cukier w kostkach i rozsypany cukier na stole
Narodowy Fundusz Zdrowia zabiega o to, by ograniczyć spożywanie produktów wypełnionych cukrem poprzez podniesienie ich ceny | fot.: stock.adobe.com

Podatek od cukru – kiedy wejdzie w życie i jak odczują to konsumenci?

Pod koniec zeszłego roku bardzo głośno zrobiło się na temat wprowadzenia potencjalnego podatku od cukru. Jak wiadomo, w obecnych czasach miliony ludzi borykają się z problemem nadwagi czy otyłości. Duży wpływ na takie niechlubne statystyki ma właśnie nadmierne spożywanie produktów zawierających dużą ilość cukru. To właśnie cukier jest jednym z prowodyrów zachorowań na cukrzycę, nadciśnienie lub nawet nowotwory. Narodowy Fundusz Zdrowia zabiega o to, by ograniczyć spożywanie produktów wypełnionych cukrem poprzez podniesienie ich ceny. Czy możemy spodziewać się szybkiego wzrostu cen żywności zawierającej cukier? Jak wysoki podatek może obejmować zakup produktów z zawartością cukru?

Geneza problemu nadmiernego spożywania cukrów

W Europie, w tym w Polsce z każdym rokiem zwiększa się ilość zachorowań na takie schorzenia jak cukrzyca. Coraz większy odsetek polaków jest również skategoryzowana jako cierpiących na otyłość. Cukier wpływa też negatywnie na wzrost odsetka nowotworów, na które zapadają Polacy. Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z Narodowym Funduszem Zdrowia w swoich planach na następne kilka lat zaplanował zakrojoną na szeroką skalę Narodową Strategię Onkologiczną 2020-2030, której działania mają wpłynąć pozytywnie na zmniejszenie się liczby nowotworów wśród naszych rodaków. Podatek od produktów zawierających cukier ma być właśnie jednym z koronnych elementów nowo powstałej strategii. Inną kwestią, ale również wpływającej na rozmowy o nowym podatku jest bardzo wysokie miejsce Polaków w klasyfikacji narodów, z największą liczbą osób otyłych. Złe nawyki żywieniowe polaków mają być zmienione w sposób pośredni poprzez wzrost cen produktów ocenionych jako niezdrowe.

Charakterystyka podatku

Podatek ma obejmować produkty z wysoką zawartością cukru takie jak napoje, słodycze, pieczywo cukiernicze i wiele innych, które nie spełnią norm wcześniej ustalonych i potwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia. Kilka krajów europejskich wprowadziło już podobne podatki, w związku z czym Ministerstwo Zdrowia prowadzi już bardzo zaawansowane rozmowy na poziomie ministerialnym. Z ostatnich wypowiedzi wywnioskować można, iż potencjalny podatek miałby zasilić budżet państwa kwotą około 3 miliardów złotych rocznie. Z oświadczeń polityków wynika, iż badania wśród innych krajów wskazały, iż spożycie produktów objętych dodatkowym podatkiem znacznie spadło a zdrowie obywateli poprawiło się. Polskie władze chcąc walczyć z wszechobecnym cukrem również za pośrednictwem rządu, który wystosował już odpowiedni projekt ustawy.

Kiedy podatek zostanie wprowadzony?

Konkretna data wprowadzenia podatku nie została jeszcze przedstawiona, jednak zgodnie z obietnicą Ministra Zdrowia, niedawno rozpoczęły się działania mające na celu jak najszybsze wprowadzenie nowej daniny. Ze względu na to, iż podatek jest jednym z kluczowych punktów Narodowej Strategii Onkologicznej, wstępnie estymuje się, iż rok 2022 jest jak najbardziej realny do tego, by setki produktów w polskich sklepach było sprzedawanych po wyższej cenie.

ŁNA

Sprawdź także

kobieta z peelingiem cukrowym na ustach

Cukier w kosmetyce – co o nim wiemy?

Cukier to nie tylko źródło energii każdego człowieka, ale też substancja szeroko stosowana w kosmetyce. …