Kuchnia Konfliktu w Warszawie
Założenie jest proste- dzięki Kuchni Konfliktu mieszkańcy Warszawy poznają potrawy państw, z których pochodzą przybyli do Warszawy uchodźcy i migranci | fot.: Kuchnia Konfliktu

Jak połączyć gastronomię z misją społeczną, czyli Kuchnia Konfliktu

Projekt Kuchnia Konfliktu poprzez kulinaria opowie historie osób, które uciekając przed wojną dotarły do Warszawy. Będzie to nie tylko miejsce z nieobecną dotąd kuchnią – celem projektu jest interwencja w przestrzeń publiczną. Na portalu odpalprojekt.pl jeszcze przez 2 dni trwa zbiórka pieniędzy na jego realizację, a 30 czerwca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej planowana jest aukcja charytatywna.

Założenie jest proste- dzięki Kuchni Konfliktu mieszkańcy Warszawy poznają potrawy państw, z których pochodzą przybyli do Warszawy uchodźcy i migranci. Ale nie tylko o kuchnię
tu chodzi. Oprócz strony kulinarnej motywem przewodnim będzie przedstawienie kultury państw konfliktu, dzięki czemu warszawiacy będą mieli szansę stworzyć głębszą relację
z  mieszkającymi w ich mieście cudzoziemcami, którzy dotarli do niej uciekając przed wojną.

Spotkania będą odbywać się cyklicznie już od lipca, na warszawskim Placu Zabaw, a kolejne ich odsłony będą prezentować inne menu z każdego zakątka świata. W projekt zaangażowani są migranci i uchodźcy, którzy będą współtworzyć program edukacyjny i kulturalny.  Do każdego złożonego zamówienia dołączona będzie historia osoby z doświadczeniem migracyjnym, informacja o sytuacji politycznej danego regionu czy ciekawostki związane ze sztuką, kulturą i życiem społecznym. Te różne perspektywy pozwolą odzwierciedlić różnorodność każdego kraju i tym samym wniknąć głębiej w poszczególne historie, jak również będą przyczynkiem do rozmowy i dyskusji z zaproszonymi gośćmi.

– W obliczu zaostrzającej się debaty publicznej i braku woli politycznej do działania wobec kryzysu uchodźczego uważamy, że należy tworzyć preteksty do spotkań i lepszego zrozumienia się. Jest to istotne zarówno dla społeczności cudzoziemców, jak i dla nas samych. Kuchnia Konfliktu to przykład, że nie trzeba być biernym wobec narastającej ksenofobii i mowy nienawiści – mówi Jarmiła Rybicka, jedna z organizatorek projektu.

Na portalu odpalprojekt.pl trwa zbiórka pieniędzy, która pozwoli twórcom zrealizować projekt i  która potrwa jeszcze 2 dni.

Link do projektu: http://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/865,kuchnia-konfliktu

Z kolei 30 czerwca o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się aukcja sztuki podczas której licytowane będzie ponad 60 dzieł różnych autorów, w tym: Wilhelma Sasnala, Agnieszki Brzeżańskiej, Honoraty Martin, Bartka Materka czy Chrisa Niedenthala. Aukcję poprowadzi Hubert Urbański, a cały dochód z aukcji przeznaczony będzie na rozwój projektu.

Kuchnia Konfliktu plakat akcji
Kuchnia Konfliktu plakat akcji

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

witryna chłodnicza ekspozycja

Witryna chłodnicza dla profesjonalistów

Branża gastronomiczna jest niezwykle różnorodna i wymagająca, dlatego na rynku można znaleźć wiele produktów im …