fobia społeczna
Według statystyk na fobię społeczną cierpi kilka procent społeczeństwa. Choć może wydawać się to niewiele, to nie można nie zauważyć, że problem staje się coraz bardziej powszechny | fot.: stock.adobe.com

Fobia społeczna – objawy, leczenie

Lęk towarzyszy nam codziennie, jest to naturalna emocja, która jak wszelkie uczucia informuje o zagrożeniu, wzmaga czujność w sytuacjach trudnych czy wymagających określonych zachowań. Lęk sam w sobie nie jest niczym złym, jednak jego nasilone odczuwanie ze względu na jakąś konkretną sytuację może okazać się fobią, a zatem zaburzeniem odczuwania lęku, który utrudnia, a nawet uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Osoba cierpiąca na zaburzenie nerwicowe unika styczności z czynnikiem wywołującym strach. Jedną z odmian zaburzeń lękowych jest fobia społeczna.

Czym jest fobia społeczna?

Według statystyk na fobię społeczną cierpi kilka procent społeczeństwa. Choć może wydawać się to niewiele, to nie można nie zauważyć, że problem staje się coraz bardziej powszechny.
Fobia społeczna jest niczym innym jak, lękiem przed relacjami z innymi ludźmi. Człowiek zmagający się z tym zaburzeniem ma wyraźne trudności z nawiązywaniem kontaktu z wszystkimi osobami spoza najbliższej rodziny czy kręgu przyjaciół. Co więcej, lęk pojawia się nie tylko podczas interakcji z drugim człowiekiem, ale również podczas samego myślenia o spotkaniu drugiej osoby lub przebywania w dużej grupie.
Poza lękiem przed nową sytuacją fobia społeczna wywołuje strach oraz nieuzasadniony, często obezwładniający, niepokój.

Objawy fobii społecznej


W związku z powyższym często można zauważyć objawy somatyczne, którymi organizm sygnalizuje zaburzenie. Fobii często towarzyszą następujące objawy:

  • nadmierna potliwość;
  • drżenie i pocenie rąk;
  • wypieki na twarzy;
  • problemy z wypowiedzeniem i złożeniem sensownego zdania;
  • zaburzona praca serca;
  • suchość w ustach;
  • problemy z żołądkiem,
  • mdłości;
  • wymioty;
  • biegunka.

Wymienione objawy najczęściej pojawiają się podczas zetknięcia ze stresującą sytuacją bądź na samą myśl o niej.
Niestety fobia społeczna często jest mylona z tremą, która występuje przed wystąpieniami publicznymi czy nieśmiałością. Jednak objawy fobii są znacznie intensywnej odczuwane i nie mijają z czasem.

Przyczyny fobii społecznej

Fobia społeczna najczęściej rozwija się w młodym wieku, choć początkowo nie daje tak silnych objawów. Jedną z jej przyczyn może być podłoże genetyczne. W przypadku gdy w rodzinie chorego występowało już tego typu schorzenie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że potomkowie również będą zmagać się ze schorzeniem.
Inną przyczyną może być środowisko, w jakim chory został wychowany. Na fobię narażone są szczególnie osoby, które żyły w dysfunkcyjnym domu bądź w dzieciństwie dotknęła je jakaś trauma.
Fobię społeczną mogą też wywoływać poczucie niskiej wartości i strach przed osądzeniem przez innych.
Ponadto schorzenie spowodowane może być nieprawidłową pracą mózgu.

Leczenie fobii społecznej

Podczas zaburzenia lękowego najlepiej jest skorzystać z pomocy dobrego psychologa. Tylko specjalista będzie umieć znaleźć podstawę występowania fobii, a co za tym idzie wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto wiedzieć, że w przypadku podejrzewania u siebie występowania zaburzenia można zgłosić siępo pomoc do poradni psychologicznej, takiej jak na przykład Spokój w Głowie https://www.spokojwglowie.pl. Dużo pożytecznej wiedzy i pomocnych artykułów znaleźć można także na blogu psychologicznym poradni Spokój w Głowie. Dzięki fachowej wiedzy zawartej na profesjonalnych blogach psychologicznych możemy przygotować się do spotkania z psychologiem. Zmierzenie się z własnym problemem pozwala często na stwierdzenie, że zaburzenia lękowe są jednymi z dobrze rozpoznanych i skutecznie leczonych przez współczesną psychologię. A zatem udanie się po pomoc prawdopodobnie przyniesie nam spodziewaną poprawę.

Leczenie fobii społecznej jest procesem. Warto uświadomić sobie, że na rozwiązanie problemu narastającego latami będzie potrzeba nieco czasu. Ile? W tak ważnej materii, jaką jest psychika ludzka, to kwestia indywidualna. Zazwyczaj psycholog zaleca terapię oraz – w uzasadnionych przypadkach – może także zasugerować przyjmowanie leków po konsultacji pacjenta z psychiatrą. Podczas trwania terapii chory poznaje, skąd bierze się jego lęk i jak sobie z nim skutecznie radzić. W trakcie terapii znajduje też sposób na to, jak zachować się podczas występowania objawów. Ponadto psycholog stara się nakierować pacjenta na zmianę sposobu myślenia, dzięki czemu może on łatwiej opanować swój strach.

Niestety wiele osób nie decyduje się na szukanie pomocy lub sięga po nią stosunkowo późno. Często sami próbują rozwiązać swój problem i starają się na własną rękę opanować lęk. Rzadko jednak wychodzenie z fobii bez wsparcia psychoterapeuty przynosi zamierzone skutki, dlatego warto szukać specjalistycznej pomocy tak, aby odnaleźć spokój i czerpać satysfakcję z kontaktów międzyludzkich.

OLI

Sprawdź także

mikrobiom a psychologia

Mikrobiom ludzki i jego wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne

Mikrobiom ludzki, czyli zbiór wszystkich mikroorganizmów żyjących w i na naszym ciele, w tym bakterii, …