Archwium dla tagu: literatura

Zmarł Ernest Bryll

.Bryllowanie: Marcin Styczeń i Ernest Bryll (2009)

16. marca 2024 roku, w wieku 89 lat, zmarł Ernest Bryll, ceniona postać w polskim świecie literatury i kultury. Bryll był jednym z najważniejszych poetów polskich XX wieku. Co charakterystyczne, oprócz tworzenia poezji był także pisarzem, krytykiem filmowym, autorem tekstów piosenek, dziennikarzem, tłumaczem, a także dyplomatą. Bryll w popkulturze To …

Czytaj więcej »

Audiobooki mp3 – polecamy nowości i bestsellery w formacie mp3

audiobooki mp 3

Do niedawna audiobooki mp3 wybierane były w większości przez osoby, które nie lubią czytać książek. Wśród bestsellerów królowały więc lektury szkolne. Ten dział audiobooków wybierali uczniowie, którzy nie przepadają za literaturą w formie tradycyjnej. Obecnie audiobooki cieszą się zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale też (a może przede …

Czytaj więcej »

Nobel z literatury 2020- kim jest Louise Glück?

Louise Gluck 1977

Louise Glück, amerykańska poetka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2020 nie jest szerzej znana w Polsce. Jedyne jej wiersze przetłumaczone na polski przez Julię Hartwig ukazały się w zbiorze „Dzikie brzoskwinie”, antologii tekstów amerykańskich poetek. Szkoda, bo twórczość noblistki bliska jest wierszom Wisławy Szymborskiej, nagrodzonej tym samym prestiżowym wyróżnieniem.  …

Czytaj więcej »

Audiobooki – świetny sposób na nudę

audiobook na smartfonie

Niektórym może się wydawać, że audiobooki to jakby mniej autentyczna forma obcowania z książką. Prawda jest jednak inna – jest to wręcz bardziej pierwotna forma, gdyż przed wynalezieniem druku ludzie słuchali opowieści, zamiast je czytać. Jeżeli nie wiemy, co zrobić z wolnym czasem, a do zwykłego czytania zniechęcono nas we …

Czytaj więcej »

O jakie pozycje warto wzbogacić naszą domową biblioteczkę, po Literackiej Nagrodzie Nobla w 2019 roku?

Literacka Nagroda Nobla 2019

Literacka Nagroda Nobla często w czytelniczym świecie przechodzi bez echa. Nie „trąbią” o niej plakaty na wystawach księgarni, przez co wybierając się po coś do poczytania decydujemy się raczej na popularnych w szerokim kręgu odbiorców autorów, zamiast tych nagradzanych w świecie literatury. Może jednak warto to zmienić? Poniżej znajduje się …

Czytaj więcej »

Popisz się talentem. Nietypowa książka napisana przez dzieci dla dzieci

Wydawnictwo Nowa Era zakończyło ogólnopolski konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych Popisz się talentem, i wydało książkę z opowiadaniami laureatów, pt. “Tajemnicza wyprawa”. Uroczysta premiera zaplanowana jest na  24 października, a dochód z jej sprzedaży będzie przekazany w całości na wspieranie i rozwój talentów polskich dzieci. Zadaniem uczestników konkursu było …

Czytaj więcej »

Literatura portugalska dla początkujących: 3 książki, od których warto zacząć

literatura portugalska

Literatura portugalska i portugalskojęzyczna nie należą do najlepiej znanych w naszym kraju. Oczywiście, od wielu lat ogromną popularnością cieszą się u nas książki niejakiego Paulo Coelho, jednak ten wstydliwy fenomen należy raczej pominąć milczeniem. Jeżeli zaś chodzi o prawdziwą, wartościową literaturę pisaną w języku portugalskim, to bardzo często okazuje się, …

Czytaj więcej »

Pani Dalloway powiedziała, że sama kupi kwiaty, czyli o roli pierwszego zdania

pierwsze zdanie w książce

Kiedy bierzemy do ręki nieznany nam tekst, to kierowani naturalnym odruchem czytamy – z niemającym jeszcze okazji osłabnąć zainteresowaniem – pierwsze zdanie. Może nas ono zająć albo całkowicie znużyć i wystarczająco sugestywnie (choć być może mylnie) zaświadczyć o daremności kontynuacji lektury. Oczywiście sytuacja zmienia się, gdy znamy już utwór i …

Czytaj więcej »

Zawsze przyjaźń, czyli Rok Kultury Węgierskiej w Polsce

Rok Kultury Węgierskiej w Polsce

Oscar dla „Syna Szawła” czy nagroda Un Certain Regard przyznana filmowi „Biały Bóg” podczas 67. Festiwalu w Cannes to tylko nieliczne z ostatnich sukcesów, które zwiększyły zainteresowania kulturą węgierską na świecie. Nadal jednak, jest ona bardziej kojarzona z wyjątkowo smaczną i aromatyczną kuchnią, aniżeli z konkretnymi reżyserami czy pisarzami. Dlatego w trakcie …

Czytaj więcej »

Bookcrossing, czyli biblioteka bez ścian

Bookcrossing czyli wędrujące książki

Co według nas charakteryzuje bibliotekę, oprócz wielkich zbiorów książek? Karty biblioteczne, czytelnie i wypożyczalnie? Terminy zwrotów i kary za przetrzymanie? W każdym razie, na pewno kojarzy się z jednym, konkretnym miejscem o stałych fundamentach. A co, jeśli biblioteka wcale nie musi tkwić w bezruchu? Jeśli jedynym domem dla książki są …

Czytaj więcej »