kobieta samochód strefa parkowania
Strefy płatnego parkowania, czyli w skrócie SPP wyznacza się w miastach lub gminach, gdzie problem znalezienia miejsca parkingowego jest zjawiskiem bardzo powszechnym | fot.: stock.adobe.com

Masz samochód i mieszkasz w strefie płatnego parkowania? Te informacje Ci się przydadzą

Zapewne każdy posiadacz samochodu nieraz musiał zmierzyć się z problemem braku miejsca do parkowania. Dotyczy on zarówno mieszkańców blokowisk, osiedli, jak i centrum miasta. Problem dotyka też pracowników firm w dużych miastach. Często są oni zmuszeni do korzystania ze stref płatnego parkowania. 

Czym jest strefa płatnego parkowania?

Strefy płatnego parkowania, czyli w skrócie SPP wyznacza się w miastach lub gminach, gdzie problem znalezienia miejsca parkingowego jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Celem ich wprowadzenia jest ograniczenie ruchu samochodów na rzecz komunikacji miejskiej. Istnieją strefy, w których pobiera się opłaty tylko w dni robocze oraz takie, gdzie płatność obowiązuje również w dniach wolnych. Te ostatnie można tworzyć w miastach, których liczba mieszkańców przekracza 100 tysięcy. Wysokość opłat za korzystanie z takiej strefy różni się w zależności od miasta. Ustala ją Rada Miasta lub Gminy. Decyduje ona również o zasięgu strefy. Dojazd samochodem do miejsca pracy, gdzie obowiązuje strefa płatnego parkowania jest dla pracownika utrudnieniem, jednak o wiele większe wyzwanie stanowi zamieszkanie w takiej strefie. Na szczęście Miejskie Zarządy Dróg przewidują ulgi i przywileje dla swoich mieszkańców.

Korzystanie ze strefy płatnego parkowania przez mieszkańców

Włodarze miast zwykle dbają o swoich mieszkańców. Dla posiadaczy samochodów, mieszkających w strefie płatnego parkowania przewidują najczęściej możliwość korzystania z abonamentu. Wniosek najczęściej można złożyć osobiście lub przez Internet. Zwykle należy do niego dołączyć dokumenty, które będą potwierdzały zamieszkanie lub zameldowanie w danym miejscu oraz dowód rejestracyjny pojazdu, z którego wynika własność lub współwłasność. Zasady przyznawania abonamentu i jego koszty również są uzależnione od władz konkretnego miasta. Może być tak, że mieszkańcowi przysługuje tylko jeden abonament na jeden samochód, ale często możliwe jest wykupienie kolejnych abonamentów na inne pojazdy. Jest to bardzo ważne dla osób, które posiadają w rodzinie kilka aut. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku kierowca najczęściej otrzymuje identyfikator, kartę parkingową lub zezwolenie na parkowanie w strefie płatnego parkowania.

Ile kosztuje abonament w strefie płatnego parkowania? 

Mieszkańcy stref płatnego parkowania korzystają z nich na preferencyjnych warunkach, jednak rzadko kiedy nie ponoszą z tego tytułu żadnych opłat. Na przykład w Warszawie można wykupić dwa rodzaje abonamentu. Pierwszy to rejonowy, który zezwala na parkowanie tylko w rejonie miejsca zamieszkania – w promieniu 150 metrów oraz w specjalnie wydzielonych strefach tylko dla mieszkańców. Jego koszt to 30 zł na miesiąc. Drugi rodzaj to abonament obszarowy. Jego koszt jest wyższy i wynosi 600 zł na rok, czyli w przeliczeniu na miesiąc 50 zł. Uprawnia on do parkowania na całym obszarze strefy. Również w Poznaniu koszt miesięcznego identyfikatora wynosi 30 zł dla pierwszego pojazdu. Jeżeli mamy więcej samochodów, musimy się liczyć z większym wydatkiem – dla kolejnego auta kwota wynosi już 150 zł. Dla porównania w Bielsku Białej za roczny abonament mieszkaniec zapłaci tylko 100 zł, czyli nieco ponad 8 zł na miesiąc.  

Mieszkanie w strefie płatnego parkowania ma więc swoje minusy, ale też plusy. Nie parkujemy za darmo, ale korzystanie z abonamentu obniża koszty a dzięki ograniczeniu ruchu pojazdów w strefie problem ze znalezieniem miejsca parkingowego może być mniejszy.

ACZ