Francja nieodłącznie kojarzy się ze wspaniałym winem, a regiony, takie jak Szampania czy okolice Bordeaux to miejsca, które zna praktycznie każdy. Jednak to właśnie Burgundia jest absolutnym czempionem w dwóch kategoriach: win najwyższej jakości i gigantycznych cen za butelkę. Długa historia winiarstwa w Burgundii Aby dokładnie opisać bogactwo win produkowanych …
Czytaj więcej »Słodkie wino? Nie tylko na deser!
Porto, Sauternes, Riesling, a może Tokaj? Wina deserowe to niezwykle zróżnicowana, a jednak wciąż niedoceniana kategoria trunków. Warto jednak dać jej szansę, bo kieliszek dobrego słodkiego wina może dostarczyć nam całkiem nowych, smakowych doznań. Kluczowa jest wiedza, od czego powinniśmy zacząć. To, co odróżnia wino deserowe od wytrwanych to całkiem …
Czytaj więcej »Bordeaux – region przepełniony winną kulturą
Raczej nie ma na świecie osoby, która pijąc wino, nie usłyszałaby przynajmniej raz o Bordeaux. Chociaż ta nazwa kojarzy się przede wszystkim z czerwonymi, wyrazistymi trunkami, oznacza o wiele więcej. To nie tylko gatunek alkoholu, ale przede wszystkim miejsce, w którym życie toczy się wokół wina! Region Bordeaux – jak …
Czytaj więcej »Różowe wino – do jakich potraw?
Wino czerwone na stałe wpisało się w winiarski krajobraz i jest obecne na półkach każdego sklepu oferującego alkohol. Zwolenników różowego wina też jest coraz więcej i z przyjemnością sięgają oni po ten trunek, kiedy tylko nadarza się ku temu okazja. Wino różowe – początek Wszystko zaczęło się w Prowansji ok. …
Czytaj więcej »Polak, Węgier, dwa bratanki, czyli jak się żyje w kraju nad Balatonem?
Państwo Węgierskie powstało w IX wieku n.e. założone przez wielkiego księcia Árpád. Dzisiaj jest średniej wielkości krajem liczącym ok 10 milionów mieszkańców. Pod względem wielkości Węgry są o 3,3 raza mniejsze od Polski. Stolicą jest Budapeszt a inne ważne miasta to Debreczyn, Szeged, Miskolc, Pecz i Győr. Warszawę i Budapeszt dzieli …
Czytaj więcej »Wino wytrawne – jakie wybrać?
Ciężkie i nadmiernie złożone – takie na pierwszy rzut oka wydają się wina wytrawne. I takie w oczach wielu pozostają, gdy ci nie dają im szans na pełną prezencję swoich możliwości. Wino wytrawne może być także lekkie, orzeźwiające i nieskomplikowane! Jakie wino wytrawne wybrać na początku przygody z tym rodzajem …
Czytaj więcej »Jak zostać importerem wina?
Statystyczny Francuz wypija rocznie 50 litrów wina. Polak – ok. 6 litrów. Ale to właśnie polski rynek jest jednym z najbardziej obiecujących w Europie, ponieważ sprzedaż rośnie z roku na rok o ok. 5-6 proc. Dla wielu przedsiębiorców to mocne argumenty za tym, aby zająć się importem wina do Polski. …
Czytaj więcej »Polska będzie potęgą winiarską?
Jeszcze dekadę temu w Polsce działało 26 producentów wina. Obecnie jest ich już ponad 200, łączna powierzchnia upraw przekroczyła 330 hektarów, a produkcja wina – 5,2 tys. hektolitrów. Polskie wino cenione jest za charakterystyczny smak i kwasowość. Z trunkami europejskimi Polska może konkurować winem lodowym produkowanym z winogron zamarzniętych na krzewach. Już teraz …
Czytaj więcej »Wino i baseny, czyli węgierska prowincja
Wakacje oficjalnie się rozpoczęły. Z pogodą bywa różnie, ale to nie znaczy, że trzeba spędzić je w domu. Wybierając miejsce wyjazdu wakacyjnego warto jednak porzucić stereotyp spędzenia wakacji nad morzem, nad jeziorem, w górach, ewentualnie w wielkim mieście. Coraz modniejsza staje się turystyka slow travel, której elementami, między innymi, są małe, klimatyczne …
Czytaj więcej »Jakie są podstawowe zasady picia wina?
Winna etykieta jest skomplikowana i pełna niuansów. Co prawda wino można tak po prostu nalać do kieliszka i bez większego zastanowienia wypić, jednak jest szereg win, dla których takie potraktowanie byłoby krzywdzące, a smakoszowi odebrało możliwość poznania jego wyjątkowości. Warto więc znać kilka kluczowych zasad dotyczących podawania wina oraz jego …
Czytaj więcej »