Adam Wajrak, Lolek ilustracje Mariusz Andryszczyk Wydawnictwo Agora,
Adam Wajrak, Lolek ilustracje Mariusz Andryszczyk, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2017 | fot.: Kreatywna.pl

Adam Wajrak, „Lolek”- wielkie, psie serce w poszukiwaniu swojego pana

Niezawodny Adam Wajrak po raz kolejny opowiedział najmłodszym czytelnikom piękną, ale przede wszystkim bardzo mądrą historię. Wzruszającą opowieść o poszukiwaniu miłości i wielkim psim sercu, w której nie brakuje dramatycznych momentów, zawiedzionych nadziei i zwrotów akcji. 

Adam Wajrak, Lolek

ilustracje Mariusz Andryszczyk

Wydawnictwo Agora, Warszawa 2017

Adam Wajrak skradł nasze serca przy okazji brawurowego komiksu Umarły Las (stworzonego wespół z Tomaszem Samojlikiem). Kolejna książka, choć utrzymana w zupełnie innej stylistyce, także na stałe zagości w najbardziej eksponowanym miejscu dziecięcej biblioteczki. Dlaczego? Bo jest niezwykle ciekawą i pouczającą opowieścią – trafiającą do wyobraźni małego człowieka i pokazującą od pierwszej do ostatniej strony, że traktuje swego odbiorcę poważnie.

Lolek opowiada o losach młodego psa z jego własnej perspektywy. Jako szczeniak przekonał się, że ludzie potrafią być niezrozumiale okrutni, pozbawieni empatii, przerażający. Bez przemilczeń i niedopowiedzeń autor pokazuje grozę, jaka towarzyszy niejednemu zwierzakowi wszędzie tam, gdzie zwierzę jest bardziej przedmiotem niż podmiotem, własnością, o której życiu i śmierci decyduje kaprys.

Adam Wajrak, Lolek; ilustracje Mariusz Andryszczyk
Adam Wajrak, Lolek; ilustracje Mariusz Andryszczyk

Wkrótce jednak opowieść o Lolku staje się przede wszystkim małą powieścią drogi, historią o odbudowanym zaufaniu i potrzebie miłości. O tym, że każdy pies potrzebuje odnaleźć swojego człowieka. Człowiek zaś dysponując całym arsenałem sposobów (z gumowymi kurczakami włącznie) może zaskarbić sobie najprawdziwsze psie uczucie.

Adam Wajrak, Lolek ilustracje Mariusz Andryszczyk
Adam Wajrak, Lolek; ilustracje Mariusz Andryszczyk

I w tym momencie wkracza drugi narrator w postaci samego autora. Dwugłos, spojrzenie na tę samą sytuację z dwóch różnych perspektyw czyni z psa pełnoprawnego bohatera. Uczłowieczenie Lolka od początku pozwala małym czytelnikom utożsamić się z jego losem, poczuć emocje, ma także wartość edukacyjną. Pokazuje, jak zachowanie ludzi może zostać odebrane przez zwierzę, uczy szacunku i – jakkolwiek by to nie zabrzmiało patetycznie – oddaje zwierzęciu jego podmiotowość i godność.

Adam Wajrak, Lolek; ilustracje Mariusz Andryszczyk
Adam Wajrak, Lolek; ilustracje Mariusz Andryszczyk

Jak każda dobra opowieść, ta o Lolku także skończy się dobrze. Jak każdej dobrej opowieści, tej także dzieciaki będą słuchać z otwartymi buziami. Nawet te całkiem małe – wprawdzie mój 3-latek wymagał jeszcze wielu didaskaliów, albo nawet złagodzenia niektórych fragmentów, jednak nie przeszkadza to w obcowaniu z soczystą, prawdziwą i wciągającą narracją Adama Wajraka. Gwarantuję też, że i starsi się w niej zasłuchają/zaczytają.

Adam Wajrak, Lolek; ilustracje Mariusz Andryszczyk
Adam Wajrak, Lolek; ilustracje Mariusz Andryszczyk

I jeszcze jedno – książeczka została pięknie zilustrowana przez Mariusza Andryszczyka. Dzięki temu całość staje się prawdziwą perełką: do czytania oraz oglądania po wielokroć i, jak to ujęła Dorota Sumińska, doskonałą pomocą naukową w szkole człowieczeństwa.

Dominika Pawlikowska

Sprawdź także

komiksy dla dorosłych

Czy komiksy są tylko dla dzieci?

Chociaż komiksy kojarzone są głównie z dziecięcą publiką, to wśród fanów graficznych powieści można znaleźć …