garderoba
Niestety przepastne garderoby nie są dla wielu z nas praktyczną opcją | fot.: stock.adobe.com

Jak zorganizować szafę w kilku prostych krokach?

Któż nie chciałby mieć własnego osobistego kreatora garderoby? Kogoś, kogo nie przejmują bałaganiarskie stosy swetrów i koszul, przeplatane topami na ramiączkach. Kogoś, kto machnie magiczną różdżką i zamieni chaos na ładnie uporządkowane organizery do szaf i pięknie ułożone stosy ubrań.

Organizacja szafy – na czym polega problem?

Niestety przepastne garderoby nie są dla wielu z nas praktyczną opcją. Jednak przy odrobinie wiedzy i wyobraźni możliwe jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni do wieszania. Niektóre sztuczki plus organizery do szaf pozwalają zaoszczędzić czas, a nade wszystko zmienią szafę na ubrania, ale także ograniczą frustrację pod tytułem „nie mam pojęcia, w co się ubrać” co ranek. Gotowa, aby zmienić swoją przestrzeń z totalnego bałaganu na skrupulatny porządek? Zaczynamy!

Porządki w szafie – na dobry początek

Po pierwsze: musisz wszystko uporządkować, zanim będziesz mogą się wystroić– a każda okazja to doskonały pretekst, by wyjąć wszystko z szafy i dobrze przesiać. Jeśli czegoś nie nosiłaś już od lat i wmawiasz sobie, że ten nietrafiony zakup pewnego dnia nagle będzie pasował idealnie, albo znalazłaś w swojej szafie coś, co po prostu nie nadaje się już do noszenia – bez sentymentów, wyprowadź to ze swojej szafy. Podziękuje Ci za to sklep charytatywny lub centrum recyklingu odzieży. 

Pochwyć organizery do szaf i myśl… pionowo!

Następnie możesz zacząć od reorganizacji sposobu wykorzystania przestrzeni. Jeśli masz wysoką szafę, możesz dodać sobie ekstra miejsce, nie tylko mądrze rozkładając w niej organizer do szafy, ale też instalując drugi drążek (jeśli pozwala Ci na to budżet) na krótkie wiszące ubrania. 

Jakie elementy garderoby możesz rozlokować w swojej szafie w ten sposób?

  • t-shirty,
  • dżinsy,
  • skarpetki,
  • spodenki.

Jeśli chodzi o to, jak pomieścić swoją kolekcję sukienek maxi, plisowanych spódnic i kurtek – użyj wieszaków, które zajmują mało miejsca, czy też dodatkowych wieszaków na spódnice, aby sprytnie wykorzystać wysokość. 

Wykorzystaj przestrzeń nad szafą

Jeśli nie masz dopasowanych szafek od podłogi do sufitu, prawdopodobnie istnieje luka, którą możesz wykorzystać na dodatkowe organizery do szaf, kosze lub torby na ubrania, które można rozłożyć na płasko z ubraniami na specjalne okazje i pudełkami na kapelusze. Dwustopniowa drabinka z antypoślizgowymi stopniami może być świetną inwestycją, jeśli nie możesz tam sięgnąć z podłogi. Przestrzeń nad wieszakami może tak samo być świetna, jeśli chodzi o to, jak zorganizować dodatkowe miejsce do przechowywania.

Wieszaki w szafie w wersji pro

Jeśli jesteś kimś, kto ma zapas drewnianych wieszaków na ubrania lub masz zamiłowanie do wyściełanych satynowych wieszaków, nadszedł czas, aby wymienić je na ultra cienkie, zajmujące mało miejsca alternatywy. Wiemy, że nie jest to aż tak efektowne, jeśli chodzi o styl – ale tak zorganizowana szafa to szybki sposób na uwolnienie miejsca i utrzymanie porządku – i pomaga bez stresu znaleźć tę odpowiednią do pracy lub na randkę kreację.

Materiał partnera

Sprawdź także

minimalistyczna szafa do przedpokoju

Pojemne szafy do małego przedpokoju – praktyczne inspiracje

Nowoczesne przedpokoje spełniają wiele funkcji. Aby były jak najbardziej praktyczne, trzeba wprowadzić do nich odpowiednie …