czytanie książki z czytnika nad jeziorem
Jeżeli szukasz literackich inspiracji na wakacje, to trafiłeś w dziesiątkę! | fot.: stock.adobe.com

Lato 2020 – pięć pomysłów na wciągającą lekturę!

Letni urlop to świetna okazja do nadrobienia literackich zaległości. Niezależnie od tego, jakie rodzaje książek lubisz, warto jest raz na jakiś czas rozwinąć zainteresowania czytelnicze i sięgnąć po lekturę spoza swojego ulubionego gatunku literackiego. Jeżeli szukasz literackich inspiracji na wakacje, to trafiłeś w dziesiątkę! Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy przegląd pięciu wciągających książek idealnych na lato 2020!

Igrzyska śmierci. Ballada ptaków i węży – Suzanne Collins

Wydawnictwo Media Rodzina

Amerykańska pisarka powraca do swojego najsłynniejszego cyklu Igrzyska Śmierci z nowym prequelem opowiadającym o Dziesiątych Głodowych Igrzyskach! Głównym bohaterem Ballady ptaków i węży jest Coriolanus Snow, podstarzały trybun, który dostaje zadanie przygotowania do igrzysk młodej dziewczyny z biednego, 12 Dystryktu. Powieść stanowi ciekawą podróż w przeszłość Panem oraz Kapitolu – Collins przygląda się początkom Głodowych Igrzysk, a także rozbudowuje świat Igrzysk ŚmierciBallada ptaków i węży to obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów Katniss Everdeen!

W głębi lasu – Harlan Coben

Wydawnictwo Albatros

Głośna premiera drugiego, polskiego serialu Netflixa stanowi idealny pretekst do nadrobienia W głębi lasu, wciągającego kryminału. Fabuła powieści skupiona jest wokół tragicznych wydarzeń z letniego obozu, podczas których dwóch nastolatków zostało zamordowanych, a dwoje kolejnych zaginęło. Uczestnicy zdarzenia po latach ponownie się spotykają i rozpoczynają własne śledztwo. Główne atuty książki to doskonale zaprojektowana zagadka, a także ciekawe przedstawienie traumy, która wpłynęła na głównych bohaterów. Coben wzorem najlepszych mistrzów kryminału opowiada nie tylko o historii pewnej zbrodni, ale też o jej wpływie na dotknięte nią postaci.

Seks w wielkich miastach – Aleksandra Gumowska

Wydawnictwo Literackie

Seks w wielkich miastach Aleksandry Gumowskiej to nietypowy, kontrowersyjny reportaż przyglądający się intymnym aspektom życia w mieście. Autorka rozmawiała z dziesiątkami osób z wielu miast świata, w tym Warszawy, i szukała odpowiedzi na trudne pytania dotyczące związków i relacji międzyludzkich, a także seksualności. Warto jest sięgnąć po Seks w wielkich miastach by dowiedzieć się więcej na temat intymnych aspektów życia, które w Polsce wciąż pozostają w sferze tabu.

Instytut – Stephen King

Wydawnictwo Albatros

Choć najnowsza powieść Stephena Kinga miała premierę w zeszłym roku, warto jest ją nadrobić, choćby ze względu na niezwykle ciekawą zagadkę, którą udało się stworzyć mistrzowi horroru. Fabuła Instytutu opowiada o Luke’u Ellisie, który przebywa w tajemniczym instytucie badającym nastolatki z paranormalnymi zdolnościami. Powieść powinna się wpasować w gusta wszystkich oddanych fanów serialu Stranger Things!

Sybir Punk. Vol. 1 – Michał Gołkowski

Wydawnictwo Fabryka Słów

Wszyscy fani science fiction i cyberpunku powinni sięgnąć po Sybir Punk Vol. 1 Michała Gołkowskiego, czyli szaloną podróż po futurystycznej Rosji. Główny bohater książki, Chudy, jest hakerem i windykatorem pracującym na ponurych ulicach NeoSybirska. Jego najnowsze zlecenie nie daje jednak zapowiadanych zysków, a zamiast tego wpędza go w poważne kłopoty. Po powieść powinni sięgnąć wszyscy gracze czekający na premierę Cyberpunka 2077!

TBO

Sprawdź także

zamglona lampa Alladyna

„Dżinn” – nowe wydanie, starzy bohaterowie, jak czyta się Mastertona w 2020 roku?

„Dżinn” to kolejna powieść ukazująca losy jasnowidza Harry’ego Erskine’a, który ma talent do pakowania się …