Śmiejące się kobiety
Tego rodzaju infekcje intymne należy koniecznie leczyć i to jak najszybciej. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zapalenie pochwy – jak je skutecznie wyleczyć?

Nie ma dolegliwości kobiecej, która dopada częściej niż zapalenie pochwy. Tego rodzaju infekcje intymne należy koniecznie leczyć i to jak najszybciej. Przedłużająca się choroba może doprowadzić do zakażenia innych narządów (jajników, jajowodów, macicy), a w najgorszym przypadku spowodować bezpłodność. Jakie są przyczyny zapalenia pochwy? Czym charakteryzują się różne rodzaje tej choroby? Jak wygląda leczenie? Czy zawsze konieczna jest wizyta u ginekologa?

Przyczyny zapalenia pochwy

Pochwa jest miejscem wyjątkowo narażonym na infekcje. Jej delikatny nabłonek łatwo uszkodzić, a podczas każdego stosunku i miesiączki bardzo łatwo kolonizują się w niej drobnoustroje. Naturalna flora bateryjna pochwy jest wrażliwa na zaburzenia, a wtedy bakterie, wirusy i grzyby mogą bez przeszkód zacząć się w niej namnażać. Dodatkowo miejsca intymne są położone blisko cewki moczowej i odbytu. Bakterie z tych miejsc mogą bardzo łatwo dostać się do pochwy i wywołać nieprzyjemne zapalenie. Budowa pochwy i jej umiejscowienie są głównymi powodami tego, że tak wiele kobiet cierpi z powodu bardzo częstych zapaleń. Szacuje się, że nawet ponad 80% wszystkich kobiet prędzej czy później zachoruje na zapalenie pochwy.

Główne przyczyny prowadzące do zapalenia pochwy to zaniedbania higieniczne (podmywanie się gąbką, używanie cudzych ręczników lub bielizny, zbyt częste irygacje pochwy, używanie do mycia miejsc intymnych produktów o nieprawidłowym pH), miesiączka, poronienia, wkładki domaciczne, stosunki seksualne (w tym kontakty w wieloma partnerami) oraz zabiegi ginekologiczne.

Zapalenie pochwy – rodzaje zakażeń i objawy choroby

Kiedy w pochwie zaczyna rozwijać się zapalenie, pierwsze objawy, jakie zaczniemy odczuwać to swędzenie i pieczenie pochwy oraz sromu. Wiele kobiet skarży się też na zaczerwienienie miejsc intymnych, ból i pieczenie podczas oddawania moczu i ogólne uczucie dyskomfortu. W tym czasie stosunki seksualne mogą okazać się bolesne oraz może pojawić się plamienie, które nie jest związane z miesiączką. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem zapalnie pochwy są upławy. To wydzielina o nieprawidłowym wyglądzie i konsystencji, której towarzyszy przykry zapach. W zależności od rodzaju patogenów, które wywołały zapalenie, wydzielina może wyglądać inaczej.

Zapalenia pochwy możemy podzielić na:

  • grzybicze (kandydoza) – różnego rodzaju grzyby bardzo często powodują zapalenia pochwy; charakterystycznym objawem są gęste, białe upławy o konsystencji twarożku, często określane jako serowate lub przeciwnie bardzo obfite, rzadkie i wodniste upławy,
  • bateryjne (waginoza) – upławy mają szarobiały kolor, są bardzo obfite, mają nieprzyjemny rybi zapach i nasilają się po stosunku płciowym,
  • chlamydia (chlamydioza) – upławy są śluzowate, ropne, towarzyszy im pieczenie podczas oddawania moczu i po stosunku oraz plamienie pomiędzy miesiączkami,
  • rzęsistkowe (rzęsistkowe zapalenie pochwy) – towarzyszą im obfite, żółtozielone upławy, często pieniste i silnie cuchnące,
  • zanikowe (atrofia pochwy, atroficzne zapalenie pochwy) – są charakterystyczne dla okresu menopauzy; z powodu zmniejszającego się nabłonka wyściełającego ścianki pochwy postępującego wraz z wiekiem, może pochodzić do częstych zapaleń; zdarza się, że na atrofię cierpią również młode kobiety z zaburzeniami hormonalnymi (więcej na temat tego typu zapalenia pochwy można przeczytać na http://tantumrosa.pl/atroficzne-zapalenie-pochwy/).

Jak leczyć zapalenie pochwy?

Jeśli zauważymy u siebie powyższe objawy, to niezbędna będzie wizyta u ginekologa. Zapalenie pochwy wymaga szybkiego leczenia i bardzo często należy w nie włączyć również partnera seksualnego. Lekarz podczas wizyty pobierze wymaz z pochwy, dzięki któremu możliwe będzie określenie, jakiego rodzaju patogeny wywołują zapalenie. W zależności od wyniku lekarz przepisze antybiotyki lub leki przeciwgrzybiczne podawane doustnie i dopochwowo. Wspomagającą warto również zażywać suplementy zawierające bakterie kwasu mlekowego, które pomogą odbudować florę bakteryjną pochwy.

Podczas leczenia zapalenia pochwy nie poleca się stosowania tamponów, a podpaski należy zmieniać maksymalnie co 3-4 godziny. Dobrym wyborem podczas okresu będzie kubeczek menstruacyjny. Prawidłowo założony nie dopuszcza do namnażania się bakterii w pochwie. Warto również zapobiegać chorobie podczas codziennych czynności. Unikanie zapaleń pochwy polega przede wszystkim na odpowiednim dbaniu o higienę intymną (używanie odpowiednich kosmetyków z przyjaznym dla pochwy pH, podmywanie się od przodu do tyłu), ostrożności podczas korzystania z publicznych toalet oraz wystrzeganiu się przypadkowych kontaktów seksualnych. Nie warto również zbyt często dodawać do kąpieli olejków aromatycznych czy soli zapachowych, które mogą podrażniać miejsca intymne, nosić bielizny ze sztucznych materiałów oraz używać regularnie dopochwowych środków antykoncepcyjnych. Te wszystkie czynniki mogą sprzyjać zapaleniom pochwy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

ozonowanie pomieszczeń

Ozonowanie pomieszczeń w lokalu mieszkalnym

Ozonowanie pomieszczeń warto przeprowadzić nie tylko w sezonie grypowym. Operacja ta będzie dobrym rozwiązaniem także …