maty do masażu pesport
Wbrew pozorom wybór maty do akupresury wcale nie jest prosty i zależy od wielu czynników | fot.: materiał partnera

Na bolące plecy mata do akupresury z wypustkami i poduszką z kolcami

Ból pleców to dolegliwość, która wielu z nas daje się we znaki. Masaże, zmiany materacy i ćwiczenia mogą przynieść efekty, jednak bardzo często to po prostu za mało. Właśnie dlatego coraz więcej osób interesuje się użytkowaniem maty do akupresury. Ich specjalistyczna budowa oraz udokumentowane działanie dla wielu osób stały się prawdziwym wybawieniem. Podpowiadamy, czym właściwie jest mata do masażu i dlaczego warto włączyć ją do swojego wyposażenia.

Mata do akupresury – co to takiego?

Akupresura to pochodzący z Chin niezwykle stary sposób leczenia. W Azji stosowana jest od kilku tysięcy lat a od niedawna bije rekordy popularności także w naszej części Europy. Jej sekret tkwi w odpowiedniej stymulacji określonych miejsc na ciele. Można dokonywać tego poprzez poklepywanie, uciskanie lub po prostu dotykanie ciała w konkretny sposób. Na naszym ciele znajduje się ponad trzysta sześćdziesiąt receptorów, które należy uciskać.

Medycyna chińska wyznaje zasadę meridian – linii, które łączą punty akupresurowe. Są to punkty, pomiędzy którymi przepływa energia życiowa. Jeżeli przepływ energii zostaje zaburzony w naszym organizmie pojawiają się problemy zdrowotne i różnego rodzaju choroby. Akupresura ma za zadanie przywrócić prawidłowy przepływ energii w meridianach i pomóc zachować równowagę w całym ciele. W podobny sposób działa słynna akupunktura, akupresura jednak jest mniej inwazyjna a podczas jej stosowania ciągłość skóry nie zostaje przerwana.

Specjalna mata z kolcami do akupresury pozwala na dokładną stymulację wszystkich receptorów, które znajdują się na naszych plecach, głowie oraz innych miejscach na ciele.

Jakie korzyści przynosi mata do akupresury?

Na rynku dostępne są różne rodzaje maty do akupresury. Jest to wielozadaniowy produkt, który cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością a coraz więcej osób docenia ich ogromną skuteczność. Służą przede wszystkim do uśmierzania bólu w okolicy pleców, karku, kręgosłupa, szyi czy głowy.

mata do akupresury pesport
Specjalna mata z kolcami do akupresury | fot.: materiał partnera

Wybór maty do masażu nie jest oczywiście w stanie zastąpić wyspecjalizowanych rąk terapeuty, jednak nawet profesjonaliści zapewniają, że jest to doskonałe wsparcie w terapii problemów z bólami mięśni. Korzystanie z maty nie jest trudne i ogranicza się wyłącznie do… leżenia na niej. Należy pamiętać o prawidłowym ułożeniu, jednak samo użytkowanie nie sprawia żadnego problemu.

Podczas leżenia specjalne wypustki umieszczone na macie stymulują punkty akupresurowe na naszym ciele. Dzięki temu poprawiają ukrwienie tkanek, wpływają na szybsze krążenie krwi oraz dotlenienie i rozluźnienie mięśni. W efekcie zmniejszają napięcie mięśniowe i zmniejszają ból oraz dyskomfort w chorych miejscach. Kluczem do dobrych efektów jest systematyczność stosowania maty. Dzięki jej regularnemu używaniu może ona przysłużyć się do unormowania pracy układu nerwowego, odpornościowego a także sercowo – naczyniowego. Warto także wspomnieć o tym, że z maty do akupresury korzystać mogą nie tylko osoby cierpiące na chroniczne bóle mięśni. Terapia za pomocą maty pozwala na stopniowe uwalnianie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Jest to więc doskonałe narzędzie do poprawy nastroju oraz zapewnienia sobie lepszego humoru na co dzień.

Maty do masażu – rodzaje. Jaką wybrać?

Wbrew pozorom wybór maty do akupresury wcale nie jest prosty i zależy od wielu czynników. Na rynku obecnie znajdziemy wiele rodzajów tego typu produktów, które dostępne są w różnych wariantach cenowych. Wiele osób zastanawia się, skąd wynika tak duża różnica i na co dokładnie warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Mamy do wyboru maty z plastikowymi wypustkami, takie z metalowymi igłami lub wykonane z gumy medycznej. Zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy przede wszystkim dokładnie przeanalizować parametry techniczne maty do masażu.

Wiele zależy od tego czy maty z wypustkami będą przez nas używane prywatnie czy w gabinecie fizjoterapeutycznym. Jeżeli mamy w perspektywie używanie ich przez wiele osób warto wybrać takie wykonane z materiału, który jest łatwy do utrzymania w sanitarnej czystości. Wystarczy wówczas użyć żelu przeznaczonego do dezynfekcji wyrobów medycznych. Czyszczenie jest nieco utrudnione w przypadku, kiedy mata wykonana jest z bawełny lub materiałów płóciennych. Te nadają się świetnie do użytku domowego.

Bardzo ważny jest także rozmiar maty. Jeżeli odczuwamy miejscowy ból, możemy sięgnąć po matę, która dopasowana jest rozmiarem odpowiednio do naszych potrzeb. Jeżeli natomiast potrzebujemy narzędzia do ogólnego odprężenia lub poprawy kondycji organizmu warto wybrać dużą matę, która będzie dokładnie wpływała na cały obszar naszych pleców.

Zwracajmy także uwagę na to w jaki sposób rozmieszczone zostały kolce na macie. Osoby szczupłe, wrażliwe na bodźce oraz te, które dopiero rozpoczynają przygodę z akupresura powinny sięgnąć po matę, która posiada nieco mniejszą liczbę wypustek. Dla bardziej doświadczonych użytkowników nadają się maty do masażu o nieco większej ilości kolców. Masaż jest wówczas intensywniejszy.

Wszystkie wymienione powyżej czynniki powinny być brane pod uwagę podczas dokonywania zakupy maty z wypustkami. Na rynku znajduje się wiele modeli, łatwo więc wybrać ten idealny dla siebie.

Czy warto kupić matę do akupresury?

Wiele osób wciąż zastanawia się, czy mata z kolcami jest dobrym rozwiązaniem dla ich problemów. Czy warto ją kupić? Wiele zależy od tego jakich efektów oczekujemy oraz jakie są nasze potrzeby. Już na początku warto zdać sobie sprawę z tego, że nawet najlepszej jakości mata nie zastąpi rąk specjalisty. Warto jednak pamiętać, że eksperci podkreślają jej pozytywny wpływ na wiele czynników zdrowotnych. Dobrej jakości mata z kolcami w konkretny sposób oddziałuje na receptory rozmieszczone na naszych plecach. Dzięki temu pomaga w pozbyciu się chronicznych bólów, rozluźnienieniu bolesnych mięśni oraz poprawie ogólnej kondycji organizmu.

Zanim zdecydujemy się na zakup maty do masażu powinniśmy dokładnie przeanalizować nasze potrzeby. Jeżeli jest nam ona potrzebna do użytku domowego, niemal każdy model dostępny na rynku będzie dla nas odpowiedni. Warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie wypustek, ponieważ to one będą decydowały o intensywności masażu. Na koniec wystarczy dopasować wielkość maty do swoich potrzeb i możemy zdecydować się na model, który dokładnie odpowiada naszym potrzebom.

Mata do akupresury to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które zmagają się z chronicznym bólem pleców, karku, szyi lub głowy. Świetnie sprawdzi się także u wszystkich osób, które dużo trenują i od czasu do czasu potrzeba im dokładnego masażu różnych partii ciała. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety tego typu produktów oraz coraz większą dostępność można śmiało powiedzieć, że mata do masażu zdecydowanie warta jest zakupu. To doskonała propozycja zarówno dla osób cierpiących na przewlekłe dolegliwości, jak i dla tych, które po prostu chcą poprawić sobie codzienne samopoczucie i dodać energii na co dzień.

Materiał partnera zewnętrznego