kobieta z dzieckiem pod drzewem
Coraz więcej kobiet chciałoby “świadomie” zachodzić w ciążę i poznać wszystkie najważniejsze tajniki dotyczące tego okresu, aby zwiększyć maksimum szanse na urodzenie zdrowego dziecka | fot.: materiał partnera

Co warto wiedzieć o ciąży?

Każda przyszła mama chciałaby dobrze przygotować się do nowej roli. Wychowanie dziecka to bardzo odpowiedzialne zadanie i ma ogromny wpływ na jego dorosłe życie oraz zdolność do nawiązywania zdrowych relacji w przyszłości. Z tego względu najlepiej sięgnąć po odpowiednie źródła informacji, które mogą być pomocne już na etapie poczęcia. O czym warto wiedzieć?

U kobiet przygotowania do zajścia w ciążę złożone są zwykle z kilku istotnych etapów. Nie trwają one jednak zbyt długo, dlatego nie trzeba obawiać się długiego oczekiwania na dziecko. W pierwszej kolejności warto zacząć od wykonania niezbędnych badań ginekologicznych i laboratoryjnych. Należy też zwrócić uwagę na swój tryb życia, gdyż niezbędne może być wprowadzenie nowych nawyków.

Jak przygotować się do ciąży?

Coraz więcej kobiet chciałoby “świadomie” zachodzić w ciążę i poznać wszystkie najważniejsze tajniki dotyczące tego okresu, aby zwiększyć maksimum szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Chociaż przygotowania nie są obowiązkowe, to jednak z pewnością dają większe poczucie kontroli i bezpieczeństwa.

“Najlepiej, gdyby udało ci się rozpocząć przygotowania do ciąży na pół roku przed poczęciem. Przede wszystkim powinnaś wybrać się do lekarza, który skieruje cię na odpowiednie badania i da wskazówki dotyczące przyjmowania leków, witamin i ewentualnie odstawienia używek.” – Źródło: Mamazone.pl.

Jednym z częstych zaleceń ginekologów jest przyjmowanie kwasu foliowego na pół roku przed planowaną ciążą. Składnik ten ułatwia zapłodnienie, a przy tym jest potrzebny w pierwszych tygodniach do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Najlepiej dostarczać go w formie suplementów diety w tabletkach, gdyż ma łatwo przyswajalną formę.

Nowe nawyki żywieniowe i nie tylko!

Zachodząc w ciążę, bardzo często trzeba zmienić swoje nawyki żywieniowe i wprowadzić do swojego jadłospisu odpowiednie wartości. Połowę każdego posiłku powinny stanowić warzywa lub owoce, najlepiej w różnych kolorach, aby uzupełnić różnorodne składniki. Duże znaczenie mają też produkty pełnoziarniste będące cennym źródłem kwasu foliowego, węglowodanów i cynku. W odpowiednich ilościach wartościowy jest też nabiał, ryby, chude mięso i jaja. Dodatkowo duże znaczenie ma redukcja stresu i wprowadzenie do życia aktywności fizycznej.

Materiał partnera

Sprawdź także

suplementacja w ciąży

Odporność w czasie ciąży – jak ją poprawić?

Jako przyszła mama jesteś narażona na częste infekcje, które mogą mieć wpływ na prawidłowy rozwój maluszka. …