Kalina Jakubczak Kalinka na fali, Wydawnictwo Young
Kapitanka Kalinka spędza na statku całe życie. Tym razem opowiedziała o swoich przygodach na łamach własnej książki | fot.: materiał partnera

Najlepsze lektury na lato dla dzieci i młodzieży

Lato jest okresem, który kojarzy nam się z błogim lenistwem, zabawami i korzystaniem z pięknej pogody. Wakacje są również doskonałym momentem na spędzenie czasu z książką. Czytanie na świeżym powietrzu nad jeziorem bądź przy ognisku to przecież świetny sposób na relaks nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci i młodzieży.

Poniżej przedstawiamy książkowe propozycje dla młodszych i tych nieco starszych czytelników, które pozwolą przeżyć prawdziwą letnią przygodę.

Książki dla dzieci i młodzieży idealne na wakacje

Pierwszą proponowaną książką jest Pax„. Wydana w 2016 roku lektura autorstwa Sary Pennypacker skierowana do dzieci i młodzieży to pełna wzruszających momentów historia o przyjaźni człowieka i zwierzęcia. To również opowieść oswajająca czytelnika z wartościami takimi jak wolność, poszanowanie natury oraz innych, które nieodzownie towarzyszą życiu. Książka ta została niezwykle ciepło przyjęta zarówno przez krytyków, jak i samych czytelników, również tych najmłodszych, do których jest skierowana.

Kto powiedział, że wakacje nie są dobrym momentem na naukę? Zwłaszcza jeśli nauka idzie w parze z przyjemnością. Oto Explorer Academy. Tajemnica mgławicy, książka stworzona przez Trudi Trueit we współpracy z National Geographic. Skierowana do młodzieży lekka lektura z zakresu nauk przyrodniczych okraszona emocjonującą i wciągającą fabułą stanowi świetny sposób na połączenie pożytecznego z przyjemnym.

Książki na lato dla najmłodszych

Kalinka na fali. Wydawnictwo Young
Kalinka na fali. Wydawnictwo Young

Najmłodsi czytelnicy będą zachwyceni lekturą książki Kalinka na fali„. Przepięknie wydana oraz bogata w fotografie książeczka opowiada w przystępny młodym odbiorcom sposób o pełnym przygód życiu na morzu. Na łamach książki poznajemy prawdziwą dziewczynkę, 12-letnią  Kalinę Jakubczak, która wraz z rodzicami przemierza bezkresne wody, odwiedzając przeróżne zakątki świata. A – jak wiadomo – nic tak nie rozpala wyobraźni, jak egzotyczne podróże. Jak Kalina pisze w przedmowie do swojej książki (cytując mamę): „Nie uciekamy na morze przed życiem. Żeglujemy, żeby życie nam nie uciekło„. Trudno o bardziej celne podsumowanie całości.

Dziewczynka uczy się, rozmawia z przyjaciółmi, spędza czas z rodzicami – wszystko na pokładzie jachtu. Ponieważ żegluje przez 10 lat, ma w zanadrzu mnóstwo ciekawostek, przeżyć i celnych spostrzeżeń. Pasjonująco opowiada o życiu na jachcie dziś i kiedyś, o bezpieczeństwie, prognozowaniu pogody czy zwierzętach mórz i oceanów. Przystępnie przytacza hermetyczny język wilków morskich. W końcu pisze (i okrasza swoją opowieść mnóstwem zdjęć) o przepięknych zachodach słońca w Chorwacji, Maroku zimą, Czarnogórze czy portach w Afryce.

To niezwykle przyjaźnie opracowana książka, z której najmłodsi czytelnicy dowiedzieć się mogą szczegółów morskiego życia. Nie ma lepszego momentu niż wakacje, aby sięgnąć po lekturę Kalinka na fali i zakrzyknąć: Ahoj przygodo!

Wśród czytelniczych rekomendacji dla dzieci nie mogło zabraknąć pełnej humoru i dynamiki książki Tajny Agent Słoń, które ukazało się za pośrednictwem wydawnictwa Amber. Ta pełna zwrotów akcji książka dla dzieci opowiada o niezwykłej misji, którą ma do wykonania Agent Słoń, aby ocalić świat przed zniszczeniem.

Na uwagę zasługuje również pełna uroku lektura autorstwa Gilesa Andreae’a Żyrafy nie umieją tańczyć„. Idealna na lato książeczka, która mówi o konieczności wiary w siebie, udowadniając, że marzenia się spełniają. Pozycja ta od wielu już lat gości w rankingach najlepszych i bestsellerowych książek dla najmłodszych. Piękne ilustracje oraz przystępna rymowana forma narracji jest zachęcająca dla dzieci i nie pozwala im się nudzić.

Wakacyjne bestsellery dla młodzieży

Fani serii „Igrzyska śmierci” będą usatysfakcjonowani lekturą najnowszej powieści Suzanne Collins. „Ballada ptaków i węży” stanowi prequel do niezwykle popularnego cyklu i ponownie zabiera czytelników do świata Panem, gdzie niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku.

Młodzieżowe fantasy z najwyższego topu. Tak określić można „Dziesięć tysięcy drzwi” (autor: Alix E. Harrow), młodzieżowe fantasy pełne magii i tajemnic, w którym młoda dziewczyna odkrywa drzwi prowadzące do innych światów.

Istnieje wiele książek, które umilą nam letni okres wakacji. Wymienione powyżej stanowią najciekawsze propozycje, dzięki którym czas spędzony w promieniach słońca będzie jeszcze przyjemniejszy i pełen niesamowitych przygód.

KRY

Sprawdź także

chłopiec na łóżku z książką

Najciekawsze nowości książkowe dla dzieci

Zachęcenie najmłodszych do czytania jest priorytetem wielu rodziców. Aby książki podobały się dzieciom, często muszą …