Alentejo Mastiff
Portugalski pies stróżujący należy do molosów typu górskiego | fot.: stock.adobe.com

Najciekawsze portugalskie rasy psów

Wbrew pozorom Portugalia to kraj z głęboką zakorzenioną tradycją hodowli psów. Z tego regionu Europy pochodzą takie rasy jak: Podengo, Owczarek portugalski oraz Alentejo Mastiff. W artykule przybliżamy sylwetki tych nietuzinkowych zwierząt.

Portugalski Podengo

Omawiając portugalskie rasy psów warto zacząć od niepozornego Podengo, który jest zaliczany do ras pierwotnych. Wywodzi się ze starożytnych psów fenickich, które zostały rozpowszechnione na obszarze działania żeglarzy z tej krainy.  Podengo występuje w trzech wariantach, a każda z nich wyróżnia się inną długością włosia oraz wagą. Ma kilka wariantów umaszczenia, a jego głowa cechuje się płaskim profilem. Oczy tego psa są skośne, a uszy przyjmują kształt trójkątów. Podengo cechuje się zwinnością i dużą ruchliwością. Jest wyjątkowy bystry i wierny swoim właścicielom. Preferuje życie w towarzystwie innych psów, dlatego nie powinien być chowany w samotności. Ze względu na swój wrodzony instynkt łowczy sprawdzi się jako zwierze stróżujące. Nie jest zbyt hałaśliwy, rzadko szczeka, dzięki czemu zda egzamin jako pupil osób ceniących sobie ciszę. Jest to odporny zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Jego średnia długość życia wynosi 13 lat.

podengo pies
Podengo portugalski to żywy i wesoły pies, który bardzo lubi zabawy | fot.: materiał partnera

Owczarek portugalski

Owczarek portugalski to potomek psów sprowadzonych przez Rzymian. Jest bardzo podobny do swojego pirenejskiego kuzyna. Charakteryzuje się długą i przyjemną w dotyku sierścią. Jego umaszczanie może przyjmować takie barwy jak: kasztanowa, płowa i szaro-podpalana. Jest to duży pies, a jego wysokość wynosi około 55 cm. Waga dorosłego owczarka utrzymuje się w przedziale od 17 do 25 kg. Posiada krótki ogon, wydłużony tułów i okrągłe, zwisające uszy. Od setek lat pracuje jako opiekun owiec na portugalskich pastwiskach. Omawiany typ owczarka wymaga szkolenia od wczesnej młodości. W przeciwnym razie będzie dążył do samodzielności i może nie wykonywać poleceń właściciela. Jest to pies intensywnie szczekający, szczególnie na nieznajomych. Uwielbia aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Uwielbia zabawy z ludźmi, jednak jest rasa wymagająca poświęcania dużej ilości uwagi.

owczarek portugalski
Owczarki portugalskie charakteryzuje przede wszystkim duża ilość energii. Psy te chętnie bawią się i pracują | fot.: stock.adobe.com

Alentejo Mastiff

Portugalski pies stróżujący należy do molosów typu górskiego. Do tego regionu przywędrował wraz z ludami koczowniczymi pochodzącymi z Azji Środkowej. Ma lekko wypukłą głowę i nieco wydłużoną sylwetkę. Alentejo Mastiff jest psem umięśnionym o krótkiej i prostej szyi. Ma średni ogon i mocne, szeroko rozstawione kończyny. Portugalski pies stróżujący osiąga do 74 cm wysokości, a jego waga może osiągać wartość 70 kg. Posiada krótką i gęstość sierść, a jej umaszczenie może przyjmować takie kolory jak: żółty, płowy, czarny oraz wilczy. Jest to to pies energiczny i uwielbia aktywności na świeżym powietrzu. Nie odnajdzie się jako mieszkaniec dużego miasta, potrzebuje długi spacerów, dlatego lepiej czuje się na wsi lub na przedmieściach. Potrzebuje odpowiedniego szkolenia, które czyni go wyjątkowo posłusznym. Przywiązuje się do właścicieli i może stać się dobrym kompanem dla ich dzieci.

Alentejo Mastiff
Alentejo Mastiff jest psem umięśnionym o krótkiej i prostej szyi | fot.: stock.adobe.com

TNE