grafika cienie sportowców
Wśród odżywek białkowych znajdziesz takie, które zawierają dużo interesującego Ciebie składnika i śladowe ilości węglowodanów czy tłuszczów | fot.: materiał partnera

Odżywki białkowe – co warto o nich wiedzieć?

Białko to podstawowy budulec ludzkiego organizmu. Składnik powinien znaleźć się w niemal każdym posiłku. Co w sytuacji, gdy wzrasta Twoje zapotrzebowanie?

Zapotrzebowanie w składniki odżywcze każdego człowieka jest różne. Dysproporcje widać m.in. pomiędzy osobami, które są aktywne fizycznie, a tymi, które ze sportem mają niewiele wspólnego. Wśród samych sportowców, proporcje również mogą się różnić. Białko jest potrzebne wszystkim, ale to kulturyści i osoby uprawiające dyscypliny ciężarowe mają na nie największe zapotrzebowanie. Jak dostarczyć do organizmu niezbędne ilości? Przydadzą się odżywki białkowe np.: https://www.bodypak.pl/pl/20-odzywki-bialkowe.

Odżywka białkowa – poznaj skład

Odżywka białkowa zawiera od 93 do 98% białka. Poza głównym składnikiem znajdziemy także węglowodany, wodę, tłuszcz i sole mineralne. W porcji 30 gram. odżywki białkowej znajdziesz ponad 20 gram. białka, które dostarcza około 100 kcal. Skład preparatów jest uzależniony od ilości białka i pozostałych dodatków.

Rodzaje odżywek białkowych

Wśród odżywek białkowych znajdziesz takie, które zawierają dużo interesującego Ciebie składnika i śladowe ilości węglowodanów czy tłuszczów. Najczęściej spotykanym rodzajem odżywek jest serwatka w formie koncentratu. Droższym rozwiązaniem, które zawiera więcej protein, będzie izolat białka serwatkowego. Najdroższym suplementem, ale charakteryzującym się najlepszą biodostępnością jest hydroizolat.

Warto podkreślić, że na rynku dostępne są białka pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. W końcu nie każdy musi przepadać za mięsem czy nabiałem odzwierzęcym. Czy kariera kulturysty lub ciężarowca jest w takiej sytuacji przekreślona? Nic bardziej mylnego! Osoby na diecie roślinnej mogą sięgnąć po izoat białka sojowego. Jest to pełnowartościowy i maksymalnie przyswajany produkt, który nie odstaje od swoich zwierzęcych odpowiedników.

Kto może sięgnąć po odżywki białkowe?

Wszystkie osoby, które uprawiają sport amatorsko lub profesjonalnie, docenią właściwości białka. Nie dość, że uzupełni braki w organizmie, to podniesie efektywność w trakcie treningu. Dzięki temu można więcej wycisnąć, dalej skoczyć czy dłużej biec. Odżywka białkowa przyda się do budowy masy mięśniowej, a także pomoże przy pozbyciu się tłuszczu. Oznacza to, że osoby, które chcą schudnąć, również mogą sięgnąć po dopasowany do własnych potrzeb preparat.

Odżywki białkowe – jak wpływają na zdrowie?

Po odżywki białkowe sięgamy przede wszystkim, gdy chcemy zbudować masę mięśniową. Wiemy już, że to dobre rozwiązanie również w diecie redukcyjnej. Dodatkowo odżywka białkowa ma dobry wpływ na organizm, bo np. obniża cholesterol, a także oddziałuje na układ odpornościowy, zwiększając jego funkcje obronne. Dostarczenie odpowiedniej ilości białka, wpływa pozytywnie na kondycję skóry, włosów, paznokci, zębów i kości. Z kolei niedobór objawia się pogorszeniem wyglądu zewnętrznego.

Odżywki białkowe to suplementy, które uzupełniają niedobory białka w diecie. Mają wszechstronne zastosowanie i pozytywny wpływ na organizm. Na dobrą sprawę mogą po nie sięgnąć osoby aktywne fizycznie i te, którym bliżej do bardziej spokojnego spędzania czasu, ale chcące zgubić parę kilogramów. O właściwej suplementacji warto porozmawiać z trenerem personalnym lub dietetykiem.

Materiał partnera

Sprawdź także

trening na skakance

Trening na skakance – najważniejsze korzyści zdrowotne

Aktywność fizyczna na stałe gości w Twoim codziennym planie dnia? Starasz się kierować zasadami zdrowego …