Nasze ciało nie jest przystosowane do tego, żeby cały czas być w pozycji siedzącej | fot.: Fotolia

Siedzenie równie szkodliwe jak papierosy?

65 godzin – średnio tyle czasu spędzamy w pozycji siedzącej podczas jednego tygodnia pracy. Po odliczeniu czasu poświęconego na sen, pozostają nam zaledwie 3 godziny dziennie, podczas których stoimy lub podejmujemy jakąkolwiek inną aktywność fizyczną. Godziny spędzone w bezruchu mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Mogą się przyczyniać nie tylko do bólu kręgosłupa ale także mogą doprowadzić do poważnych chorób.

– Siedząc od 50 do nawet 80 proc. mamy większy nacisk na kręgosłup, niż gdy jesteśmy w pozycji stojącej. Spędzając dużo czasu w pozycji siedzącej możemy nawet doprowadzić do wielu chorób układu krążenia, do nowotworów, a na pewno do bólu pleców – mówi newsrm.tv Daria Łukowska, trenerka personalna i fizjoterapeutka, Technogym.

Aż 8 na 10 osób przynajmniej raz w życiu odczuwa ból pleców. Dr Joel Press, dyrektor medyczny Instytutu Rehabilitacji w Chicago, podkreśla fakt, że kręgi nie posiadają połączeń z systemem naczyniowym ani nerwowym. Z tego powodu, najlepszym sposobem na zapewnienie im odpowiedniego poziomu odżywienia i regeneracji jest ruch i aktywność fizyczna.

Co jeszcze grozi osobom prowadzącym siedzący tryb życia? Przede wszystkim zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, a także nowotworów (płuc o 54%, macicy o 66% czy okrężnicy o 30%). Co gorsza, badania przeprowadzone przez Petera Schmida – profesora onkologii w Queen Mary University w Londynie – pokazały, że występowanie chorób nie zmniejsza się nawet wtedy, gdy podejmujemy regularną aktywność fizyczną.

– Nasze ciało nie jest przystosowane do tego, żeby cały czas być w pozycji siedzącej. Jeżeli już mamy pracę siedzącą to dobrym rozwiązaniem jest zadbanie o środowisko w biurze. Myślę, że dobrym wyborem może okazać się zamiana krzesła na piłkę. Ważne jest żeby to była specjalna piłka do siedzenia – radzi Daria Łukowska. – Taka piłka wymusza na nas stabilizację i cały czas utrzymywanie prostej sylwetki. Dzięki temu pracują mięśnie głębokie, przykręgosłupowe. Oczywiście na początku jest to ciężkie dla naszego ciała. Warto przystosowywać się stopniowo zaczynając od 15 min. dziennie i później stopniowo coraz więcej. Oczywiście warto też pamiętać o tym żeby raz na jakiś czas wstać, porozciągać się, żeby mięśnie mogły odpocząć.

W siedzeniu, tak jak we wszystkim, najważniejsze jest zachowanie umiaru. Jeśli zredukujemy czas, który spędzamy w fotelu lub na kanapie i zwiększymy poziom aktywności fizycznej, na pewno poprawimy stan naszego zdrowia.

@newsrm.tv

Sprawdź także

masaż ból barku

Ból barku spowodowany stanem zapalnym – diagnostyka i leczenie

Ból barku to powszechnie występująca dolegliwość, która powoduje ograniczenie ruchomości i problemy z wykonywaniem podstawowych …