Srebrny samochód na drodze
Chętnie finansujemy nowe auta i coraz częściej przedkładamy zakup za gotówkę używanego samochodu nad finansowanie nowego w formie leasingu lub wynajmu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Skąd tyle pięknych i nowoczesnych samochodów na ulicach? Polacy coraz chętniej finansują nowe auta

Chętnie finansujemy nowe auta i coraz częściej przedkładamy zakup za gotówkę używanego samochodu nad finansowanie nowego w formie leasingu lub wynajmu. To właśnie dzięki temu na naszych ulicach widać tyle pięknych, nowoczesnych i komfortowych samochodów.

Każdego roku rejestrujemy niemal 10% więcej nowych aut

Według danych statystycznych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Polacy co roku kupują niemal 10% więcej nowych aut niż w roku ubiegłym. W samym 2017 roku zarejestrowano ponad 500 tys. nowych samochodów, przy czym w 2018 roku liczba ta wyniosła ponad 600 tys., odnotowując tym samym wzrost r/r na poziomie 9,76%. 25,9% udział w rynku mają klienci indywidualni, przy czym aż 74,1% nowych aut rejestrują przedsiębiorstwa.

Polacy nie wyobrażają sobie życia bez auta

Praktycznie w każdym gospodarstwie domowym znajduje się przynajmniej jeden samochód – wynika to z raportu opracowanego przez Santander Consumer Bank „Polaków portfel własny: w drodze”.

Najwięcej aut na polskich drogach ma od 10 do 14 lat, a co siódmy kierowca planuje zakup samochodu. Zakupy pojazdów finansujemy gotówką, bierzemy kredyty lub korzystamy z leasingu. Choć najwięcej kupujących wybiera samochody używane, to dynamicznie rośnie odsetek konsumentów indywidualnych decydujących się na nowe pojazdy. Co więcej, w sektorze biznesowym największą liczbę finansowanych pojazdów stanowią właśnie nowe samochody.

Mimo szybkiego bogacenia się społeczeństwa oraz polskich firm, kupno za gotówkę nowego samochodu to wciąż wydatek, który przekracza możliwości większości kierowców. Zakup ten wiąże się z dużym jednorazowym wydatkiem, który zaburza płynność finansową, zamraża kapitał i poważnie naraża domowy i firmowy budżet.

Z tego względu coraz więcej kierowców decyduje się na finansowanie samochodu poprzez leasing operacyjny z możliwością wykupu auta pod koniec trwania umowy lub na wynajem długoterminowy. Obydwie formy finansowania znacząco zwiększają możliwość uzyskania w posiadanie nowego, lepiej wyposażonego i droższego auta względem zakupu za gotówkę lub poprzez jego kredytowanie.

Kto i jak finansuje nowe auto?

Kto najbardziej chciałby zmienić swój pojazd na nowy? Według raportu Santander Consumer Banku nowy samochód chcieliby kupić przede wszystkim posiadacze 3-5-letnich samochodów (44,4% ankietowanych). Konieczność zmiany swojego pojazdu uwypuklają zwłaszcza właściciele maksymalnie dwuletnich pojazdów, a właściciele 3-5-letnich aut uzasadniają swoją decyzję końcem okresu gwarancyjnego.

Czynnikiem, który motywuje nas najczęściej do zakupu nowego auta, jest zwyczajna chęć posiadania nowszego modelu – tak odpowiedziało aż 30,7% respondentów. Drugim powodem jest awaryjność aktualnego samochodu – 16,8%.

Wśród najczęściej kupowanych marek nowych samochodów na polskim rynku są: Volkswagen, Toyota, Opel, Ford, Renault czy Skoda. Leasing w Carsmile pozwoli Ci sfinansować dowolny pojazd dostępny na europejskim rynku!

Spośród zewnętrznych form finansowania samochodów na użytek prywatny i firmowy wciąż najpopularniejszy jest leasing, który wybrało 22% respondentów badania Santander Consumer Banku. Co ciekawe, leasing cieszy się największym zainteresowaniem wśród kierowców o deklarowanych dochodach przekraczających 5 tys. zł brutto miesięcznie (57,6%), a kredyt gotówkowy i inwestycyjny ma najwięcej zwolenników wśród osób zarabiających 3-4 tys. złotych (21,7%) oraz 2-3 tys. złotych (7,5%).

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

uścisk dłoni przy zakupie samochodu

Czy w dobie pandemii warto kupić nowy samochód?

Nowe samochody sprzedawane są w Polsce coraz częściej. Nic dziwnego, bowiem Polacy z roku na …