tabletki witamina b12
Zapotrzebowanie osoby dorosłej na witaminę B12 wynosi 2,4 μg na dobę | fot.: pixabay

Jaką witaminę B12 wybrać? Cztery rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Witamina B12, czyli kobalamina, należy do witamin egzogennych, czyli takich, które muszą być dostarczane organizmowi z pożywieniem, ponieważ nie produkuje ich samodzielnie. Według WHO nawet sześć proc. populacji może cierpieć na jej niedobory. Do tej grupy należą szczególnie wegetarianie i weganie. Może się to wiązać m.in. z zaburzeniami psychicznymi, chorobami układu krwionośnego czy problemami z jelitami i żołądkiem. Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przed zakupem suplementu diety?

Postaci witaminy B12 

Główny Inspektorat Sanitarny dopuszcza do sprzedaży suplementy zawierające następujące formy chemiczne witaminy B12: 

  • cyjanokobalamina – jest to stabilna, najtańsza i najpopularniejsza postać witaminy B12, 
  • hydroksykobalamina – naturalna forma witaminy B12, jej stężenie we krwi utrzymuje się najdłużej, 
  • metylokobalamina – występuje w formie aktywnej i jest uważana za najlepiej przyswajalną formę, 
  • 5’deoksyadenozylokobalamina – naturalna i bioaktywna forma, która może być jednak przez niektóre osoby źle tolerowana. 

W przypadku niewielkich niedoborów witaminy B12 wystarczy sięgnąć po cyjanokobalaminę, natomiast przy większym zapotrzebowaniu lepiej wybrać preparaty z metylokobalaminą. 

Skład witaminy B12 

Warto zwrócić uwagę na tę kwestię, ponieważ suplementacja dotyczy głównie wegan i wegetarian. Wiele dostępnych na rynku kapsułek ma natomiast żelatynową otoczkę. Właśnie dlatego warto czytać składy na opakowaniu lub sięgnąć po suplement pod postacią płynu. Również alergicy powinni kontrolować składy suplementów, by upewnić się, że nie zawierają uczulających ich substancji pomocniczych. 

Forma suplementów z witaminą B12 

Wśród powszechnie dostępnych preparatów z witaminą B12 najpopularniejsze są te pod postacią tabletek lub kapsułek. Można spotkać produkty do połknięcia lub do ssania. Osoby mające problem z połykaniem tabletek mogą sięgnąć po witaminy w kroplach. Należy je zaaplikować do jamy ustnej bezpośrednio lub rozpuścić w bezalkoholowym płynie i wypić. Nie trzeba się obawiać, że ta forma będzie mniej skuteczna niż tabletki, ponieważ witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie. Preparaty są często wzbogacone o inne składniki, takie jak cynk czy kwas foliowy. Należy wybrać produkt odpowiedni do swoich potrzeb. Dobrze, jeśli znakomita cena witaminy B12 idzie w parze z jakością. W niektórych przypadkach (szczególnie przy bardzo niskim poziomie witaminy B12 we krwi) lekarz może zlecić przyjmowanie domięśniowych zastrzyków. 

Dawkowanie witaminy B12 

Zapotrzebowanie osoby dorosłej na witaminę B12 wynosi 2,4 μg na dobę. Warto pamiętać, że poziom przyswajania kobalaminy z suplementów jest niewielki. Dodatkowo na zmniejszone wchłanianie witaminy mogą mieć wpływ inne czynniki, takie jak zaburzenia wchłaniania. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji dobrze jest oznaczyć poziom witaminy B12 w surowicy krwi. Osoby cierpiące na niedobory powinny sięgnąć po produkty zawierające co najmniej 250 μg tej witaminy. Taką dawkę można też bezpiecznie przyjmować profilaktycznie. W przypadku dużych niedoborów odpowiednia może być dawka 1000 μg.  

Materiał partnera

Sprawdź także

witaminy grupa b

Suplementacja witamin z grupy B – które witaminy pomagają na co?

Witaminy z grupy B to tak naprawdę 11 różnych witamin. Dość łatwo je sobie dostarczać …