książki na wakacje
5 pozycji, po które naszym zdaniem warto sięgnąć podczas wakacyjnego wypoczynku | fot.: Pexels

5 książek, które warto przeczytać na urlopie

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Odpoczynek od pracy i codziennych obowiązków to  dobry czas, aby chwycić książkę w rękę i przenieść się do świata bohaterów literackich. Przedstawiamy 5 pozycji, po które naszym zdaniem warto sięgnąć podczas wakacyjnego wypoczynku.

Camilla Läckberg, Złota klatka

Szwedzka królowa kryminału powróciła po dwóch latach, tym razem z thrillerem psychologicznym. „Złota klatka” to pierwsza część nowej serii Läckberg. Książka jest opowieścią o kobiecie o imieniu Faye, która ma „wszystko” – wspaniałego i kochającego męża oraz ukochaną córeczkę, z którymi prowadzi dostatnie życie w luksusowym apartamencie w jednej z najlepszych dzielnic Sztokholmu.

Jednak, jak się okazuje, jej życie nie jest tak kolorowe, jak może się wydawać – kobietę od kilku lat męczą myśli, że poświęciła się dla ukochanego mężczyzny, ale tym samym zatraciła siebie. Wszystko zmienia się, gdy rodzina Faye nie wraca z rejsu, a w mieszkaniu policja odnajduje ślady krwi, wtedy pojawia się pytanie – co wydarzyło się podczas wycieczki?

Pozycja obowiązkowa dla fanów thrillerów o ludzkiej determinacji i żądzy zemsty. Książka Läckberg trzyma w napięciu, a w dodatku serwuje wyjątkowo ciekawy wątek psychologiczny.

Liane Moriarity, Wielkie kłamstewka

O serialu „Big Little Lies” słyszał chyba każdy, jednak nie każdy wie, że produkcja powstała na podstawie książki autorstwa Liane Moriarity. „Wielkie kłamstewka” to opowieść o trzech kobietach, które spotykają się podczas odprowadzania dzieci do przedszkola. Każda z nich jest inna – różnią się temperamentem, podejściem do życia i światopoglądem, jednak łączą je podobne problemy i  skrywane tajemnice.

Książka, podobnie jak i serial, odniosła ogromny sukces na arenie międzynarodowej. Na jej podstawie powstał 7-odcinkowy serial, który zakończył się w 2017 roku. Pod koniec 2017 roku stacja HBO zleciła nakręcenie kolejnego sezonu historii przyjaciółek – na początku czerwca 2019 roku premierę miał pierwszy odcinek: „ What Have They Done?” – mówi Anetta Wilczyńska z księgarni Gandalf.com.pl.

Christel Petitcollin, Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych

Ostatnimi czasy na rynku książkowym panuje trend na wydawanie poradników dotyczących czy to  pozytywnego myślenia, czy życia w stylu slow life. Pomiędzy nimi na półkach księgarni możemy odnaleźć pozycję Christela Petitcollina – przeznaczoną dla osób, które myślą za dużo, poddają analizie każdą sytuację lub mają poczucie, że ich pochodzą „z innej planety”.

Według autora książka pozwoli na uporządkowanie swoich myśli oraz wykorzystanie „pędzącego wiru w głowie” w pozytywny sposób. Obowiązkowa pozycja dla osób, które uważają, że analizowanie wszystkiego i nadmierne rozmyślanie ma negatywny wpływ na ich życie, a wysoka wrażliwość zamiast być ułatwieniem w życiu – stała się przeszkodą nie do pokonania.

Jo Nesbø, Nóż

Policjant Harry Hole powraca w wielkim stylu po dwóch latach nieobecności. Tym razem życie norweskiego stróża prawa zostało wywrócone do góry nogami – wraca do nałogu, zostaje porzucony przez ukochaną kobietę, a na dodatek wciąż musi zmagać się przeszłością.

Pewnego ranka budzi się z ogromnym bólem głowy spowodowanym alkoholem, a na dłoniach i ubraniu znajduje ślady krwi – do kogo należą i co wydarzyło się poprzedniej nocy? Harry będzie musiał znaleźć odpowiedzi na te pytania jak najszybciej – w przeciwnym razie jego dobre imię zawiśnie na włosku.

Yuval Noah Harari, 21 lekcji na XXI wiek

„21 lekcji na XXI wiek” to kolejna książka autora światowych bestsellerów – „Sapiens. Od zwierząt do  bogów” oraz „Homo deus. Krótka historia jutra”. Tym razem Harari skupia się na problemach, z  którymi my, jako ludzkość, musimy się zmierzyć. Pozycja zachęca czytelnika do podjęcia refleksji nad otaczającym go światem. Autor przedstawia czytelnikom i analizuje różne zjawiska, z którymi spotykamy się każdego dnia jako cywilizacja.

Jak określają krytycy literaccy, wszystkie pozycje autorstwa Harariego w sposób uproszczony przedstawiają funkcjonowanie obecnego świata i „pędzącego XXI wieku”. Książkę szczególnie polecamy osobom zainteresowanym wszelkimi otaczającymi nas zjawiskami oraz ich wpływem na  naszą egzystencję.

Źródło: https://www.gandalf.com.pl/

Sprawdź także

sąsiednie kolory

Podróże przez śmierć: Jakub Małecki, Sąsiednie kolory

„Sąsiednie kolory” Jakuba Małeckiego to kolejne fascynujące dzieło w dorobku tego niezwykle utalentowanego młodego polskiego …