Neil Gaiman
Neil Gaiman nie jest wyłącznie twórcą książek, ogromną część jego dorobku stanowią scenariusze filmowe i serialowe | fot.: By nrkbeta - Neil Gaiman @ SXSW 2019, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77303546

Neil Richard Gaiman – jeden z najwybitniejszych żyjących pisarzy fantasy, urban fantasy i science fiction

Chociaż sławę zyskał  jako twórca fantasy podszytego specyficznym humorem, jego pierwsza wydana książka była… biografią brytyjskiego zespołu Duran Duran. Kariera Neila Gaimana potoczyła się, na szczęście dla wszystkich fanów jego twórczości, zupełnie inaczej, niż zapowiadał to jego debiut. Jest uznawany za jednego z najważniejszych twórców postmodernistycznych, choć sam zaznacza, że nie czuje się związany z tym nurtem literackim. Większości czytelników znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości oscylującej wokół gatunków fantasy skierowanej zarówno do dorosłych, jak i najmłodszych.

Od biografii po komiks

Urodził się w 1960 roku w Wielkiej Brytanii, wywodzi się jednak z rodziny polskich żydów. Swoją karierę rozpoczął w latach 80. jako dziennikarz, pewien rozgłos przyniosła mu współpraca z Davem McKeanem, której owocem stała się powieść graficzna Drastyczne przypadki, wydana w roku 1987. Nie był to jednorazowy romans z formą komiksową. Bodaj największą popularność zawdzięcza Gaiman serii Sandman, wydanej prze DC Comics w 75 odcinkach na przestrzeni 7 lat, a następnie przedrukowywana, również w języku polskim, w tomach zbiorczych. Ich głównym bohaterem jest Morfeusz – personifikacja snu, który zostaje uwolniony spod władzy potężnego maga i próbuje odzyskać utracone królestwo. Dzięki innowacyjnemu podejściu do sztuki komiksu, bogactwu odniesień historycznych i literackich, a także wyjątkowej konstrukcji czołowej postaci, Sandman szybko zyskał ogromną popularność wśród fanów i krytyków, zapewniając Gaimanowi liczne nagrody, w tym prestiżową Nagrodę Hugo dla najlepszego pisarza science fiction. Wśród jego innych osiągnięć literackich należy wymienić również powieść dla dorosłych Amerykańscy bogowie (ekranizacja dostępna na Amazonie), napisany wraz z Terrym Pratchetem Dobry omen oraz opowieść dla dzieci Koralina, która doczekała się ekranizacji w reżyserii Henry’ego Selicka.

Nie tylko książki

Neil Gaiman nie jest wyłącznie twórcą książek, ogromną część jego dorobku stanowią scenariusze filmowe i serialowe. W 1996 roku rozpoczął pracę nad scenariuszem serialu Nigdziebądź dla stacji BBC Two. To opowieść o zwykłym pracowniku biura ubezpieczeniowego, który przez przypadek odkrywa istnienie alternatywnej rzeczywistości ukrytej pod Londynem. Niedługo po premierze miniserialu, ukazała się powieść pod tym samym tytułem będąca nowelizacją tegoż. Wiadomo już, że twórca planuje kontynuację bestsellerowej książki. Wśród innych osiągnięć Gaimana jako scenarzysty należy wymienić również dwa odcinki hitowego brytyjskiego show Doctor Who, cieszącego się nieprzerwaną popularnością od lat 60., serial Lucyfer oraz dwa filmy: Lustrzana Maska Beowulf. Gaiman sprawdza się również jako tłumacz – jest autorem anglojęzycznego skryptu do jednego z największych osiągnięć studia Ghibli – Księżniczki Mononoke.

Tak szeroki dorobek artystyczny zapewnił  już Gaimanowi bezpieczne miejsce w panteonie najważniejszych twórców XXI wieku, choć wydaje się, że pisarz nie zamierza spoczywać na laurach. Kolejne jego powieści doczekują się ekranizacji, często na podstawie autorskich scenariuszy. Stałe uwielbienie fanów zapewnia mu zaś aktywność na portalu Tumblr, gdzie pisarz odpowiada na nurtujące czytelników pytania. Warto z uwagą obserwować jego poczynania artystyczne, gdyż, możemy być tego pewni, Gaiman nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

API

Sprawdź także

Ursula K. Le Guin fantasy

Ursula K. Le Guin: pionierka fantastyki i science fiction

Ursula K. Le Guin, jeden z najwybitniejszych pisarzy gatunków science fiction i fantasy, pozostawiła niezaprzeczalne …