Warto więc przygotować sobie listę lektur, które umilą nam czas przy potencjalnym kolejnym przymusowym zamknięciu w domu | fot.: stock.adobe.com

Literatura na czas pandemii – kilka książek, które warto mieć przy sobie na ewentualny lockdown

Chociaż jedyny lockdown zakończył się kilka miesięcy temu, wielu z nas wciąż nie może pozbyć uczucia towarzyszącego temu niezwykłemu zjawisku społecznemu. Politycy zapewniają, że kolejne zamknięcie nas w domach raczej się nie wydarzy, większość z nas ma jednak świadomość nieprzewidywalności losu. Warto więc przygotować sobie listę lektur, które umilą nam czas przy potencjalnym kolejnym przymusowym zamknięciu w domu.

1. Syn, Philipp Meyer

Wydawnictwo Czwarta Strona

Kolejna propozycja na naszej liście to monumentalna amerykańska powieść, której autor zabiera czytelników w podróż po historii wielopokoleniowej rodziny teksańskich potentatów naftowych. Śledząc fabułę mamy szansę nie tylko poznać motywacje bohaterów, ale wnikliwie prześledzić historię tworzącego się amerykańskiego państwa, które oprócz szlachetnych ideałów zostało zbudowane na cierpieniu, wojnach i kulturowych nieporozumieniach. To doskonała propozycja na długie dni w odosobnieniu.

2. Koronkowa Robota: sprawa Gorgonowej Cezary Łazarewicz

Wydawnictwo Czarne, 2018

Sprawy kryminalne z gatunku true crime zawładnęły w ostatnim czasie sercami Polaków. Tym bardziej propozycja Wydawnictwa Czarne ma szansę zająć nas na kilka lockdownowych wieczorów. Cezary Łazarewicz wraca do szalenie popularnej w dwudziestoleciu międzywojennym sprawy Rity Gorgonowej, która miała z zimna krwią zamordować swoją pasierbicę w jej własnym łóżku. Media bardzo szybko wydały wyrok na kobietę, która po wieloetapowym procesie trafiła do więzienia. Razem z autorem mamy szansę poszukać odpowiedzi na pytanie, czy Gorgonowa faktycznie była winna zarzucanych jej czynów, czy po prostu stała się łatwym kozłem ofiarnym.

Cezary Łazarewicz, Koronkowa robota
Cezary Łazarewicz, Koronkowa robota. Cezary Łazarewicz szczegółowo i z ogromnym pietyzmem odtwarza zarówno okoliczności zbrodni, jak i wszystko, co wydarzyło się potem | fot.: Kreatywna

Cezary Łazarewicz szczegółowo i z ogromnym pietyzmem odtwarza zarówno same okoliczności zbrodni, jak i wszystko, co wydarzyło się potem. Wyciąga z szaf i ożywia przykurzone akta, od nowa przywraca dynamikę zdarzeń. Jednocześnie prowadzi nas jak sprawny przewodnik w gąszczu faktów, fałszywych tropów i plotek. Ale oprócz samej Gordonowej autor pokazuje pewną spójną i fascynującą historię, która ma zdecydowanie więcej bohaterów.

3. Rdza, Jakub Małecki

Wydawnictwo Sine Qua Non, 2017

Jakub Małecki jest mistrzem opowiadania osnutych oniryczną mgłą trudnych historii rodzinnych. „Rdza” to opowieść, która skupia się na losach młodego chłopaka, który w dzieciństwie stracił rodziców oraz na wychowującej go babci, która skrywa w sobie wiele bólu i tajemnic. Ta stosunkowo krótka opowieść, która jednak na długo zapada w pamięć i nie pozwala o sobie zapomnieć nawet długo po odłożeniu jej na półkę.

4. Lockdown, Robert Ziębiński

Wydawnictwo Kobiece, 2020

Lockdown to jedna z niedawno polecanych przez nas lektur, która przywodzi na myśl niezwykle sprawne kino akcji. Nie ma tu moralnego niepokoju, wielkich dysput czy subtelności dotyczących natury ludzkiej. Jest za to wartka fabuła, mnóstwo kalek popkulturalnych i zabawa z konwencją thrillera. A wszystko to zostaje lekko zakotwiczone w otaczającej nas rzeczywistości – czasie początku tajemniczej pandemii, która atakuje z całą mocą.

Lockdown, Robert Ziębiński Wydawnictwo Kobiece, 2020
Lockdown, Robert Ziębiński, Wydawnictwo Kobiece, 2020 | fot.: kreatywna.pl

W czasie, gdy wybucha nowa, nieznana epidemia, milionerka Olga dowiaduje się, że ktoś uprowadził jej ukochaną córkę Dominikę. Porywacz żąda zapłaty ogromnych pieniędzy, a sytuację dodatkowo komplikuje ogłoszony właśnie lockdown. Odcięta od bankowych kont Olga musi znaleźć sposób na zdobycie pieniędzy i ocalić córkę. Wkrótce okaże się, że kobieta jest gotowa na wszystko – łącznie z przeniknięciem do warszawskiego półświatka.

5. Otchłań, Jacek Koprowicz

Wydawnictwo Mando

Kolejna pozycja na naszej liście to fascynująca wielogatunkowa opowieść, która rozgrywa się na kilku planach czasowych. Głównym  jest ksiądz, Jan Radlicz, który prowadzi dochodzenie beatyfikacyjne w sprawie młodej harcerki – Joanny Stawskiej. Dziewczynka w rozegranym tuż po wojnie tragicznym wypadku poświęciła własne życie, próbując ratować swoje koleżanki. Obecnie Kościół katolicki próbuje uczynić z niej świętą a ksiądz Radlicz stara się dowiedzieć wszystkiego o życiu i śmierci małej bohaterki.  Praca nad tą sprawą budzi w nim wiele wspomnień, których korzenie sięgają dzieciństwa spędzonego w łódzkim getcie. Autor w brawurowy sposób łączy ze sobą wiele gatunków – kryminału, reportażu i powieści obyczajowej.

6. Tragedia na przełęczy Diatłowa. Historia bez końca, Alice Lugen

Wydawnictwo Czarne, 2020

Ostatnia, ale zdecydowanie jedna z najciekawszych pozycji na naszej liście, to kolejna propozycja od Wydawnictwa Czarne. Autorka w niezwykle skrupulatny sposób odtwarza kulisy legendarnej tragedii. W przeciwieństwie do większości książek poświęconych Przełęczy Diatłowa  nie szuka jednak odpowiedzi na to, co dokładnie wydarzyło się w Uralskich górach. Przywołuje natomiast kulisy samej wyprawy i odkrywa przed nami sylwetki jej bohaterów, starając się odpowiedzieć na pytanie co sprawiło, że grupa młodych ludzi znalazła się w miejscu, z którego nie było już odwrotu.

Tragedia na przełęczy Diatłowa. Historia bez końca, Alice Lugen Wydawnictwo Czarne, 2020
Tragedia na przełęczy Diatłowa. Historia bez końca, Alice Lugen, Wydawnictwo Czarne, 2020 | fot.: Kreatywna.pl

Książkę czyta się jak najlepszy kryminał. Nie ma tu ani teorii spiskowych, ani czynienia na siłę superbohaterów z grupki młodych turystów. Zamiast tego dostajemy doskonale udokumentowaną, popartą analizami analizę wydarzeń. Lugen poświęca ogrom swojej uwagi procedurom, niedoskonałościom systemu i rozrośniętej biurokracji. Sama sprawa grupy Diatłowa jest już wystarczająco skomplikowana, a w kontekście rozwlekłego śledztwa, które raczej mnoży pytania i wątpliwości niż je rozwiewać, staje się zagadką na miarę Archiwum X.

Alice Lugen pokazuje dlaczego sprawa właściwie nie ma szans na zamknięcie. I prześledzenie tego fenomenu staje się najmocniejszym punktem całego reportażu. Nawet jeśli nie macie ochoty na śledzenie akt i wielu wątków pewnej dawnej sprawy, to gwarantujemy – wciągnie Was i sama historia dziewiątki młodych, zaprawionych w turystyce ludzi, i  fakt, że to jedna z najbardziej tajemniczych tragedii górskich ubiegłego wieku. Ale to, co dzieje się potem z samym śledztwem, mechanizmy państwa totalitarnego, które przy okazji objawiają się w pełnej krasie i w końcu rekonstrukcja powstania mitu dziewięciorga herosów, którzy stanęli oko w oko z czymś nieznanym – to osobna historia, która wciąga od pierwszych stron.

MDZ/Dominika Pawlikowska

Sprawdź także

serce jak smoła

Serce jak smoła, Robert Galbraith – nowe przygody detektywa Strike’a i Robin

Są ludzie, którzy nie lubią czytać książek i tacy, którzy kochają. Osobną niszę stanowią ci, …