Fenomen Harlana Cobena
Zaskakująca oraz niezwykle nieschematyczna w kryminałach Cobana jest wielowątkowa fabuła, która powoli wprowadza do rozwikłania zagadki | fot.: Fotolia

Fenomen twórczości Harlana Cobena

Znany na całym świecie pisarz Harlan Coben tworzy powieści kryminalne, których fabuła zaciekawia i wciąga już od pierwszych stron książki. Jest także autorem scenariusza do telewizyjnego serialu („Porzucony”), a jedna z jego książek („Nie mów nikomu”) została z powodzeniem przeniesiona na duży ekran w 2006 roku. W 2016 roku Netflix zaś wyprodukował serial oparty na tej prozie serial „No second chance”. Obecnie trwają prace nad kolejnymi filmami na podstawie kryminałów Cobena. W czym tkwi sukces i ogromna popularność prezentowanych przez niego historii?

Przeszłość dogania teraźniejszość

Spore grono pasjonatów czytania nie lubi momentu wdrażania się w fabułę nowej powieści. Zazwyczaj jeszcze tkwimy myślami we wcześniejszej przeczytanej książce, a nowy świat i całkiem nieznani bohaterowie powoli wciągają w swoje historie. Takich uczuć nie zaznamy jednak sięgając po którąkolwiek pozycję amerykańskiego autora. Niezwykle zawiła intryga zazwyczaj przykuwa uwagę już na początku, z każdym kolejnym rozdziałem stając się coraz bardziej zaskakującą. Główne postacie najczęściej borykają się zarówno z bieżącymi problemami, jak i tajemnicami z przeszłości (to jedna z charakterystycznych cech tej twórczości). Nagle po wielu latach dawne sekrety dają o sobie znać, a na światło dzienne wychodzą nowe, nieoczekiwane fakty. Coben w swoich powieściach porusza wiele tematów, czerpiąc garściami z aktualnych wydarzeń na świecie. Przykładem takiej książki jest chociażby „Zaginiona”, w której czytelnik ma okazję zetknąć się z terroryzmem i strukturą powstawania jego siatek.

Zaskakująca oraz niezwykle nieschematyczna w kryminałach Cobena jest pełna zwrotów akcji, wielowątkowa fabuła, która powoli wprowadza do rozwikłania zagadki. Najpopularniejsze, a zarazem najciekawsze utwory pisarza to „W głębi lasu”, „Mistyfikacja”, „Jedyna szansa”, „Niewinny”, „Klinika Śmierci”, „Bez pożegnania”.

Ckliwy i nonszalancki bohater

Harlan Coben stworzył także cykl powieści o Myronie Bolitarze, który swoją charyzmatyczną osobowością zdobył uznanie masowej publiczności. Agent sportowy, a zarazem były koszykarz, ciągle wplątuje się w niebezpieczne intrygi. Często nawet ryzykuje własnym życiem, aby poznać zagadkę z przeszłości. Wraz z kolejnymi tomami możemy także poznać jego przeszłość, która w dużej mierze ma wpływ na podejmowane przez Myrona decyzje. Jego nieodzownym towarzyszem, a zarazem najlepszym przyjacielem, jest Win Horne Lockwood. Historie, które przytrafiają się głównemu bohaterowi, jego rodzinie, przyjaciołom i klientom zazwyczaj odnoszą się wprost do świata przestępczego. Wątki rozwijane w książkach często dotykają spraw brutalnych, dziejących się w najgroźniejszych zakamarkach nowojorskich ulic. Myron zaś pomimo licznych niepowodzeń ciągle liczy na stały związek i sielankowe życie u boku żony i dzieci na przedmieściach New Jersey. Jego wzorem są kochający się nadal rodzice.

Książki Harlana Cobena to kapitalna lektura także dla tych, które zwykle stronią od czytania. Niesamowicie wciągające lektury mogą bowiem przykuć uwagę tych, którzy odkrycie pasji związanej z literaturą kryminalną mają dopiero przed sobą.

MPA

Sprawdź także

Książka Mariusza Czubaja Półmistrz

Półmistrz, Mariusz Czubaj

W ostatnim czasie wydawnictwo Znak zdecydowało się na stworzenie swojej nowej odrośli jaką jest Znak Crime. …