Kobiety na zajęciach TBC
Trening TBC to skrót od angielskiej nazwy - Total Body Condition, czyli wzmacniania całego ciała. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Trening TBC i korzyści z niego płynące

Trening TBC to skrót od angielskiej nazwy – Total Body Condition, czyli wzmacniania całego ciała. Uznawany jest za odmianę aerobiku, a jednocześnie jeden z najpopularniejszych treningów dla kobiet. Wcale to nie oznacza, że nie jest dedykowany również panom. Warto poświęcić mu nieco uwagi, poznać specyfikę i spróbować własnych możliwości, bowiem korzyści mogą być naprawdę zadowalające.

Trening TBC – na czym polega?

Ćwiczenia TBC stanowią jedną z odmian aerobiku. Na tego typu trening składają się zarówno tradycyjne aeroby podnoszące tętno, jak i ćwiczenia, które mają za zadanie rzeźbić mięśnie. W praktyce trening TBC najczęściej wygląda tak, że pierwszą część wykonuje się dynamicznie w rytm szybkiej muzyki, podkręcając organizm do działania, a następnie przechodzi się do drugiej części. Ta realizowana jest w nieco spokojniejszym tempie, jednak z naciskiem na technikę. Do jej przeprowadzenia wykorzystywane są różnego rodzaju akcesoria – stepy, taśmy, gumy czy hantle.

Co dają treningi TBC?

  • Spalają tkankę tłuszczową – szybkie tempo na początku treningu podkręca metabolizm. Przypomina to nieco interwałowy wysiłek beztlenowy, gdzie komórki chcąc się dotlenić po intensywnym wysiłku pobierają tlen z tkanki tłuszczowej, jednocześnie ją niwelując.
  • Wysmuklają ciało – w tego typu treningu nie ćwiczysz wyłącznie określonych części ciała, lecz trenujesz całościowo. Pamiętaj, że tkanka tłuszczowa spala się równomiernie, dlatego pierwsze efekty najlepiej widać w miejscach najmniej zatłuszczonych (np. dekolt, twarz, dłonie), ale z czasem całe ciało szczupleje i wysmukla się.
  • Wzmacniają różne partie mięśni – celem treningów TBC jest uruchomienie różnych mięśni oraz ich wzmocnienie. Dzięki akcesoriom, np. hantelkom czy stepom, pracujesz nad każdą partią ciała na zmianę, pobudzając mięśnie do pracy i następnie do rozrostu.
  • Poprawiają kondycję – systematyczne wykonywanie ćwiczeń sprawi, że zwiększy się wydolność Twojego organizmu. Szczególnie, gdy naprzemiennie wykonujesz ćwiczenia w szybkim i wolnym tempie.
  • Ujędrniają ciało – ćwiczenia wzmacniające przekładają się na wygląd sylwetki, ale też kondycję skóry. Dzięki treningom TBC możesz pozbyć się cellulitu i poprawić estetykę swoich problematycznych miejsc – np. płaskich i obwisłych pośladków.
  • Poprawiają koordynację ruchową.

Trening TBC – w domu czy na siłowni?

Niemal każdy trening możesz przeprowadzić w domu – potrzebny będzie Ci wyłącznie odpowiedni sprzęt albo jego substytuty (np. hantelki możesz zastąpić litrowymi butelkami z wodą). Wówczas wystarczy skorzystać z aplikacji albo poradników i przeprowadzić trening zgodnie z zaleceniami albo wedle własnych preferencji.

Alternatywną są treningi TBC na siłowni, gdzie możesz skorzystać z profesjonalnego sprzętu albo zajęcia grupowe. Przykładowo, kluby fitness w Warszawie oferują ogólnorozwojowe zajęcia TBC, opierające się na kilkunastominutowej rozgrzewce, części wzmacniającej oraz kilkuminutowym stretchingu. Prowadzą je wykwalifikowani trenerzy, dzięki czemu zyskujesz pewność, że trening odbywa się zgodnie ze sztuką i dbałością o Twoje bezpieczeństwo.

Podsumowując, treningi TBC to świetna propozycja dla osób o każdym stopniu zaawansowania, które pragną zgubić tkankę tłuszczową, ale też wzmocnić swoje mięśnie. Stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych treningów na siłowni, dlatego warto osobiście przetestować taką formę aktywności – korzyści mogą być zaskakujące!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

interwały

Treningi interwałowe a treningi o stałej intensywności: porównanie efektów i zastosowań w praktyce

Treningi interwałowe i treningi o stałej intensywności to dwa popularne typy ćwiczeń stosowane przez sportowców …