Tegoroczne 7. Warszawskie Targi Ksiiążki
Tegoroczne 7. Warszawskie Targi Książki odbędą się w dniach 19-22 maja na PGE Narodowym | fot.: Fotolia

Warszawskie Targi Książki ruszają już w czwartek

Tegoroczne 7. Warszawskie Targi Książki odbędą się w dniach 19-22 maja na PGE Narodowym. Wyjątkowy dwugłos na tegorocznych Targach wprowadzają goście z dwóch obszarów językowych: Gość Honorowy – Węgry oraz Gość Specjalny – Barcelona i literatura katalońska. W Targach udział weźmie ponad ośmiuset wystawców z 25 krajów i blisko tysiąc autorów. Czterodniowe wydarzenie obejmie prawie 1 500 spotkań, dyskusji, debat, prezentacji nowości wydawniczych i bestsellerów, konkursów, atrakcji literacko-artystycznych i wystaw.

Na stoisku węgierskim można będzie zetknąć się nie tylko z ciekawą literaturą: począwszy od klasyków, przez literaturę współczesną, po fascynujące opracowania historyczne, ale i z bogatą kulturą tego kraju. Tak wyraźna obecność Węgier na WTK związana jest z obchodami 60. rocznicy Węgierskiej Rewolucji 1956 roku i rozpoczęciem Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. W Warszawie gościć będą m.in.: István Kovács, Endre László Varga, Csaba Gy. Kiss, György Spiró, Lajos Grendel, János Háy, Johanna Bodor oraz Krisztina Tóth. Program Węgier na WTK powstał dzięki Ambasadzie Węgier w Polsce i Węgierskiemu Instytutowi Kultury w Warszawie.

Obecność Katalończyków na WTK to okazja do najszerszego jak dotąd kontaktu z literaturą katalońską w Polsce. Na Targach będzie wiele spotkań literackich, wydarzeń branżowych, będzie też czwartkowy blok „Spotkanie sportu z kulturą”, przygotowany we współpracy z FC Barcelona. WTK odwiedzą: Sebastià Alzamora, Blanca Busquets, Jaume Cabré, Jenn Díaz, Rafel Nadal, Marc Pastor, Jordi Puntí, Care Santos, Màrius Serra oraz Jordi Sierra i Fabra. Organizatorem wystąpienia Barcelona i literatura katalońska jest Instytut Rajmunda Llulla, przy współpracy Urzędu Miasta Barcelony, Biura Radcy ds. Współpracy, Przejrzystości i Kultury Rządu Balearów i klubu FC Barcelona.

W ramach Salonu Frankofonia zaprezentuje się aż jedenastu znanych i cenionych pisarzy z różnych stron świata (z Algierii, Francji, Haiti, Kanady, Maroka, Turcji, Walonii-Brukseli). Będą to Pierre Assouline (członek Akademii Goncourtów), Tahar Ben Jelloun (członek Akademii Goncourtów), Elisabeth Carrier, Barbara Constantine, Paul Colize, Nedim Gürsel, Hermann (zdobywca Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême w 2016 r.), Georges Mink, Boualem Sansal (zdobywca Grand Prix Akademii francuskiej dla najlepszej powieści w 2015 r.), Lyonel Trouillot, Dominique Wolton. Natomiast, towarzyszący Targom, Salon Literacka Ukraina gościć będzie 20 wydawców z Ukrainy, uczestnicy wymienią doświadczenia i ocenia perspektywy rozwoju rynków książki w Polsce i na Ukrainie.

Wśród wydarzeń towarzyszących Targom warto wymienić spotkania z brytyjskim historykiem, autorem bestsellerów Simonem Sebagiem Montefiore, amerykańską pisarką rosyjskiego pochodzenia Paulliną Simons, niemieckim autorem bestsellerów z dziedziny filozofii i dziejów ludzkiej myśli Rüdigerem Safranskim, czy austriacką pisarką Barbarą Frischmuth i południowokoreańskim autorem Kim Young-ha. Nie lada gratką dla miłośników kryminałów będzie spotkanie z duńskimi przedstawicielami tego gatunku, jak: Michael Katz Krefeld, A.J. Kazinski oraz Lotte&Soren Hammer czy też z gwiazdą niemieckiego kryminału Nele Neuhaus.

W ramach towarzyszącego Targom Festiwalu Komiksowa Warszawa, będzie można spotkać się z wieloma twórcami komiksu z różnych stron świata. Pojawią się tu m.in.: Hermann Huppen, Marcel Ruijters, Osvaldo Medina, Marcello Quintanilha-Wolfram ni Klaas Verplancke.

Targi będą atrakcją także dla miłośników polskiej literatury. Gośćmi Targów będą pisarze, tłumacze, ilustratorzy, dziennikarze, przedstawiciele świata kultury, a wśród nich m.in.: Katarzyna Bonda, Bohdan Butenko, Jerzy Bralczyk, Iga Cembrzyńska, Iwona Chmielewska, Anna Czerwińska-Rydel, Mariusz Czubaj, Jacek Dehnel, Andrzej Friszke, Józef Hen, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Karpiński, Grzegorz Kasdepke, Barbara Krafftówna, Hanna Krall, Zygmunt Miłoszewski, Piotr Nesterowicz, Łukasz Orbitowski, Kazimierz Orłoś, Joanna Papuzińska, Jerzy Pilch, Karolina Korwin Piotrowska, Mariola Pryzwan, Eustachy Rylski, Małgorzata Strzałkowska, Mariusz Szczygieł, Michał Rusinek, Olga Tokarczuk, Agnieszka Tyszka, Adam Wajrak, Adam Wiedemann, Janusz Leon Wiśniewski, Krzysztof Varga, Adam Zagajewski czy Zenon Żyburtowicz.

Piątek będzie Dniem Książki Akademickiej i Naukowej. Tradycyjnie już sobota na WTK to Dzień Reportażu. Odbędą się spotkania z autorami i tłumaczami – finalistami 7. Międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Nie zabraknie wydarzeń dla dzieci i młodzieży, m.in. w ramach Festiwalu Komiksowa Warszawa, Festiwalu Literatury Dziecięcej, lekcji historii i literatury czy wykładów Wszechnicy PAN.

Całe rodziny zapraszamy na Warszawski Weekend Rodzinny na murawie Stadionu, gdzie na leżakach obok kawiarenki będzie można znaleźć chwilę wytchnienia z dala od targowego zgiełku, wziąć udział w Festiwalu Gier, a także w cieszącej się co roku wielką popularnością wymianie książek serwisu Lubimyczytac.pl.
Na scenę na płycie Stadionu zaprasza Biuro Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Warszawski Program Edukacji Kulturalnej (WPEK). Publiczność spotka się tu także z laureatami Nagrody Literackiej m. st. Warszawy.

Audyt statystyk imprez targowych CENTREX w Polsce za rok 2015 pokazał, że Warszawskie Targi Książki pod względem liczby wystawców (860) były największymi targami w Polsce, pod względem liczby zwiedzających (72.000 osób) zajęły drugie miejsce za targami Moto Show w Poznaniu (99.000 osób).

Dopełnieniem WTK w dniach 16-29 maja będą Wirtualne Targi Książki (etargi-ksiazki.waw.pl).

WTK będą czynne: 19 maja (czwartek) od 10.00 do 18.00, 20 i 21 maja (piątek i sobota) od 10.00 do 19.00, a 22 maja (niedziela) od 10.00 do17.00. Bilety dostępne będą w kasach targowych. Przedsprzedaż prowadzimy na stronie twojbilet24.pl oraz w warszawskich salonach EMPIK. Więcej: targi-ksiazki.waw.pl

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

książki pod choinkę

Książki pod choinkę – sprawdzone propozycje dla fanów różnych gatunków

Grudzień jest niewątpliwie miesiącem, w którym wydajemy najwięcej pieniędzy. Oprócz funduszy, które przeznaczamy na przygotowanie …