Fantasy w literaturze
Literatura fantasy przeżywa dziś prawdziwy renesans | fot.: Fotolia

Świat fantasy – od czego zacząć przygodę

Literatura fantasy przeżywa dziś prawdziwy renesans. To właśnie po ten gatunek dzieci i młodzież sięgają najchętniej, a spore grono jego fanów znajdziemy również wśród starszych czytelników. Przyczyną tego może być promowanie fantastyki także w produkcjach kinowych czy grach komputerowych i jest wysoce prawdopodobne, że nurt ten zapisze się jako wiodący nie tylko w literaturze, ale w kulturze i sztuce XXI wieku.

Jeśli lubimy spędzać czas z książką, bliższe spotkanie ze światem czarów i magii lub, dla odmiany, z fikcją naukową, powinno sprawić nam dużo satysfakcji. Od jakich propozycji zacząć, by znaleźć coś dla siebie? Poniżej prezentujemy krótką listę klasyków w dziedzinie fantasy. Warto sięgnąć po nie chociażby po to, by wiedzieć, jaki kierunek w tym szeroki nurcie odpowiada nam najbardziej.

Chłopiec, który przeżył

„Harry Potter”, seria autorstwa J.K.K. Rowling jest bestsellerem, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Książka ma zagorzałych wielbicieli w różnym wieku na całym świecie i to właśnie od niej wielu zaczęło swoją przygodę z fantastyką. Historia chłopca obdarzonego magicznymi zdolnościami, który wyrusza do szkoły magii i czarodziejstwa, z założenia przeznaczona była dla dzieci, jednak szybko podbiła serca również starszych czytelników. Poruszane są w niej uniwersalne wartości, takie jak przyjaźń, lojalność, wierność swoim ideałom. Można śmiało podsunąć ją dziecku by odkryło, jaką przyjemność sprawia czytanie. Jeśli jednak sami chcemy rozpocząć swoją przygodę z powieścią z pogranicza fantasy, na początek będzie to świetny wybór.

Świat Dysku i nie tylko

Terry Pratchett jest prawdziwym mistrzem w żonglowaniu angielskim humorem i satyrą. W krzywym zwierciadle swych powieści poddaje wnikliwej analizie zjawiska rządzące współczesnym światem, zarówno te bardziej, jak i mniej poważne – religię, popkulturę, stereotypowych bohaterów fantasy, a nawet śmierć. Największą popularność przyniosła mu seria „Świat Dysku”, którą rozpoczyna „Kolor magii”. To dobra propozycja dla osób z poczuciem humoru, pragnących spojrzeć z dystansem na otaczającą nas rzeczywistość.

Historia pewnego pierścienia

„Władca pierścieni” J.R.R. Tolkiena należy do klasyki literatury fantasy. Powieść pełna patosu jest obowiązkowym punktem nie tylko dla fanów fantastyki, ale i dla wielbicieli literatury w ogóle. By lepiej zrozumieć przedstawione w niej zdarzenia, lekturę lepiej zacząć od „Hobbita”, książki napisanej z myślą o dzieciach, lecz, podobnie jak w przypadku „Harrego Pottera”, mającej liczne grono fanów również wśród dorosłych czytelników. Świetna ekranizacja Petera Jacksona jest równie godna polecenia.

Polski akcent

Wśród dzieł wartych wymienienia nie może zabraknąć rodzimej literatury. „Saga o wiedźminie” Andrzeja Sapkowskiego to seria pełna wartkiej akcji i dosadnego humoru. Poprzedzają ją dwa tomy z opowiadaniami mającymi liczne odniesienia do fabuły właściwego cyklu- „Ostatnie życzenie” oraz „Miecz przeznaczenia”. Najnowszą książką rozgrywającą się w wiedźmińskim świecie, choć nie zaliczającą się do sagi, jest „Sezon burz”. Akcja rozrywa się w alternatywnym świecie, mogącym niektórymi elementami przypominać realia średniowiecza. Seria znana jest również z gier komputerowych opartych na książkach.

Science fiction dla początkujących

Powieści SF wielu osobom kojarzą się z czymś skomplikowanym czy wręczy wymagającym posiadania wiedzy tajemnej. Tymczasem, mówiąc w pewnym uproszczeniu, głównym ich wyznacznikiem jest akcja rozgrywająca się w fikcyjnym świecie opartym na prawach naukowych. Dla osób, które nie miały styczności z powieścią SF dobrą propozycją na początek będzie „Ubik” uważany za najlepszą powieść Philipa K. Dicka. Autor wsławił się m. in. książką „Blade runner”, zekranizowanej jako „Łowca androidów”, i to również pozycja, po którą warto sięgnąć.

Dla tych, co się lubią bać

Specyficznym gatunkiem oscylującym w granicach fantastyki jest horror. Jego akcja rozrywa się zwykle w realnym, dobrze nam znanym świecie, do którego wkraczają pojedyncze elementy z pogranicza innych światów- to zwykle one budzą nasz lęk. Wymienić tu można wiele znakomitych powieści Stephena Kinga – „Miasteczko Salem”, „Coś”, „Smętarz dla zwierzaków” czy osławione „Lśnienie”. Każda z tych propozycji będzie świetna by zacząć przygodę z horrorem.

Wiele możliwości

Literatura fantasy wciąż wzbogaca się o nowe pozycje, przedstawiające różne koncepcje światów i odmienne podejście do tematu. Bardzo liczne prądy w ramach tego kierunku sprawiają, że książki fantasy mogą być skrajnie różne, trudne do sklasyfikowania. Sięgnięcie po klasyki jest chyba najlepszą metodą by dowiedzieć się czy jest to ten rodzaj książek, który odpowiada nam najbardziej, ale też jaki nurt jest nam najbliższy – typowe fantasy, science fiction, horror? Możliwości jest wiele i warto wypróbować je wszystkie, bo czytanie to wspaniała przygoda, a rosnąca popularność powieści fantasy świadczy o tym, że każdy fan literatury powinien mieć pojęcie o gatunku.

KDĄ

Sprawdź także

Ursula K. Le Guin fantasy

Ursula K. Le Guin: pionierka fantastyki i science fiction

Ursula K. Le Guin, jeden z najwybitniejszych pisarzy gatunków science fiction i fantasy, pozostawiła niezaprzeczalne …