popularnej w demakijażu wody micelarnej | fot.: materiał partnera

Tusze do rzęs – zwykłe czy wodoodporne?

Obecność tuszu do rzęs w kosmetyczce jest oczywistością. To jeden z najważniejszych kosmetyków do makijażu, który podkreśla oczy i nadaje im wyrazistość. Różnorodność tych produktów jest ogromna i czasem same już nie wiemy, czy potrzebujemy tuszu pogrubiającego, wydłużającego, czarnego czy kolorowego. A co z tuszami do rzęs wodoodpornymi? Kiedy je stosować i czy mogą zastąpić zwykły tusz?

Tusze wodoodporne nie tylko na plażę

Większość z nas rzadko stosuje tusze wodoodporne. Zwykle używamy ich latem, gdy korzystamy z kąpieli w jeziorach, morzach czy basenach. Dzięki nim makijaż oczu nie rozmazuje się, jak w przypadku zwykłych tuszy. Nie musimy jednak ograniczać się do ich stosowania wyłącznie w czasie urlopu. Wodoodporne tusze do rzęs sprawdzają się także w czasie deszczu, wzruszających uroczystości, a nawet w okresie alergii sezonowych, gdy częściej łzawimy. Umożliwiają one utrzymanie trwałości makijażu i nie powodują niespodziewanych zacieków na policzkach czy rozmazywania się pod oczami. 

Czym zmywać wodoodporne tusze do rzęs?

Kosmetyki wodoodporne, w tym tusze do rzęs, są stworzone na bazie tłustych składników, jak silikony, żywice czy woski. Dzięki temu właśnie są trwałe i niepodatne na działanie wody, w tym popularnej w demakijażu wody micelarnej. Czym zatem zmywać wodoodporne tusze do rzęs? Tu warto zainspirować się azjatyckimi sposobami demakijażu i zastosować dwustopniowe oczyszczenie. Jego najważniejszym elementem w przypadku tuszów wodoodpornych są oleje roślinne. Rozpuszczają one tusz wodoodporny, bez konieczności pocierania. Wystarczy delikatnie rozprowadzić olejek myjący na całej twarzy, uwzględniając oczywiście okolice oczu i po chwili spłukać całość wodą. Uzupełnieniem takiego oczyszczania jest zastosowanie żelu do mycia twarzy, pianki, emulsji czy musu i ponowne spłukanie wodą. 

Czy można zwykły tusz zastąpić wodoodpornym na stałe?

Skoro tusz wodoodporny sprawdza się na plaży, w czasie deszczu, a nawet gdy uronimy łzę, to właściwie, po co w ogóle używać zwykłej maskary? Może warto mieć tylko tusz wodoodporny? Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż kosmetyk ten jest cięższy. Bardziej obciąża rzęsy, zwiększając ryzyko ich uszkodzenia i wypadania. Z tego właśnie powodu lepiej stosować go tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, a na inne okazje wybrać zwykły tusz do rzęs, który jest lżejszy i mniej inwazyjny, a także łatwo zmywalny. 

Warto więc mieć zarówno tusz do rzęs wodoodporny, jak i zwykły, by mieć możliwość dopasowania kosmetyku do konkretnych potrzeb każdego dnia. 

Materiał partnera

Sprawdź także

kosmetyki kolorowe pod choinkę

Kosmetyczne prezenty dla rodziny. Jaki upominek sprawi radość?

Szukasz idealnego prezentu dla swoich bliskich? Nic nie sprawi im większej przyjemności niż kosmetyczne prezenty, …