co pić latem
Aby możliwie jak najskuteczniej przeciwdziałać podnoszeniu się temperatury ciała podczas upałów, należy zadbać o prawidłowe działanie naszego naturalnego układu chłodniczego. Ten zaś nie może funkcjonować prawidłowo bez odpowiedniej ilości płynów | fot.: Fotolia

Co pić w upalne dni?

Zbliżają się wakacje a razem z nimi słońce, długie dni oraz zapewne wysokie temperatury. Dla wielu z nas lato jest ulubioną spośród wszystkich pór roku. Warto jednak pamiętać, że to właśnie latem nasz organizm jest poddawany naprawdę dużym obciążeniom. Standardowo przed rozpoczęciem okresu wakacyjnego można napotkać mnóstwo tekstów poświęconych tematyce ochrony naszej skóry oraz oczu przed szkodliwym wpływem letniego słońca. Jest jednak jeszcze inna kwestia, o jaką naprawdę powinniśmy zatroszczyć się latem, a mianowicie prawidłowe nawodnienie organizmu.

Co więc warto pić w upały a z czego lepiej będzie zrezygnować? I dlaczego właściwie to właśnie w okresie letnim nawodnienie organizmu jest tak ważne? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Nawodnienie organizmu w upały: dlaczego jest tak istotne?

Można wskazać dwa najważniejsze czynniki, które decydują o tym, że latem nasz organizm potrzebuje dobrego nawodnienia znacznie bardziej, niż w trakcie pozostałych pór roku. Przede wszystkim, prawidłowe nawodnienie w dużej mierze decyduje o gęstości krwi a także wpływa na temperaturę naszego ciała. Kilka godzin przebywania w upale, prawie nic nie pijąc? To może skończyć się nie tylko poważnym osłabieniem organizmu, ale nawet udarem słonecznym. Warto pamiętać, że nasze ciało absorbuje ciepło. To właśnie z tego powodu, doznajemy uczucia gorąca, gdy przez nieco dłuższy czas przebywamy na ostrym słońcu. Aby możliwie jak najskuteczniej przeciwdziałać podnoszeniu się temperatury ciała podczas upałów, należy zadbać o prawidłowe działanie naszego naturalnego układu chłodniczego. Ten zaś nie może funkcjonować prawidłowo bez odpowiedniej ilości płynów.

Drugi z powodów decydujących o tym, że latem prawidłowe nawodnienie organizmu odgrywa tak istotną rolę, to oczywiści wzmożone pocenie się. Przeważnie postrzegamy ten problem raczej w kategoriach estetycznych i/lub higienicznych. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że razem z potem nasz organizm wytraca cenne pierwiastki mineralne. Zbyt duża a na dodatek codzienna utrata potasu czy magnezu może z czasem negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Co warto pić w upały?

Przede wszystkim: niekoniecznie musimy ograniczać się tylko do jednego rodzaju napojów. W upały możemy pić:

  • 1. Wodę mineralną średnio lub wysokomineralizowaną
  • 2. Soki owocowe
  • 3. Dobrej jakości napoje izotoniczne(najlepiej kupować je w sklepach z odżywkami dla sportowców)
  • 4. Napoje izotoniczne własnej roboty

Picie wody mineralnej ze średnią lub wysoką zawartością mikroelementów to dobra metoda na uzupełnienie ich braków spowodowanych poceniem się. Należy jednak pamiętać, że woda nie nawadnia tak dobrze jak napoje izotoniczne, które cechują się osomalnością zbliżoną do osomalności płynów ustrojowych ludzkiego ciała.

Jeżeli chodzi o soki owocowe, to warto zwrócić uwagę przede wszystkim na soki z pomidorów oraz ananasów: są one naturalnymi izotonikami, a sok pomidorowy stanowi ponadto dość bogate źródło potasu.

Możemy również zdecydować się na samodzielne przyrządzenie napoju izotonicznego? Co będzie potrzebne?

  • 1. Wysoko lub średniomineralizowana woda mineralna
  • 2. Glukoza w proszku lub miód
  • 3. Odrobina soli
  • 4. Sok z cytryny

Proporcje? W internecie można spotkać sporo szczegółowych przepisów. Lepiej kierować się „wyczuciem”: po jednym łyku naszego napoju izotonicznego powinniśmy czuć, czy wzajemne proporcje cytryny, soli i glukozy/miodu są odpowiednie, czy też może napój nie jest jeszcze odpowiednio gęsty i odżywczy.

Czego natomiast unikać w upały? Odpowiedź jest prosta: wszelkich napojów słodzonych cukrem, kawy oraz alkoholu. Nie warto również pić wód niskomineralizowanych, ponieważ w większym stopniu wypłukują one mikroelementy z naszego ustroju, niż uzupełniają ich ubytki.

RŁO

Sprawdź także

5 pomysłów na orzeźwienie latem

5 pomysłów na letnie orzeźwienie

Letnie upały potrafią dać się we znaki. Niektórzy uwielbiają tę porę roku, ale innym wytchnienia …