okna skrzynkowe
Dostępne na rynku okna charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, dzięki czemu dobrze izolują od chłodu i zapewniają komfort termiczny w budynku | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Do jakich wnętrz pasują okna skrzynkowe?

Styl retro powraca do łask, a aranżacje wnętrz nawiązujące do minionych epok są coraz bardziej popularne. W ostatnich latach rośnie zainteresowanie oknami skrzynkowymi, które świetnie wpisują się w stylistykę domów utrzymanych w klasycznym stylu. Czym charakteryzują się okna skrzynkowe i w jakich wnętrzach znajdą zastosowanie?

Budowa okien skrzynkowych

Tradycyjne okna drewniane skrzynkowe przez wiele lat dominowały w krajobrazie polskich miast i wsi, wyróżniając się specyficzną konstrukcją. Ich ramy były zbudowane z ościeżnicy i tzw. krosna, które z wyglądu przypominało skrzynkę. Chociaż były wyposażone w podwójne skrzydła – zewnętrzne i wewnętrzne – to nie gwarantowały dobrej szczelności i powodowały duże straty ciepła. Wraz z rozwojem nowoczesnej technologii okna te stopniowo zaczęły być wypierane przez modele wykonane z PVC. Obecnie można zaobserwować renesans okien skrzynkowych – na rynku dostępne są modele, które łączą tradycyjną konstrukcję i szlachetne wzornictwo z doskonałymi parametrami technicznymi. Gdzie najlepiej sprawdzą się okna skrzynkowe?

W jakich budynkach stosowane są okna skrzynkowe?

Okna drewniane skrzynkowe najczęściej można spotkać w zabytkowych budynkach – starych pałacach, dworkach, odrestaurowanych kamienicach oraz nieruchomościach, nad którymi pieczę trzyma konserwator. Na okna nawiązujące do minionych epok często decydują się również właściciele hoteli i pensjonatów stylizowanych na historyczne – charakterystyczna stolarka okienna nadaje budynkowi szlachetnego charakteru, który przyciąga licznych gości. Tradycyjne okna są montowane zarówno na wsi, jak i w miastach – bardzo często uzupełniają wystrój zabytkowych kamienic znajdujących się w reprezentacyjnych dzielnicach oraz na starówkach.

Nowoczesne okna skrzynkowe różnią się od tych, które były montowane dawniej. Konstrukcja wykonana z trójwarstwowego drewna klejonego zapewnia najlepsze parametry techniczne. Dostępne na rynku okna charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, dzięki czemu dobrze izolują od chłodu i zapewniają komfort termiczny w budynku.

Okna skrzynkowe – stylowe inspiracje

Współczesne okna skrzynkowe mogą być z powodzeniem stosowane we wnętrzach hołdujących stylistyce dworkowej. Ich niebanalny wygląd będzie znakomicie korespondować z elementami charakterystycznymi dla stylu klasycystycznego, eklektycznego i secesyjnego: antycznym kredensem, przeszkloną witryną, dekoracyjną sztukaterią ścienną i sufitową oraz rodzinnymi zdjęciami w bogato zdobionych ramkach. Ważnym elementem tak urządzonego wnętrza mogą się stać akcenty historyczne, np. zabytkowe szable wiszące na ścianie.

Tradycyjne okna skrzynkowe wykończone ozdobnymi klamkami z mosiądzu sprawdzą się też w nieruchomościach inspirowanych stylem rustykalnym. Na rynku dostępne są okna z drewna sosnowego, dębowego, modrzewiowego lub gatunków egzotycznych, np. meranti, które będą się świetnie komponować z tradycyjnym parkietem. Okna skrzynkowe można przysłonić firanką wykonaną na szydełku oraz ciężkimi zasłonami, np. w bordowym kolorze.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

rustykalna kuchnia retro

Kuchnia retro – wyposażenie

Wybieramy coraz częściej rozwiązania powiązane z tradycją. Nie znaczy to jednak, że w przypadku kuchenki …