problem z erekcją
Zanim zdecydujemy się na taką operację, najważniejsze przed nią jest udanie się do specjalisty - urologa lub seksuologa. Dzięki pomocy lekarskiej będziemy mogli poznać przyczynę swojej impotencji i poddać się odpowiedniemu leczeniu | fot.: Fotlia

Na problemy z erekcją: hydrauliczna proteza

Na zaburzenia erekcji (z ang. ED, czyli erectile dysfunction) cierpią coraz to młodsi mężczyźni. Już nie tylko panom po pięćdziesiątce zdarza się niemoc seksualna, ale także niektórzy trzydziestokilkulatkowie odczuwają bardzo wyraźnie ten problem w łóżku. Szacuje się, iż w Polsce z impotencją boryka się około 1, 5 miliona mężczyzn i są to najczęściej osoby, które przekroczyły 35. rok życia.

Liczby te mogą budzić duży niepokój tym bardziej, że mężczyźni niechętnie chodzą z tym problemem do lekarza – blokuje ich zwykły wstyd lub męska ambicja (niepozwalająca im przyznać się do takiego problemu, który obiera im najważniejszą męską cechę). Nadzieja jednak w tym, że jeszcze niedawno był to temat tabu, natomiast teraz coraz częściej pojawiają się w aptekach tabletki na potencję lub preparaty do iniekcji do ciał jamistych penisa (np. lek caverject lub alprostadil). Jednak metody te pomagają jednorazowo i mają wiele skutków ubocznych. Co natomiast zrobić, jeśli nie pomagają wcale? Wtedy warto rozważyć poddanie się operacji z zakresu wszczepienia hydraulicznej protezy prącia.

Co to jest hydrauliczna proteza prącia i jak działa?

Na implant hydrauliczny penisa składają się trzy elementy połączone ze sobą a istnienie i praca każdego z nich jest niezwykle ważna. Jest to: para cylindrów (implantów wszczepianych do ciał jamistych penisa), zbiorniczek z płynem (wszczepiany do brzucha, zawierający sól fizjologiczną)  oraz pompka (umieszczana w mosznie pomiędzy jednym a drugim jądrem). Taki zestaw zaimplantowany odpowiednio w ciele pacjenta ma bardzo proste działanie: tuż przed odbyciem stosunku pacjent pompuje delikatnie kilka razy znajdującą się w mosznie pompkę, która uwalnia płyn ze zbiorniczka w brzuchu przemieszczając go do cylindrów. One, wypełniając się solą fizjologiczną, powodują oczekiwane uniesienie się prącia. Po odbytym stosunku mężczyzna naciska zawór, który odprowadza płyn na swoje miejsce do zbiorniczka.

Przebieg operacji implantacji hydraulicznej protezy prącia

Wszczepienie tego typu protezy wymaga precyzyjnego zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu ogólnym. Jak sama proteza operacja składa się również z kilku etapów. Lekarz wykonuje najpierw cięcie u nasady moszny, poprzez które dostaje się do ciał jamistych penisa. Po ich specjalnym wypreparowaniu, poszerzeniu oraz zmierzeniu (w celu wybrania odpowiedniej długości cylindrów) wprowadza dwie protezy. Następnie w przestrzeni prawego kanału pachwinowego umieszcza zbiornik i wypełnia go odpowiednią ilością soli fizjologicznej. Na koniec pośrodku moszny zakłada pompkę. W finalnym etapie zabiegu specjalista łączy poszczególne elementy protezy za pomocą przewodów. Operacja trwa około dwóch godzin, a pacjent po kilku dobach może udać się do domu. Z zalet hydraulicznej protezy prącia pacjent może korzystać w pełni już po 6 tygodniach od zabiegu. Efekty operacji są trwałe oraz dają poczucie i wygląd naturalnej erekcji.

Zanim zdecydujemy się na taką operację, najważniejsze przed nią jest udanie się do specjalisty – urologa lub seksuologa. Dzięki pomocy lekarskiej będziemy mogli poznać przyczynę swojej impotencji i poddać się odpowiedniemu leczeniu. Czasami leży ona w samej psychice pacjenta, a czasami ma podłoże w nieprawidłowym stylu życia lub chorobach, o których istnieniu możemy nie mieć pojęcia. W przypadku młodych i starszych mężczyzn przyczyną impotencji może być stres i nadmierne zmęczenie, używki (alkohol, papierosy), a także cukrzyca, miażdżyca (problemy z drożnością układu krwionośnego) oraz zaburzenia hormonalne. Jak podają statystyki 15% panów w wieku 30 lat, którzy chorują na cukrzycę ma problem ze wzwodem. Na listę przyczyn zaburzeń erekcji można wpisać także niewydolność wątroby i niewydolność nerek. Dlatego warto najpierw się dokładnie przebadać a dopiero później podjąć decyzję.

PPI

Sprawdź także

Zaburzenia erekcji – częsty problem męskiej seksualności

Szacuje się, że problemy z erekcją ma nawet 16% mężczyzn w wieku od 20 do …