diuna piasek
Opowieści ze świata Diuny to monumentalne dzieła, charakteryzujące się starannie dopracowanymi intrygami, różnorodnymi postaciami i fabułą, która wciąga od pierwszych słów | fot.: stock.adobe.com

Diuna Franka Herberta – w jakiej kolejności czytać książki?

Świat ponownie pokochał klasykę sci-fi, a nowe ekranizacje filmowe sprawiają, że po literackie pierwowzory sięga coraz więcej osób. Na fali popularności wzbijają się ostatnio książki z uniwersum Diuny. Po raz pierwszy ukazały się w 1965 roku i od tego czasu zostały sprzedane w ponad dwudziestu milionach egzemplarzy na całym świecie i uhonorowane najbardziej prestiżowymi nagrodami literackimi – Nebula  (przyznana w 1965 roku) oraz Hugo (nadana w 1966 roku). Mocny start – który został błyskawicznie doceniony – sprawił, że „Diuna” stała się kultowa, będąc jednocześnie pionierską wizją kreowania gatunku.

Sięgając po wieczność

Opowieści ze świata Diuny to monumentalne dzieła, charakteryzujące się starannie dopracowanymi intrygami, różnorodnymi postaciami i fabułą, która wciąga od pierwszych słów. Mamy okazję poznać historię tytułowej planety oraz jej niezwykłych bohaterów. Akcja i mistycyzm to siły napędowe powieści. Tajemnicza pustynia to miejsce narodzin i upadków imperium.

Oryginalna seria liczy sobie sześć tomów, jednak książek z uniwersum jest znacznie więcej – dwadzieścia dwie pozycje mogą zdekoncentrować kogoś, kto dopiero ma zamiar zapoznać się z twórczością. Skąd wynika ta rozbieżność i podział na „właściwe” kroniki Diuny i „te dodatkowe”?

Trzech autorów, jeden świat

 „Kroniki Diuny”, to seria składająca się z sześciu tomów, napisana przez Franka Herberta. Zapoznając się z nimi wedle wydania – czyli kolejno „Diuna”, „Mesjasz Diuny”, „Dzieci Diuny”, „Bóg imperator Diuny”, „Heretycy Diuny” oraz „Diuna: Kapitularz”. Podane zostały także chronologicznie (wedle daty wydania oraz kolejności wydarzeń w samym świecie przedstawionym), co jest najpopularniejszą wersją czytania następnych części. Ta kolejność została stworzona przez samego autora i stanowi „oryginalną serię”.

Poza oryginalną serią

Istnieją także inne podziały, uwzględniające twórczość dwóch pozostałych autorów – syna Franka Herberta, Braiana oraz amerykańskiego pisarza Kevina J. Andersona, znanego również z książek z uniwersum Star Wars. Mężczyźni wydali łącznie dziewiętnaście innych pozycji, których akcja dzieje się w wykreowanym przez Franka Herberta świecie. Są one równie cenione przez fanów gatunku i stanowią zwieńczenie historii, a także rozwinięcie samego uniwersum. Jeśli zależy nam na zachowaniu kolejności czytania wedle daty wydania, to następnymi w kolejce – po sześciu wymienionych już tomach – są: „Ród Atrydów”, „Ród Harkonnenów”, „Ród Corrinów”, „Dżihad Butleriański”, „Krucjata przeciw maszynom”, „Bitwa pod Corrinem”, „Łowca Diuny”, „Czerwie Diuny”, „Paul z Diuny”, „Wichry Diuny”, „Zgromadzenie żeńskie Diuny”, „Mentaci Diuny” oraz „Nawigatorzy Diuny”.

Chronologicznie

 Jeśli zależy nam na zachowaniu kolejności, wedle wydarzeń rozgrywających się w samym uniwersum i pragniemy uniknąć znaczących przeskoków czasowych w serii, zalecane jest przeczytanie w następującej kolejności: „Dżihad Butleriański”, „Krucjata przeciw maszynom”, „Bitwa pod Corrinem”, „Zgromadzenie żeńskie Diuny”, „Mentaci Diuny”, „Nawigatorzy Diuny”, „Ród Atrydów”, „Ród Harkonnenów”, „Ród Corrinów”, sześć tomów cyklu stworzonego przez Franka Herberta i na zakończenie „Łowcy Diuny” oraz „Czerwie Diuny”. Bez względu na wersję, na którą się zdecydujemy, lektura zapewni bogatą rozrywkę na najwyższym poziomie.

WMI

Sprawdź także

książki pod choinkę

Książki pod choinkę – sprawdzone propozycje dla fanów różnych gatunków

Grudzień jest niewątpliwie miesiącem, w którym wydajemy najwięcej pieniędzy. Oprócz funduszy, które przeznaczamy na przygotowanie …