Projekt Kuchnia Konfliktu poprzez kulinaria opowie historie osób, które uciekając przed wojną dotarły do Warszawy. Będzie to nie tylko miejsce z nieobecną dotąd kuchnią – celem projektu jest interwencja w przestrzeń publiczną. Na portalu odpalprojekt.pl jeszcze przez 2 dni trwa zbiórka pieniędzy na jego realizację, a 30 czerwca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej planowana jest aukcja charytatywna.
Założenie jest proste- dzięki Kuchni Konfliktu mieszkańcy Warszawy poznają potrawy państw, z których pochodzą przybyli do Warszawy uchodźcy i migranci. Ale nie tylko o kuchnię
tu chodzi. Oprócz strony kulinarnej motywem przewodnim będzie przedstawienie kultury państw konfliktu, dzięki czemu warszawiacy będą mieli szansę stworzyć głębszą relację
z mieszkającymi w ich mieście cudzoziemcami, którzy dotarli do niej uciekając przed wojną.
Spotkania będą odbywać się cyklicznie już od lipca, na warszawskim Placu Zabaw, a kolejne ich odsłony będą prezentować inne menu z każdego zakątka świata. W projekt zaangażowani są migranci i uchodźcy, którzy będą współtworzyć program edukacyjny i kulturalny. Do każdego złożonego zamówienia dołączona będzie historia osoby z doświadczeniem migracyjnym, informacja o sytuacji politycznej danego regionu czy ciekawostki związane ze sztuką, kulturą i życiem społecznym. Te różne perspektywy pozwolą odzwierciedlić różnorodność każdego kraju i tym samym wniknąć głębiej w poszczególne historie, jak również będą przyczynkiem do rozmowy i dyskusji z zaproszonymi gośćmi.
– W obliczu zaostrzającej się debaty publicznej i braku woli politycznej do działania wobec kryzysu uchodźczego uważamy, że należy tworzyć preteksty do spotkań i lepszego zrozumienia się. Jest to istotne zarówno dla społeczności cudzoziemców, jak i dla nas samych. Kuchnia Konfliktu to przykład, że nie trzeba być biernym wobec narastającej ksenofobii i mowy nienawiści – mówi Jarmiła Rybicka, jedna z organizatorek projektu.
Na portalu odpalprojekt.pl trwa zbiórka pieniędzy, która pozwoli twórcom zrealizować projekt i która potrwa jeszcze 2 dni.
Link do projektu: http://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/865,kuchnia-konfliktu
Z kolei 30 czerwca o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się aukcja sztuki podczas której licytowane będzie ponad 60 dzieł różnych autorów, w tym: Wilhelma Sasnala, Agnieszki Brzeżańskiej, Honoraty Martin, Bartka Materka czy Chrisa Niedenthala. Aukcję poprowadzi Hubert Urbański, a cały dochód z aukcji przeznaczony będzie na rozwój projektu.

Materiał partnera zewnętrznego