zwierzę latem
W czasie wakacyjnych miesięcy trzeba szczególnie zwracać uwagę na komfort zwierząt | fot.: Fotolia

Jak dbać o zwierzęta latem?

Wielkimi krokami zbliżają się wakacyjne upały. Odczuwają je nie tylko ludzie, ale także – a może nawet przede wszystkim – zwierzęta, które są w dużym stopniu zależne od naszej pomocy. Co zatem zrobić, aby nasi pupile dobrze czuli się w czasie letnich miesięcy?

Jak zagwarantować zwierzęciu odpowiednie warunki?

Trzeba zaznaczyć, że zwierzęta – choćby ze względu na swoje futro – bardziej odczuwają wysokie temperatury oraz dużą ilość promieni słonecznych, które przynoszą letnie miesiące. Właściciele muszą więc koniecznie zadbać, aby ich pupile miały stały dostęp do wody. Podobnie jak ludzie, zwierzęta także w lipcu, sierpniu i wrześniu spożywają statystycznie więcej płynów, niż w pozostałej części roku. Jeśli zatem wychodzicie do pracy i zostawiacie na ten czas waszych pupili w domu, to należy przygotować kilka miseczek z letnią wodą, aby starczyło im na cały dzień. Jeśli zaś jesteście w mieszkaniu, to należy systematycznie doglądać czy pies lub kot posiadają odpowiednią ilość płynów.

Bardzo ważne jest to, aby właściciele zadbali o odpowiednie legowisko. Należy unikać miejsc, które są bardzo nasłonecznione. Wyobraźcie sobie, że w czasie letnich miesięcy zakładacie kurtkę i siedzicie w niej na słońcu. Niestety, z takimi warunkami zmagają się na co dzień nasi czworonożni przyjaciele. Odpowiednie legowisko pozwoli im uchronić się przed działaniem promieni słonecznych. Należy zatem przygotować chłodne miejsce do wypoczynku.

Istotna jest także karma. Należy podawać kotom czy psom potrawy, które lepiej będą nawadniać organizm. Na rynku nie brakuje asortymentu, który świetnie sprawdza się w tym zakresie (np.: mokra karma). Pamiętajcie, że przygotowywanie pupilom suchym dań sprawi, że jeszcze bardziej będzie chciało im się pić.

Oczywiście, ważne są także spacery. Właściciele powinni pamiętać, aby nie zaburzać cyklu biologicznego. Jeśli jednak o danej porze dnia będą duże upały, należy z nich zrezygnować i poczekać, aż się ochłodzi. Nie należy też zbyt długo przebywać z pupilami na słońcu. Poza tym właściciele nie mogą zmuszać ich do zabawy, ponieważ zwierzęta w czasie wysokich temperatur są mniej chętne do takich aktywności.

Jak podróżować ze zwierzętami?

Wakacyjny czas to okres podróży. Tutaj także trzeba pamiętać o kilku sprawach. Właściciele powinni dość często robić przystanki, aby zwierzę mogło w pełni rozprostować się oraz ochłodzić. Poza tym stale trzeba dbać o to, aby pupil miał dostęp do wody (należy umożliwić mu spożywanie płynów nawet w czasie jazdy). Wiele osób uważa, że wentylacja czy otwarcie okien będą wystarczające. Należy jednak uważać, ponieważ pupile przez to mogą nabawić się rozmaitych chorób (jak choćby dolegliwości związane z uszami) – lepiej jest przystanąć w chłodnym miejscu, odpocząć (przyda się to też pasażerom) i następnie ruszyć dalej.

W czasie wakacyjnych miesięcy trzeba szczególnie zwracać uwagę na komfort zwierząt. Należy zadbać o to, aby miały odpowiednie legowisko do wypoczynku oraz stały dostęp do wody. Trzeba unikać spacerów w czasie bardzo wysokich temperatur. Warto także zwracać uwagę na zwierzęta w czasie podróży, ponieważ pokonywanie wielu kilometrów w letnim okresie także jest dla nich dużym wyzwaniem.

KRR

Sprawdź także

szczepienie psa

Ile kosztuje szczepienie psa?

Większość właścicieli psów decyduje się zaszczepić swoje zwierzaki. Oczywiście szczepionki mają swoich przeciwników i zwolenników, …