diuna piasek
Opowieści ze świata Diuny to monumentalne dzieła, charakteryzujące się starannie dopracowanymi intrygami, różnorodnymi postaciami i fabułą, która wciąga od pierwszych słów | fot.: stock.adobe.com

Diuna Franka Herberta – w jakiej kolejności czytać książki?

Świat ponownie pokochał klasykę sci-fi, a nowe ekranizacje filmowe sprawiają, że po literackie pierwowzory sięga coraz więcej osób. Na fali popularności wzbijają się ostatnio książki z uniwersum Diuny. Po raz pierwszy ukazały się w 1965 roku i od tego czasu zostały sprzedane w ponad dwudziestu milionach egzemplarzy na całym świecie i uhonorowane najbardziej prestiżowymi nagrodami literackimi – Nebula  (przyznana w 1965 roku) oraz Hugo (nadana w 1966 roku). Mocny start – który został błyskawicznie doceniony – sprawił, że „Diuna” stała się kultowa, będąc jednocześnie pionierską wizją kreowania gatunku.

Sięgając po wieczność

Opowieści ze świata Diuny to monumentalne dzieła, charakteryzujące się starannie dopracowanymi intrygami, różnorodnymi postaciami i fabułą, która wciąga od pierwszych słów. Mamy okazję poznać historię tytułowej planety oraz jej niezwykłych bohaterów. Akcja i mistycyzm to siły napędowe powieści. Tajemnicza pustynia to miejsce narodzin i upadków imperium.

Oryginalna seria liczy sobie sześć tomów, jednak książek z uniwersum jest znacznie więcej – dwadzieścia dwie pozycje mogą zdekoncentrować kogoś, kto dopiero ma zamiar zapoznać się z twórczością. Skąd wynika ta rozbieżność i podział na „właściwe” kroniki Diuny i „te dodatkowe”?

Trzech autorów, jeden świat

 „Kroniki Diuny”, to seria składająca się z sześciu tomów, napisana przez Franka Herberta. Zapoznając się z nimi wedle wydania – czyli kolejno „Diuna”, „Mesjasz Diuny”, „Dzieci Diuny”, „Bóg imperator Diuny”, „Heretycy Diuny” oraz „Diuna: Kapitularz”. Podane zostały także chronologicznie (wedle daty wydania oraz kolejności wydarzeń w samym świecie przedstawionym), co jest najpopularniejszą wersją czytania następnych części. Ta kolejność została stworzona przez samego autora i stanowi „oryginalną serię”.

Poza oryginalną serią

Istnieją także inne podziały, uwzględniające twórczość dwóch pozostałych autorów – syna Franka Herberta, Braiana oraz amerykańskiego pisarza Kevina J. Andersona, znanego również z książek z uniwersum Star Wars. Mężczyźni wydali łącznie dziewiętnaście innych pozycji, których akcja dzieje się w wykreowanym przez Franka Herberta świecie. Są one równie cenione przez fanów gatunku i stanowią zwieńczenie historii, a także rozwinięcie samego uniwersum. Jeśli zależy nam na zachowaniu kolejności czytania wedle daty wydania, to następnymi w kolejce – po sześciu wymienionych już tomach – są: „Ród Atrydów”, „Ród Harkonnenów”, „Ród Corrinów”, „Dżihad Butleriański”, „Krucjata przeciw maszynom”, „Bitwa pod Corrinem”, „Łowca Diuny”, „Czerwie Diuny”, „Paul z Diuny”, „Wichry Diuny”, „Zgromadzenie żeńskie Diuny”, „Mentaci Diuny” oraz „Nawigatorzy Diuny”.

Chronologicznie

 Jeśli zależy nam na zachowaniu kolejności, wedle wydarzeń rozgrywających się w samym uniwersum i pragniemy uniknąć znaczących przeskoków czasowych w serii, zalecane jest przeczytanie w następującej kolejności: „Dżihad Butleriański”, „Krucjata przeciw maszynom”, „Bitwa pod Corrinem”, „Zgromadzenie żeńskie Diuny”, „Mentaci Diuny”, „Nawigatorzy Diuny”, „Ród Atrydów”, „Ród Harkonnenów”, „Ród Corrinów”, sześć tomów cyklu stworzonego przez Franka Herberta i na zakończenie „Łowcy Diuny” oraz „Czerwie Diuny”. Bez względu na wersję, na którą się zdecydujemy, lektura zapewni bogatą rozrywkę na najwyższym poziomie.

WMI

Sprawdź także

Jason Momoa jako Baba Voss

Serial See – historia postapokaliptycznego świata

See to amerykański serial sci-fi. Został wyprodukowany jako jeden z pierwszych seriali AppleTV+ Orginals. W …