kawa do śniadania
Zdecydowanie najbardziej pomocna w procesie odchudzania będzie świeżo mielona kawa czarna, najlepiej arabica lub robusta | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jaki wpływ ma kawa na odchudzanie?

Kawa to aromatyczny napój, bez którego wielu z nas po prostu nie wyobraża sobie poranka. Oprócz tego, że skutecznie pobudza, ma także wiele właściwości prozdrowotnych. Obniża stres, zmniejsza ryzyko cukrzycy i dostarcza organizmowi antyoksydantów. Ale czy picie kawy wpływa na odchudzanie? A może to zwykły mit powtarzany od lat? Czas w końcu rozwiać te wątpliwości.

Jak kawa wpływa na odchudzanie?

Kultura picia kawy sięga XI wieku, kiedy to została ona przywieziona do Arabii z Etiopii. Pierwsze kawiarnie zaczęły powstawać zaś już w pierwszej połowie XVI wieku w Damaszku i Aleppo. Natomiast w XVII wieku kawa dotarła do Europy, a dokładniej do Włoch i zadomowiła się tam na dobre. Kawa towarzyszy nam więc od wieków. Wiele osób szybko zaczęło zauważać jej pozytywny wpływ na zdrowie. Jak wspomnieliśmy na samym początku, potrafi zmniejszyć ryzyko powstawania niektórych chorób, takich jak cukrzyca czy nowotwory, a także łagodzi stres, a nawet… spala tłuszcz!

Tak, to prawda! Kawa zawiera bowiem kofeinę, która ma niebagatelny wpływ na nasz metabolizm. Badania pokazują, że przyspiesza spalanie tłuszczu nawet o 20%. Duże znaczenie ma tu jednak jakość ziaren, z jakich jest zrobiona. Warto więc stawiać na dobrą kawę, ponieważ z całą pewnością lepiej wpłynie na proces odchudzania.

Kawa poprawia także procesy trawienia poprzez zwiększenie wydzielania soku żołądkowego. Dodatkowo przyspiesza perystaltykę jelit, dzięki czemu zapobiega zaparciom. W końcu pomaga w tłumieniu apetytu, co oznacza, że po jej wypiciu nie ma się ochoty na podjadanie.

Jaka kawa na odchudzanie?

Jak wcześniej wspominaliśmy, jakość kawy ma bardzo duże znacznie, jeśli szukasz ziaren, które wspomogą proces odchudzania. Oczywiście nie tylko dlatego! Dobrej jakości kawa jest także dużo smaczniejsza i bardziej aromatyczna. To moc walorów, których nie można odmówić ziarnom ze sprawdzonych źródeł. Powie Ci to każdy barista!

Zdecydowanie najbardziej pomocna w procesie odchudzania będzie świeżo mielona kawa czarna, najlepiej arabica lub robusta. Warto też unikać dodawania do niej cukru, śmietanki czy syropów smakowych, które potrafią być naprawdę kaloryczne. Jeśli jednak nie możesz obejść się bez kawy z mleczną pianką, najlepiej sięgaj po mleko 0%, które nie podwyższy kaloryczności napoju.

Warto jednak pamiętać, że samo picie kawy nie jest najlepszym sposobem na odchudzanie. Istotna jest zawsze zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna. W ten sposób kawa stanie się czynnikiem, który z pewnością wspomoże proces odchudzania. Można bowiem przyjąć, że pijąc ją da się spalić dziennie dodatkowe 150-200 kcal w przypadku osób aktywnych, a około 100 kcal w przypadku osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Warto też wziąć pod uwagę inne czynniki, które na to wpływają, czyli wiek, wagę czy indywidualne cechy biologiczne oraz genetyczne.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kwasy tłuszczowe w diecie

Idzie zima, włącz do diety zdrowe tłuszcze

Tłuszcze to nie tylko mięso, wędliny czy podroby, ale także oleje roślinne, orzechy i awokado. …