Frida Kahlo ilustracja z książki dla dzieci
Na zagranicznym rynku już kilka lat temu pojawiła się niezwykła seria książek, w prosty sposób opowiadająca o losach znanych postaci | fot.: stock.adobe.com

Mali – wielcy, cykl książek dla dzieci o inspirujących postaciach

Każdy dzień stawia przed naszymi dziećmi nowe wyzwania. Ich pozornie beztroskie życie wypełnia mierzenie się z nowymi sytuacjami i zmianami. Naszym zadaniem jest wspieranie ich rozwoju i bycie przy nich, gdy tego potrzebują. Nie możemy jednak wyręczyć dzieci w zdobywaniu doświadczenia i przezwyciężaniu lęków. Jak zachęcić najmłodszych do pokonywania przeszkód i realizowania swoich celów?

Mali WIELCY – dlaczego warto kupić tę serię książek? 

Na zagranicznym rynku już kilka lat temu pojawiła się niezwykła seria książek, w prosty sposób opowiadająca o losach znanych postaci. Od niedawna dostępna jest także w polskiej wersji językowej. Dlaczego warto po nią sięgnąć? Jest kilka powodów!

Czytając książki z serii Mali WIELCY, przekazujemy dzieciom podstawowe informacje o historii, sztuce, kulturze oraz nauce. Zapoznając je z historiami takich ludzi jak Frida Kahlo, Maria Skłodowska-Curie, Coco Chanel czy Stephen Hawking pokazujemy im jak wiele przeciwności można pokonać, by zrealizować swoje marzenia.To także doskonała lekcja o tym, że sukces i sława nie przychodzą same!

Mali WIELCY – kto wykonał ilustracje?

Książki z całego cyklu są nie tylko mądre, ale również bardzo estetyczne. Kolejne strony wprowadzają dzieci w świat naprawdę pięknych i wyjątkowych ilustracji, które wykonane zostały przez różnych grafików z całego świata. Za cudowne obrazy w części o Fridzie Khalo opowiada Gee Fan Eng, czyli artystka z Malezji, która swoją twórczość poświęca właśnie oprawie graficznej książek dla dzieci. Sama przyznaje, że jej artystycznym celem jest sprawianie ludziom radości, dlatego nie stroni od kolorów i przemawiających do serca postaci. Natomiast historię Marii Skłodowskiej-Curie zobrazowała Frau Isa, czyli słynna artystka uliczna. Murale z jej pracami podziwiać można głównie na budynkach w Austrii. Jeszcze inną książeczkę zilustrował twórca komiksów. To zatem naprawdę dobrze przemyślana wizualnie propozycja dla najmłodszych! 

Seria Mali WIELCY może być doskonałym punktem wyjścia do prac plastycznych, rozmów o sztuce oraz zapoznawania się z różnymi dziełami i stylami artystów. Niektóre dzieci mogą odkryć w sobie talent lub zamiłowanie do wizyt w galerii sztuki. Wystarczy otworzyć im oczy!

Mali WIELCY – o kim przeczytamy w serii?

Do tej pory w serii Mali WIELCY ukazały się biografie:

 • Fridy Kahlo,
 • Marii Skłodowskiej-Curie,
 • Stevena Hawkinga,
 • Coco Chanel,
 • Steva Jobsa,
 • Marii Montessori,
 • Agathy Christie,
 • Astrid Lindgren,
 • Karola Darwina,
 • Johna Lennona,
 • Martina Luthera Kinga oraz Audrey Hepburn.

Z czasem cykl będzie się rozszerzał. W wersji anglojęzycznej powstały już także opowieści np. o Bobie Dylanie, Mahatmie Gandhim oraz Zahanie Hadid. Seria liczy łącznie kilkadziesiąt książeczek.

Ten cykl książek dla dzieci wygląda dobrze nie tylko na półce! Pozytywnie wpływa na młodych czytelników i zachęca ich do pogłębiania wiedzy o świecie, ludziach oraz o nich samych. Skoro Frida Khalo pokonała chorobę, a Maria Skłodowska-Curie zamieszkała w innym kraju, by móc realizować swoje plany i marzenia to…im też może się udać!

AGÓ

Sprawdź także

Nieumarły las

„Nieumarły Las”, czyli pora odzyskać puszczę

Pamiętacie „Umarły Las”, czyli fascynującą i, paradoksalnie, tętniącą życiem scenerię rodem z Dzikiego Zachodu? Po …