owczarek portugalski
Owczarki portugalskie charakteryzuje przede wszystkim duża ilość energii. Psy te chętnie bawią się i pracują | fot.: stock.adobe.com

Owczarek portugalski – opis, charakter, wymagania

Owczarek portugalski to pies średniej wielkości, spokrewniony z owczarkami pirenejskim oraz katalońskim. Odpowiednio zadbany i przeszkolony będzie wiernym towarzyszem całej rodziny oraz czujnym stróżem. Jednakże ignorowanie jego potrzeb może skończyć się wychowaniem psa upartego i wrogiego wobec otoczenia. Czym charakteryzuje się owczarek portugalski, jaką ma osobowość i o czy trzeba pamiętać podczas szkolenia i opieki nad nim? 

Owczarek portugalski – wygląd

Owczarki portugalskie na pierwszy rzut najczęściej kojarzą się z owczarkami pirenejskimi; posiadają bowiem bardzo podobną budowę i ogólny wygląd zewnętrzny. Psy osiągają wysokość ok. 42-48 cm, suczki zaś 40-46 cm. Ich waga waha się w granicy od 12 do 18 kg. Przeważnie mają oczy w ciemnym kolorze, które przesłonięte są długimi brwiami. Owczarki portugalskie mają dość szeroką głowę, zwisłe uszy i mocno zaznaczony tzw. przełom czołowo-nosowy. Włosy owczarków portugalskich są raczej sztywne. Psy mogą posiadać różnorodne umaszczenie, od czarnego, poprzez czarnopłowe, wilczaste, a skończywszy na brunatnożółtym.

Charakter i szkolenie owczarka portugalskiego

Owczarki portugalskie charakteryzuje przede wszystkim duża ilość energii. Psy te chętnie bawią się i pracują. Nie nadają się zatem dla osób, które wolą spędzać wolne chwile na kanapie z książką. Owczarkom portugalskim należy poświęcić dużo uwagi i zapewnić codzienną dawkę ruchu. Oprócz tego, ponieważ są to zwierzęta inteligentne i skore do nauki, już od szczeniaka warto rozpocząć ich szkolenie. Przyswajanie wszelkich sztuczek i trików, szczególnie tych związanych z dużą ilością ruchu (psy bardzo chętnie współpracują np. przy zaganianiu owiec) przyjdzie z dużą łatwością.

Kolejną cechą charakterystyczną dla owczarków portugalskich jest ich ogromne przywiązanie do właściciela. Odpowiednio wychowany, stworzy silne więzi z opiekunami. Jednocześnie jest to rasa, która bywa nieufna względem obcych. Z jednej strony można wykorzystać ową wrodzoną podejrzliwość i uczynić z owczarka psa stróżującego, który na wszelkie budzące wątpliwości działania reaguje powarkiwaniem oraz szczekiem. Z drugiej strony, jeżeli nie w smak nam uspokajanie owczarka przy każdym kontakcie z nowo poznaną osobą, warto już od najmłodszych lat przyzwyczajać go do obcych.

Owczarek portugalski tworzy poprawne stosunki z innymi zwierzętami. Niektórzy zwracają uwagę, że psy owej rasy pozostają spokojne, ale zaatakowane lub sprowokowane mogą być agresywne. Dlatego jeśli nie mamy pewności co do intencji innego psa, warto otoczyć swojego pupila odpowiednią opieką i nie dopuścić, aby wdał się z nim w konflikt.

Owczarek portugalski – dla kogo jest to rasa?

Owczarek portugalski będzie idealnym pupilem dla osób, które lubią spędzać czas aktywnie. Stały, regularny ruch jest bowiem konieczny dla dobrego samopoczucia psów. Ponadto warto pamiętać, że są to psy silnie przywiązujące się do swoich opiekunów. Pozostawianie ich w samotności może skutkować niszczeniem przedmiotów wokół siebie i ogólnym niezadowoleniem psa. Owczarki portugalskie najlepiej będą czuły się w dużym domu z ogródkiem, jeżeli jednak nie wchodzi to w grę, wystarczą długie i intensywne spacery.

JOK

Sprawdź także

Alentejo Mastiff

Najciekawsze portugalskie rasy psów

Wbrew pozorom Portugalia to kraj z głęboką zakorzenioną tradycją hodowli psów. Z tego regionu Europy …