różowe wino w kieliszku
Logiczne wydaje się przekonanie, że różowe wino to mieszanka białego i czerwonego. Jednak taka logika nie odnajduje tu zastosowania. Wino różowe powstaje z czerwonych odmian winorośli | fot.: materiał partnera

Różowe wino – do jakich potraw?

Wino czerwone na stałe wpisało się w winiarski krajobraz i jest obecne na półkach każdego sklepu oferującego alkohol. Zwolenników różowego wina też jest coraz więcej i z przyjemnością sięgają oni po ten trunek, kiedy tylko nadarza się ku temu okazja.

Wino różowe – początek

Wszystko zaczęło się w Prowansji ok. 2600 lat temu. To mniej więcej w tym czasie greccy kupcy z miasta Fokaj dotarli w tę cześć Europy przywożąc ze sobą winorośle. Założyli miasto Marsylia i rozwinęli kulturę winiarską, tworząc pierwsze różowe wina. Na tradycje produkowania wina miało wpływ wiele czynników. Dotarło w te regiony Cesarstwo Rzymskie ze swym winem czerwonym. Jednak nie wyeliminowali oni, już mocno zakorzenionych, upodobań do wina różowego. Szczególny rozkwit tego trunku przypada już na okres średniowiecza, kiedy to tamtejsi zakonnicy połączyli jakość wina z możliwością jego sprzedawania.

Podróżując przez wieki historii dostrzegalny jest prestiż jakim obdarzano prowansalski specjał. Był to trunek godny królów i przez nich spożywany. Dzisiaj nadal otaczane jest nimbem luksusu, zwiewnym i delikatnym trunkiem, który nieustannie wytwarzany jest w Prowansji oraz dolinie Rodanu.

Różowe wino – kilka porad

Zanim przejdziemy do potraw czy przekąsek, które świetnie zostaną podkreślone różowym winem, warto dowiedzieć się nieco więcej o tym trunku. Swoje najlepsze smaki i aromaty różowe wino rozwija w konkretnej temperaturze, która powinna wynosić od 8 do 10 stopni Celsjusza. Zwróćmy też uwagę na fakt, że wino nalane do kieliszka dość szybko się ogrzewa. W ciągu zaledwie 5 minut jego temperatura może wzrosnąć o 2 – 3 stopnie. Nie powinno się też schładzać wina lodem, straci ono wówczas swój pierwotny smak i aromat. By utrzymać odpowiednią temperaturę wina, włóżmy je więc do wiaderka wypełnionego lodem.

Skąd bierze się różowy kolor?

Logiczne wydaje się przekonanie, że różowe wino to mieszanka białego i czerwonego. Jednak taka logika nie odnajduje tu zastosowania. Wino różowe powstaje z czerwonych odmian winorośli. Będą to np. Merlot, Cabernet Sauvignon, czy Cabarnet Franc.

różowe wino na przyjęciu
Różowe wino doskonale sprawdzi się np. na przyjęciach | fot.: materiał partnera

Wino czerwone powstaje w procesie maceracji oraz fermentacji moszczu winnego pozostając w kontakcie ze skórkami od tygodnia do trzech tygodni. W przypadku różowego wina ten proces przerywa się po zaledwie kilku godzinach. Czas samej fermentacji zależny jest od rodzaju winogron. W kolejnym kroku odcedzany i odciskany jest moszcz. Dalsza fermentacja przebiega tak, jak przy winie białym. To właśnie dlatego do wina przedostaje się na tyle mało barwnika, że wino nabiera różowego odcienia.

Do czego podawać różowe wino?

Różowe wino doskonale sprawdzi się np. na przyjęciach. Ich subtelność i orzeźwiający charakter będą stanowić świetną kompozycję dla osób, które wino piją stosunkowo rzadko. Cechą szczególną win różowych jest ich neutralność. To sprawia, że będą one trafionym kompanem dla lekkich przekąsek, takich jak np. sałatki, zapiekanki czy warzywa. Różowe wino równie dobrze sprawdzi się w towarzystwie przystawek, które doprawia sos vinaigrette. Trudno też nie dostrzec potencjału różu komponującego się z kuchnią włoską. Wszelkie pizze czy pasty pasują do win różowych, tak samo jak ryby, drób, owoce morza, ryż, a także grzyby czy wieprzowina.

Nieco odważniejsi smakosze powinni spróbować wina różowego z potrawami tłustymi. Pamiętajmy jednak, by wówczas sięgnąć po butelkę z winem o wyższej kwasowości. Wersje słodkie powinny być zarezerwowane dla deserów, ciast czy owoców.

Bogata historia, proces wytwarzania łączący sposób produkcji czerwonego i białego wina, bogaty smak, orzeźwiający charakter, szerokie zastosowanie. To cechy, które sprawiają, że różowe wino stale zyskuje na popularności i stało się pewnym elementem przyjęć, spotkań ze znajomymi, czy rodziną.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

cabernet sauvignon

Cabernet sauvignon – czy to odmiana bliska ideału?

Odporna na choroby, dająca potencjał leżakowania, plastyczna i obfitująca w aromaty. Cabernet sauvignon to jedna …