Kanada liść klonu
Współcześni pisarze ciekawie i różnorodnie piszą o Kanadzie | fot.: stock.adobe.com

Kanada okiem pisarza

Jakie książki najlepiej przeczytać, by poznać i zrozumieć Kanadę? Oferta literacka jest bardzo różnorodna, zależnie od naszych preferencji możemy zagłębić się w mroczną historię lub dać się ponieść przygodowej lekkości współczesnych podróżniczek.

Katarzyna Wężyk: Kanada. Ulubiony kraj świata

Katarzyna Wężyk, Kanada. Ulubiony kraj świata
Katarzyna Wężyk, Kanada. Ulubiony kraj świata, Wydawnictwo Agora, 2017

Literacką przygodę z Kanadą warto zacząć od literatury faktu. „Kanada. Ulubiony kraj świata” autorstwa Katarzyny Wężyk to wydana w 2017 roku książka, która wprowadzi nas w realia współczesnej Kanady. Autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy Kanada rzeczywiście jest najlepszym miejscem do życia na ziemi – ziemskim rajem. Zbliżając się do odpowiedzi na to pytanie autorka mierzy się z popularnymi stereotypami, w efekcie burząc niektóre z często przywoływanych mitów. Książka jest efektem podróży przez 12 tysięcy kilometrów – w tym cztery regiony klimatyczne i pięć stref czasowych. Najważniejszą jej częścią nie są miejsca, lecz ludzie – autorka przedstawia nam zarówno przedstawicieli rodowitych Kanadyjczyków, mieszkających tam od wielu pokoleń, jak i osoby które dopiero od niedawna zamieszkały w tym kraju (np. uchodźcę z Syrii). Pojawiają się również historie zamieszkujących Kanadę Polaków. Reporterka śledzi zawiłe tropy historyczno-społeczno-kulturowe. Część reportażową publikacji domykają informacje zaczerpnięte z książek i artykułów prasowych. Książka zdobyła w 2018 roku Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla autorki „Gryfia”.

Olga Morawska: Wakacje w Kanadzie

Kolejną propozycją jest książka „Wakacje w Kanadzie”. Jest to lekka literatura podróżnicza, wydana w ramach serii „Małe wielkie podróże” wydawnictwa National Geographic. Autorka – Olga Morawska – pokazuje, że Kanada jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko się odważyć i pojechać. Książka ma charakter poradnikowy – możemy się z niej dowiedzieć, co warto zwiedzić, jakie miejsca odwiedzić, jakich sportów spróbować, a także co najlepszego ma do zaoferowania kanadyjska kuchnia. Autorka kreśli także obraz historycznych relacji kanadyjsko-europejskich. Na wszystkie prezentowane w „Wakacjach w Kanadzie” miejsca patrzymy przez pryzmat przygód podróżniczki, która prezentuje nam miejsca ważne w jej życiu. Subiektywną część uzupełnia dawka wiedzy ogólnej o kraju oraz o poszczególnych miastach, a także o słynnych ludziach i specyficznych nawykach współczesnych mieszkańców.

Joanna Gierak-Onoszko: 27 śmierci Toby’ego Obeda

Zupełnie innego kalibru jest książka „27 śmierci Toby’ego Obeda” wydana w 2019 roku przez Wydawnictwo Dowody na Istnienie. Joanna Gierak-Onoszko w swoim reportażu opowiada o ludobójstwie kulturowym rdzennej ludności Kanady. Książka przenosi czytelnika w XIX i XX wiek, gdy prowadzone przez kościół katolicki szkoły z internatem systemowo i przymusowo odczłowieczały przyjmowane tam dzieci, pozbawiając je imion, włosów, własnych ubrań oraz możliwości używania jedynego znanego języka. Ilość dzieci, która zginęła wtedy w wyniku nieleczonych chorób, braku opieki, złej diety, przemocy, pracy przymusowej i innych nadużyć jest zatrważająca. „27 śmierci Toby’ego Obeda” jest książką trudną, która zostawia w czytelniku ślad. Jest dobrą propozycją dla ludzi o mocnych nerwach, którzy chcą wiedzieć więcej.

Współcześni pisarze ciekawie i różnorodnie piszą o Kanadzie. Jeśli jednak poza lekkością współczesności i mrokiem historii mamy apetyt na coś zupełnie innego, możemy wówczas sięgnąć po przedwojenną powieść Arkadego Fiedlera z 1935 roku, zatytułowaną „Kanada pachnąca żywicą”. Ona również jest wynikiem podróży, lecz napisaną w zupełnie innym stylu i w innych czasach – lecz wciąż o tej samej Kanadzie.

JWA

Sprawdź także

dziewczyna czytająca książkę

Wiosenne premiery książkowe

Wiosna to czas, kiedy po zimowym przestoju rynek wydawniczy odżywa, kusząc czytelnika przeróżnymi pozycjami. Podobnie …