domowa siłownia
Mając odpowiednie gadżety w domu trudniej będzie znaleźć nam odpowiednią wymówkę do uniknięcia treningu | fot.: Fotolia

Domowa sala ćwiczeń – jakie gadżety warto mieć w domu i dlaczego?

Mini siłownia we własnym domu lub mieszkaniu to idealnie rozwiązanie dla osób, którym ciężko jest się zmotywować do regularnych wyjść na profesjonalną siłownię. Nie każdego bowiem dzieli od niej przysłowiowy „rzut beretem”. To także dobra opcja dla tych, którzy po prostu nie mają pieniędzy na comiesięczne karnety. Obecnie na rynku wybór przyrządów do ćwiczeń jest ogromny i to często za niewielkie pieniądze. Mając odpowiednie gadżety w domu trudniej będzie znaleźć nam odpowiednią wymówkę do uniknięcia treningu. Oto kilka propozycji tego, w co warto zainwestować pieniądze i jednocześnie wprowadzić zdrowe nawyki do naszego życia. 

Jak szybko spalić tkankę tłuszczową w domu?

Propozycji jest kilka. Pierwszą nich jest bieżnia. Co przemawia na jej korzyść? Przed wszystkim możliwość ćwiczeń niezależnie od panujących warunków pogodowych. Bieżnia daje nam także możliwość tworzenia własnych programów treningowych, dopasowanych do naszej wagi i wzrostu. Możemy zmieniać obciążenie, a także biec po nachylonej powierzchni co pozwoli zaangażować zupełnie inne partie mięśni. Biegać na bieżni może każdy, bez względu na wiek, ponieważ ze względu na obecność licznych programów, możemy dopasować trening do naszych potrzeb i celów.

Do tak zwanych ćwiczeń cardio dobrze sprawdza się również orbitrek. Dzięki niemu wzmocnimy naszą wydolność, poprawimy kondycję, angażując przy tym najważniejsze grupy mięśniowe: nogi, pośladki, ramiona. Niewątpliwą zaletą jest mniejsze obciążenie stawów niż podczas tradycyjnego biegania, a także zaangażowanie do pracy całego ciała, co gwarantuje szybkie i efektywne spalanie kalorii.

Przyrządy na wzmocnienie, wymodelowanie i wysmuklenie naszego ciała

Steper to propozycja dla tych, którzy pragną wyszczuplić dolne partie ciała. Podczas treningu na nim pracują uda, łydki, pośladki. Steper wzmocni nasze mięśnie i nada smukły kształt naszym nogom. Można na nim ćwiczyć wszędzie, ponieważ zajmuje bardzo mało miejsca, przez co też dobrze sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach.

Obecnie na popularności zyskują gumy do ćwiczeń mini band. Trening z ich użyciem angażuje dosłownie całe ciało oraz je ujędrnia, pozwala także wzmocnić i wymodelować mięśnie. Są dostępne w różnych długościach, co pozwala różnicować ćwiczenia. Dzięki kompaktowym rozmiarom można mieć je zawsze pod ręką i zabrać ze sobą w każde miejsce, na wakacje czy trening na świeżym powietrzu.

kettleball
Kettlebell – to odważnik w kształcie kuli, ze specjalnym uchwytem, przez co w odróżnieniu od zwykłych ciężarów ma inaczej przesunięty środek ciężkości | fot.: Fotolia

Jeśli chcemy wyrzeźbić górne partie ciała warto pomyśleć nad zakupem ciężarków. Dostępne są w różnej wadze, w zależności od stopnia zaawansowania. Wykonując ćwiczenia z ich użyciem bardzo ważne jest zachowanie prawidłowej postawy ciała, przez co wpływają one na mięśnie stabilizujące. Praca z ciężarkami pozwala wymodelować sylwetkę, wzmacnia siłę ramion oraz przyrost tkanki mięśniowej, przy odpowiednim doborze ciężaru, ponadto podnosi biust a przede wszystkim poprawia naszą sylwetkę. Można urozmaicić nimi każdy trening.

Warto poznać także zalety przyrządu określanego jako kettlebell. Jest to odważnik w kształcie kuli, ze specjalnym uchwytem, przez co w odróżnieniu od zwykłych ciężarów ma inaczej przesunięty środek ciężkości. Ruch wykonywany kettlebellem określany jest jako swing. Ćwiczenia pozwalają zaangażować wiele mięśni jednocześnie, angażując również mięśnie głębokie. Trening z tym gadżetem wzmocni wytrzymałość naszych mięśni, poprawi wydolność, zwiększy mobilność całego ciała oraz wspomoże utrzymywanie balansu.

Jak widać wybór jest niezwykle zróżnicowany, co sprawia, że możemy mieć profesjonalną siłownię bez wychodzenia z domu. Licznie dostępne w internecie propozycje treningów i ćwiczeń pozwolą każdemu znaleźć coś dla siebie jak i tworzyć swoje własne plany treningowe. Mając te przyrządy w domu ćwiczymy jak chcemy i przede wszystkim- kiedy chcemy. Może dzięki temu uda się nam zachęcić również pozostałych członków rodziny do wspólnych ćwiczeń w domu lub na dworze!

MBY

Sprawdź także

joga dla biegacza

Joga dla biegaczy: Jak ćwiczenia jogi mogą pomoc w regeneracji i poprawić wydajność biegową.

Bieganie to aktywność wymagająca nie tylko siły i wytrzymałości, ale również elastyczności i równowagi. Z …